Hamileyken Oruç tutulurmu?

Mira

Üye
Üye
Hamileyken Oruç tutulurmu?
hamileyken oruç tutulurmu hamilelikte oruç tutulurmu hamile iken hamilelikte tutulur mu hamile iken oruc tutulur mu
arkadaşlar ben 2 aylık hamileyim.Ramazanda geldi çattı.oruç tutmakla ilgili hiç bir sıkıntım olmadı şimdiye kadar ama o zamanlar karnımda böyle güzel bir şey taşımıyordum:)ve üstelik bu sene herkes sanırım oruç tutmakta zorlanacak malum kış gibi kolay olmayacak artık.gebeliğin özellikle ilk 3 ayında beslenmenin önemini okudum ve ben oruç tutmama kararı aldım.bebeğime zarar vermektense ölürüm daha iyi.sonraki yıllarda kazasını yaparım üstelik mide bulantıları ve yemek yiyememe sorunlarım çok fazla.kayınvalidem tutmamı emir buyuruyo ama kusura bakmasın artık konu bebeğim olunca kimseyi dinleyemem.siz ne önerirsiniz bu konuda arkadaşlar.birde çok önemli bişey sormak istiyorum bilgisi olan varmı PC hamile bayanlar için sakıncalımıdır..belki fazla vesveseli görünüyorum ama elimde değil melekler ilk tecrübem benim ve bebeğimi şimdiden herşeyden çok seviyorum:)

dinimiz kendine ve bebeğe zarar verecek hiçbirşeyi emretmez... hem mazeretin var dünyaya güzel bir varlık getireceksin... çok güzel düşünmüşsün..kendine ve bebeğine ii bak yeter tutamdığın oruçları daha sonra da tuatbilirsin... umarım hamilelik döneminde geçirdiğin sorunlarda düzelir... bebeğinle sana mutluluklar....

evet okudum teşekkür ederim.benim gibi hamileleği zor geçirenler için sakıncalı oruç tutmak.doktorumada danıştım kesinlikle kabul etmiyor.zaten yemekle aram yok sırf bebek için ona faydalı besinleri zorla yemeye çalışıyorum.sonuçta ilerde borçlarımı öderim.benim gibi hamile arkadaşlarada tavsiyem oruç tutmasınlar.

aysem

slm bn 1 aylik hamileyim oruc tutmamda bir sakinca war midir bebege zarari olur mu cewap zazarsaniiz swinirm

slm arkadaşlar :D hamişken ben oruçumu tutum fakat kışa denk gelmişti ikiside rahattım yani ama velakin dinimiz gereği eyer bebeyine bişi olacağından kormaktaysan tutmayacaksın fakat her güne fitreni vereceksin yani tutmadığın güne bir fitre parası bir ihtiyacı olana vereceksin fitre nekadarsa öğrenin bu sene 5 li,ra olması lazım ve 1 aylık parayı toplam verin bir ihtiyacı olana sonraki tıllar geçtikçede allah ömur verirse inş kaza edersiniz :D:D

sevgili arkadaşlar ben de bir ilahiyatçıyım ve 1 aylık hamileyim

bir kaç arkadaş hamilelikte orucu sormuş...İlk aylarında bulantısı olmayan rahatlıkla tutabilir...doktorum inançlı bir kişi ve bulantı ve yeme sorununuz yoksa hafif şeylerle ve dinlenmeyle tutulabileceğini söylüyor...Ayrıca hamileikten dolayı (fitre değil )fidye verilmez...çünkü geçici bir durumdur.Tutulamayan orucun fidyesi ancak sıhhi olarak hiç tutulmaması gereken sürekli hastalıklarda(Kanser tedavisi,şeker ,tansiyon,böbrek,yaşlılık....)verilir ...selamlar

Slm arkadaslar ben 1 bucuk aylik hamileyim tup bebek yontemitle kaldim fakat bu sene ramazni 22 gun tutmadim ve hazir kis da girdi fazla suda aramam onun tutsam bi sakincasi varmidir acikcasi doktorumada danismadim cunku simdilik bulanti gibi rahatsizliklarim yok ne yapmam gerekiyo bilgidi olan cevaplarmisiniz lutfen herkese basarilar

Geri