Etiketler:
 1. kar_tanesi

  kar_tanesi Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  24 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  3.607
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  KaYSeRi

  Hamileyken Rastlanılan 15 Şikayet

  Konu, 'Gebelik' kısmında kar_tanesi tarafından paylaşıldı.

  [FONT=verdana,geneva]Hamileliğin ilk günlerinden itiAbaren vücudunuzda biyolojik değişimler meydana gelir. Bu değişimler günlük hayatınızı da etkileyebilir. Telaşa kapılmamak için hamilelikte sıkca rastlanan şikayetleri okumanızı tavsiye ederiz.[/FONT] [FONT=verdana,geneva] Sıvı yüklenmesi: Hamilelik süresince vücut yaklaşık 1.350 gr kadar su toplamaktadır. Bunun büyük bir kısmı gün sonunda ayak bileklerine doğru inerek, ayaklardaki şişlikleri meydan getirebilir. Akşamları ayakları yukarı doğru kaldırarak bir süre dinlendirmek, ayak şişliklerinin inmesini sağlamaktadır. Eğer bu yöntemle ayaklardaki şişlikler geçmiyorsa, ya da birbirinden farklılık gösteriyorsa bir uzmana danışmakta fayda vardır.

  Varisler, kılcal damarlanmalar: Bazı hamilelerde kilo ve damar içindeki basınç artışından dolayı bacaklarda cilt üzerinden de belli olan kılcal damar çatlamaları görülebilir. Aynı nedenlerden vajina ve bacaklardaki toplardamarlar da etkilenebilir.

  Kabızlık Problemleri: Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde, vücudun salgıladığı bir takım hormonların barsaklarda tembelliğe neden olmasından ve aynı zamanda uterusun büyüyerek barsaklara baskı yapmasından dolayı kabızlık yaşanabilir. Yaygın olarak görülen bu şikayetin önlenebilmesi için magnezyum kullanımı önerilmektedir.

  Ciltte Çatlamalar: Hamilelik sırasında göğüslerde koyulaşmalar, ciltte ve dişlerde renk değişiklikleri meydana gelebilir. Hamilelik sırasında artan glikokortikoid üretimi etkisiyle derinin dinamik dengesi bozulmaktadır. Bu nedenle başlangıçta vücudun karın kısmında, kalçalarda, bacakların üst kısmında ve memelerde kırmızıdan kırmızımsı maviye doğru değişen hamileliğe bağlı izler ortaya çıkabilir. Bu izler zamanla fildişi rengine doğru değişir, ancak cerrahi müdahaleyle kaybolabilen hamilelik çatlakları olarak belirgin gerçek nebde dokuları haline gelir.


  Ayrıca pigment değişimi nedeniyle göbekten aşağı doğru koyu renkte “linea nigra” olarak da adlandırılan bir çizgi oluşabilir. Doğum sonrasında linea nigra ile pigment değişiminin etkileri kaybolabilir iken, vaktinde önlem alınmazsa hamilelik çatlakları kalabilir.
  Burun Tıkanıklıkları: Hormonal etkiler sonucunda burun tıkanıklıkları, sık olmamakla beraber burun kanamaları ve sinüzit görülebilir.

  Psikolojik Değişimler: Hamilelik boyunca depresyona yakın bir ruh hali, ağlama nöbetleri kendini gösterebilir. Bunların nedeni vücudun yeni hali ile ilgili sıkıntılar ve uyum sağlayamama, yaklaşan doğumun verdiği heyecan veya korku gibi geçici olan ruh değişiklikleridir. Belirli bir zaman zarfında bu tip atakların geçmesi ve normal duruma dönülmesi gerekmektedir. Eğer bu şikayetler geri dönme eğilimi göstermez, hatta daha da ağırlaşmaya başlarsa vakit kaybetmeden bir uzmanla görüşmekte yarar vardır.

  Bayılma Hissi: Hamilelikte tansiyon normalin altında olduğundan baş dönmesi, denge kaybı, oturma veya uzanma ihtiyacı hissedilebilir. Ayakta uzun süre kalmamak, ani bir halsizlik hissedildiğinde oturmak ve daha iyi hissedene kadar başı dizlerin arasında tutmak rahatlatabilir.

  Sık İdrara Çıkma: Rahmin idrar torbasına baskı oluşturmasıyla görülen sık idrara çıkma, genellikle hamileliğin 4. aylarından itibaren kaybolur. Eğer idrar sırasında yanma hissi duyuluyorsa idrar yollarının iltihaplanması riski düşünülerek vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

  Mide Yanması: Hamilelik sırasındaki hormon değişiklikleri nedeniyle mide girişinde bulunan kapağın gevşemesiyle, mide asidi yemek borusuna kaçabilir. Baharat, kızartma ve ağır yemeklerden tüketilmemesi bu şikayeti azaltabilir.

  İdrar Kaçırma: İdrar yollarındaki kasların zayıflaması, ayrıca büyüyen bebeğin idrar torbasına baskı yapması sonucu görülür. Gülerken, koşarken, öksürürken veya hapşırırken idrar kaçırılabilir. Alt idrar yolu kaslarını çalıştıracak egzersizler yapılması tavsiye edilir.

  Sabah Bulantıları: Hamileliğin ilk belirtilerinden biri olan bu bulantı günün herhangi bir anında görülebilir. Tekrarlama riski olmakla birlikte genelde hamileliğin 3. ayından itibaren azalır. Kokulu her türlü maddeden uzak durmak, az ama sık aralıklarla yemek yemek tavsiye edilmektedir.

  Hemoroid (Basur): Bebeğin başı makat çevresindeki damarlara baskı yaparak buradaki kan dolaşımını bozar. Eğer hemoroidler hafif şiddette ise bebek doğduktan sonra tedavi gerektirmeden kaybolur. Hamilelik döneminde devam etmesi durumunda doktora başvurmakta fayda vardır.

  Uyuma Güçlüğü: Sık idrara çıkma ihtiyacı, bebeğin tekmelemesi veya büyüyen karnın verdiği rahatsızlık nedeniyle uyku düzeni bozulabilir. Uyumadan önce ılık bir banyo veya gevşeme egzersizleri tavsiye edilir.

  Terleme: Hamilelik döneminde cilde kan akışının artışı ve hormon değişiklikleri terlemeye neden olur. En küçük aktivitelerde bile terleme veya gece uykudan ter içinde uyanma yaşanabilir. Sentetik giysilere oranla pamuklu ve geniş giysileri tercih etmek ve bol su içmek tavsiye edilir.

  Yukarıda belirtilen rahatsızlıklarla karşılaşılması durumunda herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça ÖNEMLİDİR. [/FONT]


   
 2. AuSSie-AnGeL

  AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  6.761
  Beğenilen Mesajlar:
  783
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  aNKaRa
  Cevap: Hamileyken Rastlanılan 15 Şikayet
  Paylaşım için teşekkürler... Aklımda bulunması gereken önemlibilgiler...
   
Hamileyken Rastlanılan 15 Şikayet konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelikte gaz şikayeti neden artar?

  Hamilelikte gaz şikayeti neden artar?

  hamilelikte gaz sancısı gebelikte gaz gebelikte sancısı hamilelikte sancısına ne iyi gelir Hamile kadınların çoğu hamileliğin belli bir noktasında gaz ve şişkinlik sorunu yaşar. Gaz ise karın ağrısına veya rahatsızlık hissine yol açabilir. Ayrıca gaz çıkarma veya geğirme ihtiyacı hamile kadınların zor anlar yaşamasına neden olabilir. Hamilelikte gaz sorunu neden artar? Önlemek için neler...
 2. hamile kalmak için bu 15 basamağı geçmeniz şart!!!

  hamile kalmak için bu 15 basamağı geçmeniz şart!!!

  hamile kalmak için dua hamile kalma duası progesteron hormonu kaç olmalı fsh hormonu kaç olmalı lh Açıklanamayan infertilite (nedensiz kısırlık), standart infertilite testlerinde hamile kalmanıza engel bir problem bulunmaması ve durumunuza başka hiçbir tıbbi açıklama getirilememesi durumudur. İnfertilite genelde çiftlerin %10 ile %20’si arasında görülmektedir. Nedensiz kısırlıklar Acıbadem...
 3. Telefon Şikayetleri

  Telefon Şikayetleri

  Telefon Şikayetleri çok ilginç Şikayet: Buzdolaplarındaki sebzelikler küçük. Sebep: Yer Güney Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki tüketici toplantısı. Bu isteğin nedeni sorulduğunda alınan cevap ilginç: "Yaz ayları pek sıcak geçiyor. Ayakkabılarımızı içine koyup soğutuyoruz. Sebzelikler büyütülürse daha çok ayakkabıyı içine koyabiliriz." Şikayet: Klimamın randımanı düşük. Sebep: Yer...
 4. devenin şikayeti

  devenin şikayeti

  Efendimiz arkadaşlarıyla oturmaktadır.Bir deve son hızla koşarak yanına gelir ve durur.Sığınmak ister gibi bir hali vardır.Az sonra da deveyi kovalayan sahipleri çıka gelir. -"Ey Allah'ın elçisi" derler,"bu bizim devemizdir,üç gündür onu arıyorduk,nihayet yanınızda bulduk" Deve Hz.Muhammed(sas)'in arkasında durmaktadır.O devenin yularını bırakmadan konuşur: -"Ama...
 5. Adetime 15 gün var hamile olabilirmiyim ?

  Adetime 15 gün var hamile olabilirmiyim ?

  arkadaslar yaklasık 10gündür kasık agrısı cekiyot-rum ve akıntım cok fazla mide bulantısı bide sol taraftaki kasıgım catlayacak sanki bas dönmeside varr cok hafif acaba hamile olabilirmiyim adetten hemeen sonra birliktelik yasamıstık ilgilenenelere cok tesekkür ederim

Sayfayı Paylaş