Hamileyim ve limon çok yiyiyorum bunun zararı varmıdır?

Uzman SühaN

Administrator
Hamileyim ve limon çok yiyiyorum bunun zararı varmıdır?
hamilelikte limon yemek zararlımıdır,gebelikte limon yemek zararlımıdır,hamilelikte limon yemenin sakıncaları,gebelikte limon yeme hakkında bilgiler

l.jpg

Gelelim bu konunun hamilelikte limon yeme ile ilgini. Hamileler aş erme dönemlerinde en çok limon ve turşu aş ererler. Turşunun aş erme nedeninin kültürel yapıdan kaynaklandığı ve normal zamanlarda da turşunun bir cazibesi olduğunu söyleyebiliriz. Ama limon da durum farklıdır.

Limon her derde deva olan bir ilaç olarak düşünülebilir. Limonun antioksidan özelliği vücudu birçok hastalıktan korumaktadır. Ayrıca kan basıncını düşürmesi ve bir çok kanser türüne karşı koruma kalkanı oluşturması onu çok özel yapmaktadır. Anne karnındaki bebeklerde birçok hastalığa karşı savunmasızdır. O yüzden bebek kendi savunmasını oluşturmak için, annelerini bazı besinlere yönlendirirler. Limonda bu besinlerden biridir ve bolca yemenin sağlıklı bir anneye hiçbir zararı yoktur. Ama eğer anne’de düşük tansiyon hastalığı varsa, limon yemesi önerilmez. Ayrıca gebeler doktorları yardımı ile besin tüketim cetveli oluşturmalıdır.

Limonun Zararları
-Fazla yenirse; diş etlerinde kanama yapabilir. Tansiyonu düşürür.
-Limonun çok sık yenmesi (asit içerdiğinden) midede ülser,gastrit gibi hastalıkların çıkmasına sebep olabilir.
-Fazla ekşi yemek çabuk ihtiyarlatır. Gözün görme gücünü azaltır. Sinir sistemine zarar verir.

Gebeliğin ilk haftaların da anne adayının aşerdiği besinlerden biridir limon.Limon tüketen anne adayları limonun gebelikte herhangi bir zararı olup olmadığını merak ediyor.Limonun saymakla bitmeyen faydaları var.Çok iyi bir antioksidan olan limon, kanser türlerine karşıda koruyor.Gebelikte limon tüketmek zararlı değil.Lakin kararın da tüketmek lazım.Anne adayının tansiyonu düşükse limon tüketimine de dikkat etmeli. Limonun tansiyon düşürme özelliği var...

Geri