Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.317
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Hamileyken iki kişilik yemek doğru mu?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  gebelikte beslenme,hamilelikte beslenme,gebelikte iki kişilik yemek doğru beslenmemi,hamilelikte kaç kilo almalı ,hamilelikte sağlıklı beslenme hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Hamilelik iki kişilik bir süreç ancak bu, beslenmenin de iki kişilik olması anlamına gelmiyor. Çünkü günde ek olarak 300 kilokaloriden fazlası bebeğin işine yaramadığı gibi anneye kilo aldırıp doğumda ve sonrasında sıkıntı hissetmesine yol açıyor.
  Hamileliğin 3 aylık döneminde en az kilo, 9 aylık döneminde en fazla kilo alınmasının sınırlar içindeki bebeğin gelişiminde etkili olduğunu vurgulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ayşen Yüceloğlu, “Hamileler için iyi beslenmek, çok miktarda yemek yemeleri değildir. Günlük enerjiye ek olarak 300 kilokalori, bebeğiniz için gerekli olan enerjiyi sağlar. Sağlıklı bir kadının günlük 1600–2200 kilokalori aldığı düşünülürse, fazladan 300 kilokalori sizin için yeterlidir. Bu miktarı bir bardak süt, iki ince dilim kepekli ekmek ve fazladan bir porsiyon meyveyle sağlayabilirsiniz. Hamileliğin ilk aylarında mide bulantılarınız olursa yediğiniz miktarı azaltıp sık aralıklarla yemek en iyi yöntemdir” dedi.
  Dört saat arayla gerçekleştirilecek minik öğünlerin bulantıya iyi geleceğine değinen Dr. Yüceloğlu, dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisinin de yemek öncesinde ve yemek sırasında sıvı alınmaması olduğuna dikkat çekti.
  Hamilelikte protein alımını artırmak gerekiyor
  Hamilelik sürecinde protein alımını yüzde 15 oranında artırmak gerektiğini, protein gereksinimi için kuru baklagiller, süt ve süt ürünlerinin tüketiminin artırılabileceğini belirten Yüceloğlu, bazı annelerde destek olarak erken dönemde folik asit, A vitamini, daha sonra demir ve kalsiyuma gereksinimin artacağından ilave edilecek vitamin ve mineral desteğine mutlaka doktor kontrolünde başlanması gerektiğinin altını çizdi.
  Yüceloğlu, diyabetli anne adaylarının ayrıca B grubu vitaminlere ihtiyacı artabildiği gibi tatlandırıcı olarak sakarin yerine aspartan tercih etmeleri gerektiğini belirtti.
  Hamilelik süresince kaç kilo alınmalı?
  * Düşük ağırlıkta ise 12–18 kg
  * İdeal ağırlıkta ise 11–15 kg
  * Kilolu ise 7–11 kg
  * İkiz bebek ise 16–20 kg
  Anne adayları nelerden kaçmalı?
  Hamileliğin özellikle ilk aylarında kafeinli içecekleri azaltmak gerekir. Dört fincandan fazla kahve, erken doğuma ve düşük doğum ağırlığına sebep olur. Kafein sadece kahvede değil, çay, kola, çikolata ve bazı bitki çaylarında da bulunur.
  Gereğinden fazla bitki çayı içmeyin. Unutmayın ki ilaçların hammaddesi bitkilerdir. Günde 5–6 fincandan fazla bitki çayı, ilaç etkisi yapabilir.
  Füme balık ve çiğ sütle yapılmış peynirler, brusella hastalığına sebep olabilir. Et ve türevlerinin mutlaka çok iyi pişirilmesi gerekir. Pastörize olmayan süt türevleri ve meyve suyu içilmemelidir.
  Hamilelik sırasında alkol ve sigara tüketilmemelidir. Alkolün fiziki etkilerinin yanı sıra ileride çocuklarda öğrenme güçlüğüne sebep olduğu düşünülmektedir.
  Hamileliğin 3 aylık döneminde ödem oluşmasını engellemek için tuzu kısıtlamak gerekir. Ödem, albüminüriye ve ağırlık artışına sebep olur. Böylece gerçek ağırlık ölçümü yapılamaz. Soda ve sodalı içeceklerden de kaçının.
  Günlük yiyecek miktarınızı ayarlamak için ekmek ve ekmek yerine geçen yiyeceklerden 9 dilim ve fazlasını, meyve ve sebze grubundan 7 porsiyon ve fazlasını, süt ve süt ürünlerinden 3 porsiyon ve fazlasını, et ve kuru baklagillerden 3 porsiyon ve fazlasını tüketebilirsiniz.
   
Hamileyken iki kişilik yemek doğru mu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. iki kişilik yemek yanlış...

  iki kişilik yemek yanlış...

  Sen hamilesin, iki kişilik yemen lazım’ düşüncesi yanlış Hamilelik iki kişilik bir süreç ancak bu, beslenmenin de iki kişilik olması anlamına gelmiyor. Çünkü günde ek olarak 300 kilokaloriden fazlası bebeğin işine yaramadığı gibi anneye kilo aldırıp doğumda ve sonrasında sıkıntı hissetmesine yol açıyor. Hamileliğin 3 aylık döneminde en az kilo, 9 aylık döneminde en fazla kilo alınmasının...
 2. gebelikde iki kişilik yemek yemem doğrumudur

  gebelikde iki kişilik yemek yemem doğrumudur

  Hem kendinizin hem de bebeğinizin besinsel gereksinimlerini karşılamak için doğru gıdaları yeterli miktarlarda almanız gerekir. Ama unutmayın, gıdanın niteliği (kalitesi) niceliğinden (miktarından) daha önemlidir. Bebeğiniz sizin yediklerinizle beslenir. Salt gıda alımınızı artırmanız cevap değildir. Dikkatli...
 3. Hamilelikte fıstık yemek ve tüketmek doğru mu

  Hamilelikte fıstık yemek ve tüketmek doğru mu

  Amerikalı araştırmacılar, fıstığa karşı kalıtımsal alerji riski bulunan hamile kadınların fıstık yememeleri gerektiğini bildirdi. Çocuklarda fıstığa karşı alerji riskinin giderek daha çok görüldüğü, bunun da fıstık alerjisi bulunan veya fıstığa karşı kalıtımsal alerji riski taşıyan hamile kadınların fıstık yemesinden kaynaklandığı belirtildi. Alerji ve astım Fıstık alerjisinin çok yaygın...
 4. Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanmak Doğru mu?

  Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanmak Doğru mu?

  hamilelikte ağrı kesici, gebelikte ağrı kesici, hamileyken ağrı kesici almak Sevgili melekler, gebe meleklerimizin merak ettikleri durumlardan biri gebelikte ağrı kesici kullanımı. Zaman zaman çektikleri ağrılar karşısında elleri ağrı kesiciye giden gebeler, ağrı kesici almaktansa ağrıyı çekmeyi yeğliyorlar. Doğru da yapıyorlar. Zira Norveç’de yapılan araştırma, gebeyken uzun süre etken...
 5. Gebelikte iki kişilik yemek doğrumu ?

  Gebelikte iki kişilik yemek doğrumu ?

  Hamile kadınların doğru beslenmesi çok önemlidir. Malum bebek annenin yediği herşeyden nasipleniyor. Bu yüzden besin değeri yüksek bebeğe faydalı olacak besinleri tüketmeliyiz. Hamilelik döneminde canımız herşeyi çekiyor yada bazı yemek kokuları tiksinç gelebiliyor. Kokular biz hamileleri olumsuz etkilediğinden yemek yemekten kaçabiliyoruz. Her ne olursa olsun kendimizi bebeğimiz için yemeğe...

Sayfayı Paylaş