1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Hangi Çiçek Hangi Duyguyu Hissettiriyor ?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Bu konu; hangi çiçek hangi duyguyu hissettiriyor konusunda bilgiler vermektedir.


  Sevgili melekler, doğum günleri, yıldönümleri, doğumlar, hastalıklar hep bir buket ya da saksı çiçekle hatırlanır. Çiçek ferahlıktır, çiçek dile getirilemeyen duyguların ifadesidir, çiçek sevgidir, çiçek zerafet, çiçek tazeliktir. Bu liste uzar, gider. Uzun lafın kısası kadınlar çiçekleri sever, ne de olsa onlar da birer çiçek değil midirler ? Yapılan bir araştırma çiçeklerin türlerine göre değişik duygular uyandırdığını ortaya çıkmış. Bu ilginç haberle ilgili detaylar şöyle..  < Konu Resmi..>

  Çok uzun yıllardır insanların yaşamında önemli bir yere sahip olan çiçekler, özellikle romantik ilişkilerde duyguları ifade etmek için, çok eski tarihlerden günümüze kadar kullanılan sembollerdir. İNDA bünyesinde hizmet veren Mutluluk Enstitüsü, cicekmarket.com ile birlikte, hangi çiçeğin hangi duygunun ifade edilmesinde daha etkili olduğuna dair detaylı bir araştırma yaparak çiçeklerin hissettirdiklerini listeledi.

  Kırmızı gül, lilyum, orkide, kır çiçeği... Çiçekler çok uzun yıllardır yaşamımızda önemli bir yere sahip. Özellikle romantik ilişkilerde, partnerler arasında duygu transferi amacıyla çok eski tarihlerden günümüze kadar kullanılan önemli semboller. Doğum günlerinde, yıl dönümlerinde, yeni bir işe başlarken... Çiçekleri duygularımızı ifade etmek için çoğu zaman kullanıyoruz. Peki hangi çiçek hangi duygunun ifade edilmesinde daha etkili? İNDA bünyesinde hizmet veren Mutluluk Enstitüsü, cicekmarket.com ile birlikte bir araştırma yaparak çiçeklerin insanlarda neler hissettirdiğine dair ilgi çekici verilere ulaştı.

  Çalışma sürecinde cicekmarket.com aracılığı ile kendisine çiçek gönderilmiş kadın katılımcılar ile, İNDA bünyesinde hizmet veren Mutluluk Enstitüsü'nün Kurucusu Yrd. Doç. Dr. Ozanser Uğurlu tarafından hazırlanan sorular çerçevesinde görüşmeler yapıldı. 83 kadın katılımcı kendilerine gönderilen çiçeklerin kendilerine neler hissettirdiğine dair sorulara cevaplar verdiler.
  Orkide bağlılık, kır çiçeği yakınlık hissi uyandırıyor

  İNDA bünyesinde hizmet veren Mutluluk Enstitüsü'nün Kurucusu, İNDA Çözüm Odaklı Danışmanlık ve Eğitim Merkezi ekibinden Yrd. Doç. Dr. Ozanser Uğurlu, araştırmanın sonuçlarıyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: "Araştırmanın bulguları üzerinden bakıldığında; ilişkinin başlangıç aşamasında gönderilecek kırmızı güllerin kişinin kendisinin arzulandığını hissettirmesini sağladığı, ilişki ilerledikçe kırmızı gül ve beyaz lilyumlardan oluşan bir buketin ise 'seni seviyorum ve bu ilişkiye değer veriyorum' şeklinde bir algı yarattığı görüldü. Diğer taraftan araştırma sonuçlarına göre; ilişkinin yıl dönümlerinde orkidenin bağlılık hissi, doğum günlerinde ise kır çiçeklerinin yakınlık hissi uyandırmak üzere bir algı yaratacağı bulundu."

  Yrd. Doç. Dr. Ozanser Uğurlu, araştırmanın sonuçlarına göre elde ettikleri verileri şu şekilde sıraladı:

  Kırmızı gül: Kişinin tutku ile arzulandığını hissettirdi. Gül sayısı arttıkça hissedilen duygu yoğunlaştı. Ancak 100 adet gülden sonra hissedilen duygunun değişmediği görüldü.

  Orkide (renk fark etmeksizin): Kişinin kendisine değer verildiğini hissetmesini sağladı. Katılımcılar orkidenin bağlılık duygusu uyandırdığını belirttiler.

  Lilyum (renk fark etmeksizin): Kişinin sevildiğini hissetmesini sağladı. Hem üzüntü hem de sevinç gibi duyguların paylaşımında etkili oldukları görüldü.

  Kır çiçeği (renk fark etmeksizin): Kişide güven hissi yarattı. Özellikle yakınlığın yoğun olarak yaşandığı kişilerarası ilişkilerde (arkadaşlar, ebeveynler, akrabalar) duygu transferine yardımcı olduğu görüldü.


   
 2. deniz-07

  deniz-07 Rüya Tabiri Editörü

  Kayıt:
  16 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  699
  Beğenilen Mesajlar:
  271
  Ödül Puanları:
  0
  bak ya RABBİMİN yarattığı her bi canlı ne anlamlar içeriyor etrafımızdaki yaratılmış her bişeye bakıp her gün tevekkül etmemiz gerekiyo O KUDRETİ büyük RABBİM BİZ KULLARINI NE KADAR ÇOK DÜŞÜNÜYO ACABA BİZ BU ACİZ KULLAR BU YARATILANLARIN ŞÜKRÜNÜ TAM ANLAMIYLA İDRAK EDİP NE KADAR ÇOK KULLUK YAPIYOZ?UNUTMAMAK GEREK BİZ RABBİME MUHTACIZ O BİZE DEĞİL...............
   
Hangi Çiçek Hangi Duyguyu Hissettiriyor ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hangi duygu daha güclü

  hangi duygu daha güclü

  hangi duygu daha güclü
 2. Sizce hangi duygu daha güçlüdür?

  Sizce hangi duygu daha güçlüdür?

  Sizce hangi duygu daha güçlüdür? bence herşeyden once saygı ve güven gerekli
 3. Hangi Çiçeksiniz

  Hangi Çiçeksiniz

  hangi çiçeksiniz hangi çiçeksiniz testi 2 on 2on 2 10 What flower are you? kiminiz lale,kiminiz kırmızı gül buyrun :)
 4. hangi duygularınızı kontrol etmekte zorlanırsınız?

  hangi duygularınızı kontrol etmekte zorlanırsınız?

  Hangi duygularınızı kontrol etmekte zorlanırsınız? * Öfke * isyan * kıskanclık * sevinç * aşk * korku

Sayfayı Paylaş