1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.632
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Hamileyim su içemiyorum zararı olurmu?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Su tüketimi sadece hamile bayanlar için değil bütün insanlar için önemlidir. Sağlıklı ve dengeli bir metabolizma için hergün bol miktarda su tüketilmesi önemlidir. Gebelikte vücudun su ihtiyacı daha da artar ve su tüketimi anne ve bebeğin durumunu bir çok açıdan etkiler. Bu denenle hamile bayanlara günde en az 10 bardak su tüketimi önerilmektedir. Yaz aylarında bunu biraz daha arttırmak gerekir. Bu su ihtiyacını normal içme suyu olarak almak en iyisidir. Çay, kahve, kola v.b içecekler de su içerir ancak kafein içermelerinden dolayı zaten gebelikte fazla miktarda içilmesi önerilmez, ayrıca fazla kalori içerirler ve idrar yapımını arttırarak aldığınız suyun tekrar atılmasını sağlarlar.

  < Konu Resmi..>  Gebelikte bol su tüketiminin faydaları: - Rahim kasılmalarını engeller, erken doğumu önler
  - İdrar yolu enfeksiyonu olmasını engeller
  - Cİldin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar
  - Kabızlığı ve hemoroidleri önler
  - Bebeğin suyunun azalmasını önler
  - Özellikle sıcak yaz aylarında rahat ve serin kalmanızı sağlar
  - Bulantı, mide yanması gibi şikayetleri azaltır
  - Bol su içmek vücuttaki şişlikleri (ödemi) arttırmaz tersine azaltır. Bu nedenle şişliklerim var diye su içmekten kaçınmamak gerekir.

  Su içemiyorum, zararı olur mu?
  Tersine su tüketiminin az olması dehidratasyona (susuz kalma) neden olur. Bu da rahimde kasılmalar, sancı, karın ağrısı, idrar yolu enfeksiyonu, baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, kramp gibi sıkıntılara neden olur. Yeterinde su alıp almadığınızı anlamanın bir yolu da idrar renginize bakmaktır. Eğer idrarınızın rengi koyu ise az su içtiğiniz manasına gelir, idrarınızın rengi açıksa bol su tüketmişsinizdir. Normal insanlar bile bazen su içmeye gitmek için üşenirken gebelikte hareket etmenin zorlaşmasından dolayı su içmek için kalkmak istemeyebilirsiniz bu nedenle gebelik sırasında kendinize bir su şisesi ayarlayarak sürekli yakınınızda bulundurmanız önerilir, bu sayede her aklınıza geldiğinde su içebilirsiniz.


  Hamilelik döneminde annenin fizyolojik durumuna bir de fetal büyüme eklenir. 40 hafta boyunca 3 farklı trimester halinde bebeğin gelişimi gerçekleşmektedir. Annenin beslenmesi ve yeterince sıvı tüketmesi ile fetüsün gelişimi doğru orantılıdır.

  Hamileliğin başından sonuna kadar yaklaşık 1-1,5 litre annenin kan hacmi artar, yaklaşık 1 litre amniyotik sıvı oluşur, bunun yanında bebeğin hücre yapısının da yaklaşık %80 ini su oluşturmaktadır. İnsan yaşamında metabolik olarak sıvı ihtiyacının arttığı en önemli dönem hamilelik ve emzirme dönemidir.

  Hamilelik döneminde vücut sıvılarının da artması sebebiyle su ihtiyacı artar. Günlük 2-2,5 litre olan su gereksinimi bu dönemde 3-3,5 litre civarına çıkar. Günde 15-20 bardak su içmek hamileliğin son dönemlerinde sıkça karşılaşılan preekklempsi, ödem gibi sağlık sorunlarının görülme sıklığını azaltır ve önler.

  Hamilelikte anne karnındaki bebeğin içinde bulunduğu amniyotik sıvının azalması veya kaybı bebeğin yaşamını tehdit eden önemli bir sorundur. Annenin stresten uzak, yeterince dinlenmiş olmasının yanı sıra bol su içmesi amniyotik sıvının devamlılığı için önemli bir şarttır. Bu yüzden bebeğin yaşamı için de anne adayının günde 3-3,5 litre su içmesi gerekmektedir. Eğer hamile birey suyu rahatlıkta içemiyorsa yoğurda, ayrana, meyve suyuna, çorbalara kısacası sıvı tüm yiyecek ve içeceklere daha fazla su ilave ederek tüketimini arttırabilir.

  Özetle hamilelik dönemi su tüketiminin en fazla olması gereken dönemlerden biridir ve anne adayının düzenli olarak her gün 15-20 bardak su içmesi gerekmektedir.


   
Hamileyim su içemiyorum zararı olurmu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hamileyim ve bir kedim var bebeğe zararı olurmu ?

  hamileyim ve bir kedim var bebeğe zararı olurmu ?

  Merhaba.Evde kedi besliyorum ve gbe olduğumu öğrendim.Şu durumda kedinin bebeğime bir zararı olurmu nelere dikkat etmeliyim ?
 2. Diyabetim var hamileyim bebeğime zararı olurmu?

  Diyabetim var hamileyim bebeğime zararı olurmu?

  gebelikte diyabet,gebelikte diyabet belirtileri,gebelikte diyabetin zararları,gebelikte diyabet bebeğe zarar verirmi,gebelikte diyabet hakkında bilgiler Gebeliğinden önce kan şekeri hiç yüksek saptanmamış gebelerin hamilelik esnasında kan şeker seviyelerinin yüksek saptanması hali “gestasyonel diyabet” yani “gebelik diyabeti” olarak adlandırılmaktadır. Son araştırmalara göre...
 3. Hamileyim diyet yapsam zararı olurmu?

  Hamileyim diyet yapsam zararı olurmu?

  hamilelikte diyet yapılırmı,hamilelikte diyet yapmak zararlımıdır,hamilelikte diyet yapmak sakıncalımıdır,gebelikte diyet yapılırmı,gebelikte diyet hakkında bilgiler Hamilelik döneminde diyet yapılması, diyet programı veya diyet listesi uygulanması genellikle önerilmez. İdeal olan hamilelik düşünen bir kadının gebe kalmadan önce normal kilosuna ulaşmak için diyet ve egzersiz yapmasıdır....
 4. Sarhoşken hamile kaldım bunun zararı olurmu ?

  Sarhoşken hamile kaldım bunun zararı olurmu ?

  slm sanırım bir gece sarhoşken hamile kaldım bu bebeği nasıl etkileyecektir ?
 5. hamileyim uyuşturucu kullanıyorum bebeğe zararı olurmu ?

  hamileyim uyuşturucu kullanıyorum bebeğe zararı olurmu ?

  slm iki aylik hamıleyım uyusturuçu kulaniyorum bebege zarar verirmi ?

Sayfayı Paylaş