Hamileyken dokunulmaması gerekenler nelerdir?

• Konbuyu başlatan Fulyagul
  • Başlangıç tarihi
F

Fulyagul

Forum Okuru
Hamileyken dokunulmaması gerekenler nelerdir?

Hamileyken dokunulmaması gerekenler melek kadınlar kulübü gebelikte dokunulmaması gerekenler forum'da.​

Arkadaşlar ben 15 haftalık hamileyim ve komşumuzun bir tanesi çiğ ete sakın dokunma filan dedi beni korkuttu biraz neden çiğ ete dokunma mam gerektiğini sordum uyduruk şeyler söyledi ben de burada sormak istedim hamileyken dokunulmaması gerekenler nelerdir hamileyken nelere dokunulmaz beni aydınlatırsanız sevinirim.

Merhabalar
Öncelikle şuna değinmek istiyorum hamile anne adayının çiğ ete dokunmaması gerektiği yanlış bir söylemdir doğrusu şudur eğer anne adayından hamilelik öncesinde toksoplazma enfeksiyonu geçirmiş ise hamileler özellikle ilk 3 ayında bu enfeksiyonu geçirmemesi ve bebekte lekelere sebep olmaması için çiğ et yeme denmesi lazım. Dokunmak ile bir sorun olmayacaktır. Bunun yanından yine hurafe olan halk arasında inanılan bazı söylemler vardır bunlar saçını kestirme kırmızı ete dokunma hayvana bakma kedi köpeğe dokunma türbeye gitme ya da yumurtaya dokunma gibi sözlerdir. Hamilelikte dokunulmaması gerekenler değil de hamileyken yapılmaması gerekenlere bizde değinelim isterseniz.

"Hamileyken yapilmamasi gerekenler"​

• Kafenli içecekler kullanmamak
  • Sigara alkol uyuşturucu gibi zararlı şeylerden uzak durmak
  • İlk 3 ay çiğ et yememek
  • Uyurken karnınızın üzerinde yatmamak
  • Ağır kaldırmamak ve ağır işlerden kaçınmak
  • İlaç kimyasal röntgen ışıkları radyasyon haşere ilaçları temizlik maddelerinden olabildiğince uzak kalmak
  • Hazır ve paketlenmiş gıdalar
Hamilelikte neler yapılmaması gerekenler konusunda sıkça sorulan bir soru "hamileyken saç kestirmek sakıncalı mı" konumuzun başlığı için aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Geri