Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Hangi durumlar sehiv secdesini gerektirir ?

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Selamlar herkese, hangi durumlarda sehiv secdesi yapmamız lazım anlatabilirmisiniz ? Teşekkür ederim ..

   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Sayın misafirimiz, Sehiv secdesini gerektirici hallerden bâzıları şunlardır:

  1. Fâtiha`dan sonra zamm-ı sûre okumadan rükûa gitmek. Rükû`da iken hatırlarsa, doğrulup sûreyi okur, sonra tekrar rükûa gider. Namazın sonunda da sehiv secdesi yapar.

  2. Unutarak Fâtiha`yı iki kere okumak.

  3. Vitir namazlarının tekbir ve kunut duasını unutmak. Rükûda iken hatırlasa, doğrulup kunut okumaz. Sonunda sehiv secdesini yapmakla yetinir.

  4. Dört rekatlı namazlarda, iki rekat kıldıktan sonra oturmayı unutarak üçüncü rekata kalkmak, yani, ilk oturuşu terketmek. Bu durumda bakılır: Eğer namazı kılan kişi tamamen kalkmış veya kalkmaya daha yakın bir durumda ise, oturmaz; namazı bitirip sonunda sehiv secdesi yapar. Eğer oturmaya daha yakın bir halde ise, oturur; sonunda da sehiv secdesi yapmaz. Tam kalktıktan sonra oturmak ise, namazı bozar.

  5. Birinci oturuşta Tehıyyât`ı okuduktan sonra hemen kalkmayıp salâvatları ve duaları okumak yahut da bir rükün edâ edecek kadar gecikmek. Bu durumda eğer salâvattan okunan kısım bir cümle teşkil eder ise "Allahümme salli alâ Muhammedin" demek gibi namazın sonunda sehiv secdesi yapılır. Fakat okunan kısım bir cümle teşkil etmemişse, sehiv secdesine gerek yoktur.

  6. Dört rekatlı farz namazlarda, son rekatta oturmaksızın beşinci rekata kalkılacak olsa, beşinci rekatın kıyam, kırâet ve rükûu tamamlanıp secdeye gidilmedikçe, dönüp tekrar oturulur. Tehıyyâtdan sonra selâm verilip sehiv secdesi yapılır. Çünkü bu durumda farz olan son oturuş tehire uğramıştır. Fakat beşinci rekat için secde yapılmış olursa, bu namaz nâfileye döner. Artık buna bir rekat daha ilâve ederek, altı rekatlık bir nâfile namazı kılınmış olur. Dolayısıyla sehiv secdesi de gerekmez.

  7. Dört rekatlı bir farz namazın son kadesinde teşehhüd miktarı oturduktan sonra kalkan kimse, hemen oturup selâm verir. Tekrar Tehıyyat okumasına gerek yoktur. Hâtta oturmadan ayakta bile selâm verebilir. Zira farz olan oturuşu yapmıştır. Yalnız ayakta selâm vermekle sünneti terketmiş olur. Sonunda ayrıca sehiv secdesi de lâzımdır. Çünkü selâm tehire uğramıştır.

  8. İmama sonradan yetişen kimse, kendi kıldığı rekatlar içinde hatâ yaparsa, o hatâsı için sehiv secdesi yapar.

  9. İmamın, açıktan okuması vâcib olan yerlerde gizli; gizli okuması vâcib olan yerlerde de açık okuması... Meselâ öğle namazında Fâtiha ve zamm-ı sûreyi sesli okuması, akşam namazında da içinden okuması gibi. Namazdaki tesbih ve tekbirlerin cehren okunması, sehiv secdesini icab ettirmez.

  10. Namaz içinde Fâtiha okunduktan sonra hangi âyet veya sûreyi okuyacağı bir müddet tefekkür edilse, sehiv secdesi icab eder. Çünkü vâcib te`hire uğramıştır.

  11. Ta`dîl-i erkânın terki, sehiv secdesini gerektirir.

  12. Namazda sehiv secdesini icab eden birkaç hatâdan dolayı tek sehiv secdesi yeterlidir.

  Sehiv secdesinde, iki secde ile Tehıyyât`ı okumak ve selâm vermek vâcibdir. Tehıyyât`dan sonraki salâvat ve dualar ve secdedeki tekbirler ve tesbihler ise sünnettir.

  Bir namaz içinde, o namazın rek`atları sayısında şüphe etmek, namaz kılan kimse vesveseli biri değilse, kılınan namazı iptâl eder. Yeniden kılmak gerekir. Nitekim vakit varken, namazı kılıp kılmadığında tereddüd eden de o namazı kılar. Namazı tamamladıktan sonra rekat sayısında şüpheye itibar yoktur. Ancak noksan kıldığını kesin olarak anlarsa namazı yeniden kılar.

  SEHİV SECDESİNİN YAPILIŞI NASILDIR?

  Son Oturuşta Tahiyyat okunduktan sonra ,imam olan kimse sadece sağ tarafına yanlız kılan ise iki tarafınıda selam verir ve hemen ardından Allahu Ekber Diyerek 2 defa secdeye varır.İkinci Secdede sonra doğrulup ve yeniden Tahiyyatı ,salavat dualarını okuyarak selam verir.Böylece sehiv secdesi yerine getirilmiş olur.
  Namaz kılan kimse şayet selam verdikten sonra yanıldığını hatırlarsa yönünü kibleden cevirmemiş ve konuşmamış ise sehiv secdesi yapabilir.Fakat yerinden kalkmış yönünü kıbleden cevirmiş veya konuşmuş ise artık sehiv secdesi yapamaz.Namaz sahihtir ancak Sehiv secdesi yaplmadığı için sevabı noksandır.
  Vaciblerden biri kasden terkedilirse namazi Tekrar etmek gerekir Sehiv Secdesi yapmak kafi gelmez.
   
  AYŞEDEN ve deniz-07 bunu beğendi.
Hangi durumlar sehiv secdesini gerektirir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hangi durumlar keffareti gerektirir?

  hangi durumlar keffareti gerektirir?

  -Gıda olsun, gıda hükmünde ilaç olsun, bunlardan herhangi bir şey yemek veya içmek. -Cima etmek. Her ikisi için keffaret ve kazayı gerektirir. -Ağıza giren yağmuru kasden yutmak. Hatayla yutulursa yalnız kaza icab eder. Unutularak yutulursa, oruç bozulmaz. -Kokmuş olsa bile, çiğ et yemek. Kurtlanmış olursa, tiksindirici bir hal aldığında yalnız kazayı...
 2. hangi hallerde oruç kazayı gerektirir?

  hangi hallerde oruç kazayı gerektirir?

  oruç hangi hallerde tutulmaz hangi hallerde oruç tutulmaz Çiğ pirinç, sade un, yağsız ve şekersiz hamur yemek. -Birden, çok miktarda tuz yemek, azında kefaret gerekir. -Pamuk, kağıt ve toprak gibi yenmesi alışkanlık haline gelmemiş bir şeyi yemek -Zeytin çekirdeği ve benzeri şeyleri yemek -Henüz içi olmayan taze cevizi yutmak...
 3. sehiv secdesini gerektiren durumlar nelerdir ?

  sehiv secdesini gerektiren durumlar nelerdir ?

  Sehiv secdesi nedir ve sehiv secdesini gerektiren durumlar nelerdin birde tüm namazlar için geçerlimidir bu durum. Bilgi rica ediyorum.
 4. Hangi durumlarda amniyosentez uygulanır?

  Hangi durumlarda amniyosentez uygulanır?

  amniyosentez ne zaman uygulanır,amniyosentez nasıl uygulanır,amniyosentez nasıl yapılır,amniyosentezin riskleri,çoğul gebelik ve amniyonsentez,amniyosentez sonuç değerlendirme,amniyosentez hakkında bilgiler Günümüzde amniyosentez en sık tanı amaçlı olarak uygulanmaktadır. Bu uygulamalarla sitogenetik tanı (kromozom anomalisi araştırması), bebeğe ait metabolik hastalıkların tanısı,...
 5. Sehiv Secdesinin Yapılışı Nasıldır?

  Sehiv Secdesinin Yapılışı Nasıldır?

  Hanefi mezhebine göre sehiv secdesi, bir namazın kusurlu kılınması hâlinde, bu kusuru düzeltmek maksadı ile, namazın sonunda (son oturuşta tahiyyatı okuduktan sonra) yapılan secdedir. Kusur genellikle namazda farzın te'hiri, vâciblerden birinin unutularak yapılmaması (terki), yahut sonraya bırakılması (te'hiri), yahut da vaktinden önce yapılması (takdimi) suretiyle ortaya çıkar. Namaz içinde...

Sayfayı Paylaş