Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Hanefi Mezhebine Göre Gusül Abdesti Nasıl Alınır ?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Hanefi Mezhebine Göre Gusül Abdesti Nasıl alınır Gusül Abdesti Nasıl Alınır Hanefi  Sevgili melekler, bu konumuzda bir müslümanın bilmesi gereken 32 farz içinde yer alan gusül abdesti nasıl alınır hanefi mezhebine göre konusunu ele alacağız..


  [​IMG]


  Hanefi mezhebinde guslün farzı üçtür

  -Ağzın hepsini iyice yıkamak.
  - Burnu yıkamak.
  -Bedenin her yerini yıkamaktır.

  Göbek içini bıyık kaş ve sakalı ve altlarındaki derileri ve baştaki saçları yıkamak farzdır. Gözleri ve kapalı küpe deliğini yıkamak gerekmez.

  Kadın gusülde saçların dibine yani başındaki deriye su ulaşabiliyorsa saçındaki örgüyü çözmez. Yani örülü saçın dibi ıslanınca çözmeden örgünün üstünü ıslatmak yeterlidir. Saç dibi ıslanmazsa örgüyü açmak gerekir. Örülmemiş saçların her tarafını da yıkamak farzdır.

  Gusletmek isteyen bir kimse önce besmele okur ve Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye diye niyet eder. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.

  Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.
   
 2. deyrsdş

  deyrsdş Forum Okuru

  Ben kürdüm aileme sordum hangi mezhebiz diye hanifi dedi sence doğrumu
   
 3. tuana tosun

  tuana tosun Forum Okuru


   
 4. kdrylmz

  kdrylmz Forum Okuru

  daha önce bir linkte de gördm oruçluysan dikkat et falan ya gusul abdesti alınıyor abicim ne orucundana bahsediyorsunuz gusulün alınma sebebi ne o zamn yazarken hiç mi dikkat etmediniz siz.
   
 5. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.113
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113
  Selamlar değerli misafirimiz, siz tam olarak neden bahsediyorsunuz ? Net olarak sorunuzu gönderebilirseniz cevap verebiliriz. Neyi soruyorsunuz ?
   
 6. İslami Yazar

  İslami Yazar Forum Okuru

  Hayırlı günler. gusül abdestinin alınış şeklini arkadaşımız tarif etmiş ve oruçlu iken dikkat edilmesi gerektiğini belirtmiş. bu bilgiyi kayıt düşülmesi ise önemine binaendir. Gusül abdesti aldığımızda Ağzımıza ve burnumuza da su vermek icap eder ve bunu abartmamız gerekir normalde. Ancak oruç esnasında ağzımıza aldığımız suyla gargara yapmamız boğazımıza suyun kaçma tehlikesi doğurduğu için bunu terkederiz. Gusül abdestinin Oruçla alakası bu ve buna benzer durumlarla söz konusu oluyor. yoksa guslün tarifinde oruç tutmakla ilgili her hangi bir kayıt şart yoktur. Gusül alacak olan oruç tutamaz veya oruçlu gusül alamaz diyede bir durum söz konusu değildir. ikisi birbirinden farklı işlerdir.
   
 7. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.113
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113
  Nihayetinde oruç için niyet eden bir kişi sabaha rüyalanırsa mecburen gusül gerekiyor değil mi hocam ? Bu arkadaş bundan bahsetmiş heralde. Ya da konuda buna açıklık getirilmemiş.
   
 8. İslami Yazar

  İslami Yazar Forum Okuru

  Oruç için niyetlendiğimizde Rüyalanırsak tabiki de Gusül gerekir Yani arkadaşımız Gusül abdestinin oruçla ne ilişkisi varki diye düşünmüş zannedersem. Gusül abdesti oruçlu iken alınabilir. Sadece o esnada Ağzımıza aldığımız suyla gargara yaparken Boğazımıza kaçıp orucumuz bozulmasın diye gargara yapmayız. Bu konuda Gusül ile oruç bağdaşır. Yoksa oruçla gusül tamamen farklı bir filiyatdır.
   
Hanefi Mezhebine Göre Gusül Abdesti Nasıl Alınır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gusül Boy Abdesti Nasıl Alınır Bilen var mı

  Gusül Boy Abdesti Nasıl Alınır Bilen var mı

  merhaba hanımlar ben çok önemli bir konu olan gusül abdesti hakkında sizden bilgi rica ediyorum çevremde kimseye soramadım acaba Gusül Boy Abdesti Nasıl Alınır bu konuda bilgi verir misiniz bana
 2. Gusül Abdesti Nasıl Alınır Hanefi mezhebi için sordum

  Gusül Abdesti Nasıl Alınır Hanefi mezhebi için sordum

  selam arkadaşlar ben hanefi mezhebi için gusül abdesti nasıl alınır diye aranızda bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımdan bilgi rica ediyorum şimdiden çok tşkler.
 3. Gusül Abdesti Nasıl Alınır Sırasıyla Yazar mısınız lütfen

  Gusül Abdesti Nasıl Alınır Sırasıyla Yazar mısınız lütfen

  selam arkadaşlar benim sizden bir ricam olacak acaba Gusül Abdesti Nasıl Alınır Sırasıyla yazar mısınız bana bu sayfadan? Yardımlarınız ve vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok tşkler.
 4. Gusül Abdesti Nasıl Alınır?Resimli Anlatım

  Gusül Abdesti Nasıl Alınır?Resimli Anlatım

  Bu konu;Gusül nedir,Gusül nasıl alınır hakkında bilgiler vermektedir. Din deyiminde gusül: Bütün bedenin yıkanmasıdır, boy abdesti alınmasıdır. Gusül abdesti konusunda kadın ve erkek arasında fark yoktur.Her ikisininde gusul abdesti aynıdır.İster kadın ,ister erkek olun asla haram gezmeyin.Hem Allahu tealanın hoşuna gitmez ,hemde evinizin bereketi kalmaz.Temizlik Gusül abdest hakkındaki...
 5. Kadınlar gusül abdestini nasıl almalıdır ?

  Kadınlar gusül abdestini nasıl almalıdır ?

  Gusül abdesti tüm vücudun iğne deliği kadar kuru bir yer kalmadan yıkanması ile boy abdesti demektir.Gusul abdestini hala doğru almayanlar var..Bu yüzden bir müslüman olarak birbirimizi uyarmak doğru bilgilendirmek zorundayız.Gusül abdesti cinsi münasebet ,ihtilam yani rüyalanma , mens ve nifas bitimi gibi durumlarda alınır.Gusül, Allahın müslümanlar için emrettiği en önemli maddi manevi...

Sayfayı Paylaş