1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Hangi Ayda Hangi Balık Lezzetlidir

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Hangi Ay Hangi Balık Yenir Hangi Ayda Hangi Balık Lezzetlidir  Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda sizlere ve bu konuda bizden bilgi isteyen misafirimize hangi ayda hangi balık daha lezzetli olur diye bilgiler sunuyor ve hangi ayda hangi balık olur bu konumuzda bilgi ediniyoruz.


  < Konu Resmi..>
  Ocak
  Uskumru, lüfer, palamut, istavrit lezzetini korur. Kefal ve hamsi tam yağlı durumdadır. Cinekop, kofana, mezgit, berlam, minakop, dere pisisi, pazarlarla kolayca bulunur. Tekir ve kırlangıç bolca avlanır. Barbunya, kılıç, mercan, sinağrit az tutulur.

  Şubat
  Bu ayda kalkan mevsimi başlar. Mayıs sonuna kadar devam eder. Tekir yine bolca çıkar. Uskumru, lüfer, palamut yağını kaybetmeye başlar. Gümüş balığı, kefal, dere pisisi, minakop lezzetle yenir.

  Mart
  Kefal, levrek ve kalkanın en lezzetli zamanıdır. Uskumru ciroz olmaya yüz tutmuştur. Tavası ve pilakisi yapılabilir. Gümüş balığı fazlaca çıkmaya başlar. Lüfer ve palamut yağını kaybettiğinden sadece tava ve pilaki yapılmaya elverişlidir. Kofananın ızgarası olur. Minakop ve tekir her zaman olduğu gibi lezzetlidir.

  Nisan
  Kalkan yine başta gelir. En bol zamanıdır. Mercan, levrek, kılıç ve kırlangıç bolca çıkmaya başlar. Dolayısıyla diğer aylara oranla daha ucuzdur. Bu ayda ve mayısta kılıç, ağustos ve kasım aylarında tutulanlar kadar lezzetli değildir. Gümüş balığı, kefal, mezgit, berlam, minakop, tekir ve barbunya çok tutulur.

  Mayıs
  Mayısta kalkan, barbunya, iskorpit bol miktarda çıkar. İskorpit görüntü olarak çirkin, sevimsiz, ayıklanması da zahmetli olmasına karşın buna değer. Çünkü eti beyaz ve lezzetlidir. Özellikle çorbası ve buğulaması çok güzel olur. Mezgit ve istavrit yine bizimledir.

  Haziran
  Haziran, balığın azalmaya başladığı aydır. Mezgit, levrek, az da olsa barbunya çıkar. Ancak bu ayda en güzel balık karagözdür. Karagöz haziran ayında yağlanıp lezzetlenmiştir.

  Temmuz
  Temmuz ise balığın en kıt olduğu aydır. Levrek ve çipurayla bu açık kapatılmaya çalışılır. Mezgit, istavrit azalmakla birlikte yine sofralarımızı süsler.

  Ağustos
  Ağustosta çingine palamudu sezonu açar. İskorpit, izmarit, zargana, mezgit ve istavrit, balık sevenlerledir.

  Eylül
  Eylülde de palamut, yağmur suyunu yedikçe irileşmeye başlar. Tam yağlanmadığından ızgarası tercih edilmez. Genelde tava ve ekşilisi tercih edilir. Lüfer tezgahlarda yavaş yavaş görünür. Tirsi, izmarit, mezgit, barbunya, istavrit, zargana bol miktarda çıkar.

  Ekim
  Ekim ayında, yaz mevsimini Karadeniz’de geçiren balıkların Marmara’ya göçe başladığını ifade eden Çimşit, ’Bu nedenle balık bol miktarda çıkar. Palamut ve lüferin yağlanıp lezzetlendiği dönemdir.

  Kasım
  İçinde bulunduğumuz Kasım ayında ise sofraların gülü, balıkların şahı, gönüllerin sultanı, güler yüzlü’ hamsinin sahneye çıktığını dile getiren Çimşit, ’Ayrıca lüfer, eşkina, çinekop, palamut, torik, zargana, levrek, mezgit ve istavrit bol miktarda çıkar ve çok lezzetli durumdadır’ diye konuştu.

  Aralık
  Aralık ayında da hamsi, palamut, lüfer, çinekop, kalkan, barbunya, mezgit ve istavritin bol ve lezzetli olur.


   
Hangi Ayda Hangi Balık Lezzetlidir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hangi Balık Hangi Ayda Yenmelidir

  Hangi Balık Hangi Ayda Yenmelidir

  nisanda hangi balık yenir nisan ayında hangi balık yenir Hangi ayda hangi balık daha lezzetli olur, hangi ayda hangi balıklar yenir işte cevabı :tik: Ocak ayı: Lüfer, palamut, kefal, hamsi iyice yağlıdır; çinekop, kofana, mezgit, berlam, minakop, dere pisisi, tekir, kırlangıç boldur; mercan, sinarit az da olsa çıkar. Eskiden kılıç da yakalanırmış. Çipura lezzetini muhafaza eder. Midye...
 2. Hangi Ay Hangi Mevsim

  Hangi Ay Hangi Mevsim

  Hangi Ay Hangi Mevsim kızlar ayların içinde ki mevsim isimleri nelerdir lütfen yazın bana
 3. Hangi Ay Hangi Balık

  Hangi Ay Hangi Balık

  Hangi Ay Hangi Balık bulunur lütfen bu sorumun cevabını acil olarak verin bana kızlar bekliyorum.
 4. Hangi Ay Hangi Balık Yenir

  Hangi Ay Hangi Balık Yenir

  Hangi Ay Hangi Balık Yenir balık konusunda bilgili olan varsa aranızda Hangi Ay Hangi Balık Yenir yazsın banada
 5. Aralık Ayında Hangi Balıklar Yenilmeli?

  Aralık Ayında Hangi Balıklar Yenilmeli?

  aralık balıkları, aralıkta hangi balık yenir, aralık ayı balıkları Sevgili melekler, kışın en çok tüketilen, en sağlıklı gıdaların başında gelen balığın her ay farklı bir cinsi bol olur, lezzetlidir. Bu ay hangi balığı bol bol tüketebileceğimiz, tadına varabileceğimiz konusund aliste veriyoruz sizlere... Aralık ayında Uskumru, palamut, torik yağlı olduklarından dolayı tüketilebilir, her...

Sayfayı Paylaş