Hangi Bakan Kimleri Okuyor

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Hangi Bakan Kimleri Okuyor
AKP hükümetinin tam bir kitap kurdu olduğu ortaya çıktı. Başbakan Erdoğan, zamanı olmadığı için sadece özetleri okuyabildiğini söylerken, kabinedeki bakanlar Cibran'dan, Gorbaçov'a kadar geniş bir yelpaze içinde tercihlerde bulunuyor.İşte bakanlar ve favori yazarları...

Başbakan Tayyip Erdoğan, kitap okumaya zamanı olmadığı için ancak 'özet' okuduğunu söylüyor. Başbakan'ın okuması için kitapların özetlerini danışmanları hazırlıyor. Erdoğan, bu özetleri okuyarak kitap hakkında en azından genel bilgi sahibi olabiliyor. Başbakan, genellikle tarih, siyaset ve güncel kitapları tercih ediyor.

Şener Tagore seviyor

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, birden fazla kitabı aynı anda okuyor. Şener'in listesi ilginç yazarlarla dolu. Bakan Şener, şu günlerde Hintli şair ve düşünür Rabindranath Tagore, Alman filozofu Friedrich Nietzche ve Bill Bryson'un 'Her şeyin kısa tarihi' isimli kitaplarını elinden düşürmüyor. Nobel ödüllü Tagore'u eski Başbakan Bülent Ecevit'in de çok sevdiği biliniyor. Hint edebiyatına olan ilgisi gençlik yıllarında başlayan Ecevit, Tagore'dan 'Gitanjali' adlı şiiri çevirmişti. Ecevit, 2002 yılında Hindistan'a yaptığı ziyarette Tagore'un yaşadığı evi ziyaret etmişti.

Dinlemek için şiir

Abdüllatif Şener ve Nimet Çubukçu gibi Tarım Bakanı Mehdi Eker de birden fazla kitap okuyor. Bir yandan Sadık Yalsızuçanlar'ın 'Gezgin'ini okuyan Eker'in son gözdesi de, Turgut Özakman'ın 'Şu Çılgın Türkler'i. Tarım Bakanı 'Zihnini dinlendirmek için' de Sezai Karakoç'tan şiirler okuyor.

Cibran ve Blair

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in başucunda da Lübnanlı düşünür Halil Cibran'ın 'Denemeler'i bulunuyor. İngiltere Başbakanı Tony Blair'in 'Gülümsemesini Yitiren Adam' isimli kitabının İngilizcesini okuyan Çelik'in başucunda ayrıca, Nurla Genç'in şiirleriyle Toktamış Ateş'in 'Siyasi Tarih' kitapları bulunuyor.

GORBAÇOV'u yeni bitirmiş

Başucunda birden fazla kitabın bulunduranlardan biri de Devlet Bakanı Nimet Çubukçu. Eski SSCB lideri Michail Gorbaçov'un 'Yerküre Manifestom' adlı kitabını yeni bitiren Çubukçu, Robin S. Sharma'nın 'Ferrarisini Satan Bilge', Sokrates'in Savunma'sı ve Alev Alatlı'nın 'Gogol'un İzinde' kitabıyla başlayan dört ciltlik serinin ikinci kitabı olan 'Dünya Nöbeti'ni okuyor.

Vergi kitabı bile...

Kabineye girmeden önce de AK Parti'nin 'en çok okuyan' isimleri arasında yer alan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 'Ne bulursa' okuyor. Öyle ki vergi kitabı bile Koç'un okuma azminden kurtulamıyor. Bakan Koç'un favorisi ise romanlar. En son Hakan Erdem'in 'Kitab-ı Duvduvani' adlı romanını okuyor.

Şahin 'ÇİLE' okuyor

Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Necip Fazıl Kısakürek'in adını 'Çile' adlı şiirinden alan bütün eserlerinin toplandığı 'Çile' adlı kitabı okuyor.

AYDIN'ın tercihi felsefe

Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın tercihi, felsefe kitapları. İlahiyat felsefesi üzerine uzman olan Prof. Dr. Aydın, bu alanda çıkmış yabancı ve yerli yayınların büyük bölümünü takip ediyor.

Yolculukta fırsat buluyor

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, şu sıralarda Amin Maalouf'un kitaplarını okuyor. Yıldırım, daha çok uçak seyahatlerinde kitap okumaya fırsat bulduğunu söylüyor
 
Üst