Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Hamileyken Folik Asit Kullanımı ve Önemi

  Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  hamileyken folik asit kullanımı folik asit kullanımı

  Sevgili melekler, gebelik döneminde doktor kontrolünde bazı ilaç takviyeleri yapılır. Bunların başında da folik asit gelir. Folik asit kullanımı gebelik planlandıktan itibaren başlamalı ve gebelik süresince devam etmelidir. Bu yazımızda gebelikte folik asit kullanımının önemi hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz :)

  [​IMG]

  Folik asit nereden sağlanır?

  Folik asit, B grubu vitaminler arasında yer alır. Vücut, sağlıklı yeni hücreler üretmek için folik asiti kullanır. Hamile kalmadan önce her gün 400 mcg folik asit takviyesi alınmalıdır.
  Folik asitin iki kolay alım yolu vardır;

  1. Her gün 1 adet folik asit ya da multivitamin takviyesi almak.
  2. Folik asitle zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekleri ya da taze meyve ve sebzeleri dengeli ve yeterli tüketmek.

  Araştırmacılar folik asidin, doğum anomalilerini nasıl engellediğini çözememiştir, ancak folik asidin beyin ve omurga için yeni hücrelerin yapımında kullanıldığını bilmektedir.
  Hamilelik öncesi ve sırasında her gün folik asit takviyesin alınması doğum anomalilari riskini yüzde 50 ila yüzde 70 arasında azaltmaktadır.

  Fazla folik asit alınırsa ne olur?

  Doktor tarafından daha fazla miktarda alımı tavsiye edilmedikçe günlük alım 1000 mcg’dan fazla olmamalıdır. Günlük gereksinim; erkek için 400 mcg, kadın için 400 mcg, gebelik dönemi için 600 mcg ve emzirme dönemi için 500 mcg‘dır.
  Kansızlık (anemi) sorunu olanların folik asit kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktoruyla görüşmeleri gerekir. Eğer kansızlık sorunu B12 vitamini eksikliği yüzünden ise aşırı folik asit alımı B12 vitamini eksikliğine bağlı belirtilerin gizlenmesine yol açabilir. Kansızlık sorununu olanlar mutlaka doktora danışmalı.
   
Hamileyken Folik Asit Kullanımı ve Önemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hamilelik öncesi ve sonrasında folik asit kullanmanın önemi

  hamilelik öncesi ve sonrasında folik asit kullanmanın önemi

  hamilelikte folik asit ne zamana kadar kullanılır folik asit ne zamana kadar kullanılmalı kaç ay kullanılır kullanılmalı günde kaç tablet alınmalı Folik asit alimi hamilelikten en az 3 ay once ister hap olarak ister gunluk besinlerle arttirilmalidir. Hamilelik oncesinde alinan folik asit vucudu ve rahmi saglikli bir hamilelige hazirlar. Dollenen yumurtanin yerlesmesini kolaylastirir. Bircok...
 2. Folik Asit ve Önemi

  Folik Asit ve Önemi

  folik asit, nedir, önemi, eksikliği, nelerde bulunur, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Folik asit, hücre yapı taşlarının, kırmızı kan hücrelerinin ve sinir dokularının oluşumunda etkili B grubundan bir vitamindir. Yeşil yapraklarda yaygın olarak bulunduğundan bu isimle anılmaktadır. Çünkü latincede folum yaprak anlamına gelir. Ayrıca folik asit ve folat aynı anlama...
 3. Folik asit kullanımı

  Folik asit kullanımı

  folik asit kullanımı folik asit eksikliği Sevgili Melekler, her ne kadar tüm doktorlar gebelikte folik asit kullanımının gerekli olduğunu desteklemese de genel kanı kullanmanın faydalı olduğu yönünde.Folik asit çocuğun bazı belirli sakatlıklarla doğma riskini azaltabiliyor.Risk almaya da gerek yok bence. Sizlerin doktorlarının görüşleri ne bu konuda?Doktorunuz size folik asit kullandırıyor mu?
 4. Folik asit kullanım önemi

  Folik asit kullanım önemi

  Merhaba konuyu okudum ve faidelendim 3 aylık gebeyim folik asit alımını ne kadar zaman sonra bırakmalıyım???? Hamilelik sonuna kadar yutulmasında bir sakınca varmıdır? Aydınlatırsanız sevinirim.... Amine elif demir
 5. Folik asit ne zamana kadar kullanılmalı?

  Folik asit ne zamana kadar kullanılmalı?

  Folik asit kullanımı hamileliğin 3. ayı (12. haftası) bitene kadar sürmelidir. Arada bazı günlerde nadiren unutulmasI bir probleme sebep olmaz ancak unutmadan her gün doktorunuzun tavsiye ettiği dozda kullanmakta fayda vardır. Folik asit (folbiol, folic plus v.b ilaçlar) her hamile bayan için rutin olarak önerilen bir vitamindir. Folik asit B grubu vitaminlerden birisidir. Vitamin B9,...

Sayfayı Paylaş