Hamileyim ve kabızlık sorunum var ne yapabilirim?

Uzman SühaN

Administrator
Hamileyim ve kabızlık sorunum var ne yapabilirim?
gebelikte kabızlık ,gebelikte kabızlığa ne iyi gelir,hamilelikte kabızlık nasıl geçer,hamilelikte şişkinlik,gebelikte kabızlığa iyi gelen besinler hakkında bilgiler


ka.jpg


Gebelikte kabızlık çok sık rastlanılan bir şikayettir.Gebe kadınların yarısına yakınında görülür.Kabızlığa yol açan bir çok neden vardır.

gebelik sırasında kabızlık neden olur
Gebelikte hormon düzeylerindeki artışa bağlı olarak bağırsak kas dokusundaki gevşemedir.
Büyümekte olan rahmin bağırsaklara baskı yaparak normal çalışmasını engellemesidir.
gebelik sırasında kullanılan demir hapı kabızlığa neden olabilir.Bunun için demir ilacı kullanıyorsanız bol su tüketin.
Gebelikte hareketsizlik;gebelik egzersizleri yaparak fiziksel hareketliliğinizi arttırın.
Lifli gıda tüketiminin az olması
Gebelikte anne adayının psikolojisi de kazılığa yol açabilir (Endişeler, Kaygılar)

Gebelikte kabızlığı gidermek için yapılması gerekenler
gebelikte-kabizlik-tedavisi►Lifli gıdalar alarak kabızlıkla mücadele edin; Kabızlık yapıcı saflaştırılmış yiyeceklerden kaçının ve lif bakımında zengin taze meyve ve sebzeler ( çiğ ya da pişmiş mümkünse kabuklu ) kepekli gıdalar, ekmekler ve baklagiller ( kuru fasulye yada bezelye ) kuru meyveler ( kuru üzüm , kayısı , incir ) yemeye çalışın.Eğer normal de lifli gıda tüketiminiz az ise öğünlerinize azar azar lifli gıdaları ekleyin , yoksa mideniz rahatsız olur.
Su tüketimini arttırın; günde 10 ile 12 bardak sıvı tüketin.Özellikle su, meyve ,sebze suları dışkıyı yumuşatır ve besinlerin sindirim sisteminden rahatça ilerlemesini sağlar.Bazıları limon sıkılmış şekersiz sıcak su içmenin faydalı olduğunu söylemektedirler.Kabızlık şiddetliyse kuru erik suyu oldukça faydalıdır.
Rutin egzersiz yapın;Eğer hareketsiz bir insansanız kabız olma ihtimaliniz yüksektir.Bu nedenle gebelik döneminde yapabileceğiniz fiziksel aktivitelerden istediğinizi düzenli olarak yapmanızda fayda var.Yürüyüş ve yüzme ve diğer gebelik egzersizleri sizin bağırsaklarınızı uyararak bağırsaklarınızın çalışmasına yardımcı olur.Haftalık planınıza 3 kez 30 dakikalık yürüyüş ekleyin.
ilaç Kullanımı; Kabızlığa çözüm bulamadıysanız doktorunuza danışarak gebelikte bağırsak hareketlerini yumuşatarak kabızlığı azaltmaya yardımcı ilaç kullanabilirsiniz.
Stresten uzak durmak kabızlık riskini azaltır.
Doktorunuzu danışarak kullanmakta olduğunuz demir ilacını azaltabilirsiniz.Bunun için iyi beslenerek demir ihtiyacınızı doğal besinlerden tam olarak karşılamanız gerekir.Kabızlığı önlemek için yaptığınız çalışmalar yetersiz kalırsa doktorunuza başvurmalısınız.
 

mylife-17

Hamiş Melek
Bende gebelijte cok kabizlik cektim. Bir hafta tuvalete cikamadigimi bilirim. 2 aycok cektim. CÇözümü taze yapilmis kayisi suyunda buldum. bir daha da şükür ki bu sorunum ortadan kalkti.
 
Üst