Hamileyken muz yersem bebeğim kilo alır mı?

Hamileyken muz yersem bebeğim kilo alır mı?
Gebelikte muzun faydaları, hamilelikte muz yemek, gebelikte muzun faydaları nelerdir, gebelikte muz bebeğe kilo aldırırmı ile ilgili bilgileri sizler için bu konumuz da paylaşıyoruz.

Tropikal meyvelerden biri olan muz, büyük küçük hemen hemen herkesin keyifle yediği lezzetli meyvelerden biridir. Muz, sadece meyve olmakla kalmıyor bunun yanın da birçok faydası ile de özellikle gebelerin mutlaka tüketmesi gereken besinler arasın da yer alıyor.


MUZUN FAYDALARI NELERDİR?

Muz başlıbaşına bir enerji kaynağıdır. Birçok hamile kadının ortak sorunlarından bazıları da gebelikte, halsizlik, yorgunluk gibi durumlara karşı yenilen muz anne adayına enerji vereceği gibi anne karnında ki bebeğe de kilo aldıracaktır.

Şimdi sizlere muzun gebelikte faydaları hakkın da merak ettiğiniz bilgilere yer vermek istiyoruz.

gebelikte muzun faydaları.JPG


Muz yemek anne adayının iştahını açar

Birçok anne adayı özellikle gebeliğin ilk ayların da aşırı iştahsızlık problemi yaşamaktadır. Bu nedenle kendisi ve bebeği için gereken vitamin ve besinleri yeteri kadar alamadığı için halsiz ve yorgun düşer. Muz hamile kadınlar için iyi bir iştah açıcı meyvedir.

Eğer siz de hamilelikte iştahsızlık ve halsizlik gibi şikayetlerden yakınıyorsanız gebelikte mutlaka düzenli olarak muz tüketiminizi yapmalısınız.

Muz çok iyi bir C vitamini kaynağıdır

C vitamini vücudun özellikle bağışıklık sistemi için mutlaka alınması gereken bir vitamindir. Muz meyvesin de bulunan C vitamini ve ayrıca askorbik asit olarak da adlandırılan C vitamini yaklaşık 225 gr muz da 19 mg olarak bulunur. C vitamini kemiklerin gelişmesine ve büyümesine, doku tamirine ve vücuttaki demirin emilmesi adına tüketilmesi gereken önemli vitaminler arasın da yer alır.

C Vitamini ayrıca bağşıklık sistemini güçlendirdiği için enfeksiyonlara karşı mücadelede vücudun savunmasını güçlendirir. Hamilelikte c vitamini mutlaka düzenli olarak alınmalıdır.

Muz hamilelikte yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olur

Birçok anne adıyının en büyük sorunlarından biri de gebelikte yaşadığı yüksek tansiyonlardır. Ne yazık ki bu yüksek tansiyonların önlenememesi durumların da bazen sonuçlar üzücü olabiliyor. Gebelikte muz yemek yüksek tansiyonu önlemede yardımcı olacaktır.

Muz zengin bir potasyum kaynağıdır. Potasyum vücuttaki kan basıncı seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur. Bu nedenle potasyum kaynağı yönünden zengin olan muz meyvesini hamilelikte tüketmek yüksek tansiyonu önlemeye de yardımcı olacaktır.

gebelikte muz yemek.JPG


Gebelikte muz yemek kansızlığı önler

Anne adaylarının birçoğunun yaşadığı kansızlık sorununa karşı muz tüketilmesi öneriliyor. İyi bir demir kaynağı olan muz, kansızlığın önlenmesine yardımcı oluyor.

Gebelikte kansızlık sorunu yaşıyorsanız sizler için daha önce paylaştığımız "gebelikte kansızlık sorunu yaşayan varmı" konumuzu inceleyebilirsiniz.

Hamilelikte kabızlık problemi için muz yemelisiniz

Hamilelik de kabızlık problemini bir çok anne adayı yaşar. Eğer siz de bu sorun ile karşı karşıya gelen anne adayları arasın da iseniz diyet listenize mutlaka muzu eklemelisiniz. Muz başlı başına bir lif kaynağıdır. Kabızlık ve mide şişkinliklerini azaltmak ve bağırsak hareketlerini düzeltmek için günlük olarak muzu tüketmeniz de fayda olacaktır.

Muz tam bir protein deposudur

Bebeğin sağlıklı bir şekil de gelişmesi adına protein alımı büyük önem taşır. Bir çok kişi proteini belkide sadece et ürünlerin de sanıyor. Ama protein bunun yanın da bakliyat ürünlerin de olduğu kadar muz meyvesinde de yüksek oran da bulunmaktadır. Eğer vejeteryan bir anne adayı iseniz ve et ve et ürünlerini yiyemiyorsanız gebelikte bakliyatların yanısıra mutlaka protein yönünden zengin olan muzu yemeye özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Hamilelikte günlük ne kadar muz tüketmek gerekiyor?

Herşeyin fazlasının zarar olduğu gibi vücudumuz için gereken ve bir çok faydaları bulunan besinlerin de fazlasını almak tabiki zarar olacatır.

Gebelikte muz yemek anne adayına bir zarar vermeyecektir. Fakat bu miktar da aşırıya kaçmamak en iyisi olacaktır. Uzmanlar gebe bir kadının günde 2 yada 3 muz tüketmesin de herhangi bir sakınca görmüyorlar. Gebelikte muz yemek bebeğinize kilo aldıracaktır.

Anne karnında bebeğe kilo aldıracak diğer besinler

Ceviz başta gelmek üzere tüm kuruyemişler bebeğe anne karnın da kilo aldıracak ve zihinsel ve bedensel bir şekilde sağlıklı bir şekil de gelişmesine yardımcı olacaktır.

Protein içeren tüm gıdalarbalık, tavuk, kırmızı et, bakliyatlar( fasülye, nohut, mercimek) ve yumurta oldukça besleyici ve uzmanların mutlaka tüketilmesini istediği gıdalar arasın da yer alıyor.

Ayrıca meyve grubundan muz, elma, ve kayısı karbonhidrat içeren meyveler arasın da yer alır ve fetüsün yağ alımına yardımcı olur.
 
Üst