Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.473
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Hangi durumlarda sezeryan doğum gerekli

  Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  hangi durumlarda sezeryan olur Günümüzde çoğu doğum yapacak olan anne adayları sezaryanı tercih eder oldu sebebi doğum esnasında acıyı hessetmemek.
  < Konu Resmi..>

  Daha önceki yıllarda en son başvurulan doğum yöntemi olan sezeryan uzmanlara göre aslında bakın hangi durumlarda tercih edilen ve başvurulan doğum yöntemi

  Sezaryen kararı verilebilmesi için bazı zorunlu durumlar olduğunu daha önce açıklamıştık. Bu karar gebelik sırasında verilebildiği gibi, doğumun başlatılma girişimlerinin başarısız olması sonunda ve doğum başladıktan sonra da verilebilir.

  Doğumun Başlatılma Girişimlerinin Başarısız Olması Durumunda;
  Beklenen doğum eyleminin başlamadığı yada doğum eyleminin tıbbi nedenlerle başlatılmasının zorunlu olduğu durumlarda anne adayına rahim ağzını olgunlaştıran ilaçlar ve suni sancı verilir.

  Suni sancı uygulaması doğum eylemini başlatma da başarısız olduğunda doğum sezaryenle gerçekleştirilir.

  Suni sancı en sık miyat geçmesinde uygulanır. Anne hayatının yada bebek hayatının tehlikede olduğu durumlar da (ağır preeklampsi ve bebeğin sıkıntıda olduğu durumlar gibi) bebek miyadında olmasa bile suni sancı ile doğum eylemi başlatılmaya çalışılır.

  Doğum Eylemi Başladıktan Sonra Sezaryen Kararı Verdiren Durumlar;
  Düzenli olarak doktor kontrollerine giden anne adaylarında anlatılan durumlar söz konusu olduğunda doğum eyleminin başlaması beklenmez ve sezaryen ile doğum gerçekleşir. Halbuki anne adaylarının büyük kısmında yukarıdaki anlatılan durumlar söz konusu değildir ve bu anne adaylarının doğum olarak doğum eylemine girmeleri beklenir.
  Ancak doğum eylemi esnasında aşağıda anlatılan beklenmeyen durumlar söz konusu olduğunda doğum eylemi yarıda kesilerek sezaryen ile doğum kararı verilir.

  Doğum eyleminin birinci evresinde sezaryen kararı verdiren durumlar:
  Düzenli olarak gebelik muayenelerine gittiniz ve hiçbir problem saptanmadı. Doğum eylemi başladı.Henüz rahim ağzında açılma tam değil, sancılar devam ediyor.

  Şu durumlarda sezaryen gereklidir;

  Doğum kanalına girişte sorun olursa;
  Bebek doğum kanalına artkafa bölgesinin kılavuzluğunda girer. Böyle bir giriş başın en ufak çevresinin doğum kanalına girmesini sağladığından kanal içinde en rahat şekilde ilerlemeyi garantiler. Ancak ender durumlarda bebeğin başının kanala giren ilk kısmı artkafa dışında bir bölge olur. Bu tür durumlarda kanala giren kısmın çevresi artkafa ile girişten daha büyük olur ve doğum kanalında ilerleme zorlaşır veya imkansız hale gelir.
  Bebek yüz bölgesinin kılavuzluğunda doğum kanalına girdiğinde doğum eylemi yavaş da olsa ilerler ve bu şekilde yüz gelişiyle doğum mümkün olabilir.
  Yüz gelişi dışında kalan şekillerde doğum eylemi ya çok yavaş seyreder yada vajinal yoldan doğum imkansız hale gelir.
  Doğumu imkansız kılan geliş şekillerinden en sık görülenler alın girişi ve yüksekte düz duruş adı verilenlerdir. Doğum kanalına ilk olarak alın bölgesini sokmaya çalışan bir bebeğin bu haliyle doğum kanalına ilerlemesi mümkün değildir zira bu girişle doğum kanalına başın en büyük çevresi sokulmaya çalışılmaktadır.

  Yüksekte düz duruş adı verilen durumda da bebek doğum kanalına girmeye niyetli değildir, herhangi bir nedenle doğum kanalına giriş gerçekleşememiştir.

  Doğum kanalına giren kılavuz nokta genellikle doğum eylemi başladığında yapılan ilk muayenede belirlenir. Bu muayenede doğum eyleminin ilerlemesine engel olacak bir geliş şekli saptandığında ilerlemeyecek bir doğum eylemini sürdürmek yerine doktor doğumu sezaryenle gerçekleştirme yönünde karar verir.

  Birinci evrenin uzaması
  Rahim ağzındaki açıklık uygun şekilde ilerlemediğinde durum değerlendirmesi yapılır. Rahim kasılmaları zayıflamışsa yada düzensizleşmişse ve bunun için bir neden bulunmuyorsa anne adayına durumu gidermek amacıyla damardan rahim kasılmalarını düzene sokmak amacıyla oksitosin hormonu verilir.
  Yeterli dozda oksitosine rağmen kasılmalar düzene girmiyorsa ve rahim ağzı açıklığı ilerlemiyorsa sezaryene karar verilir.Bu durumlarda rahim kasının bir zayıflığı söz konusudur ve uyarıcı ilaca cevap verememektedir.

  Kasılmalar düzenli olmasına hatta normalden daha kuvvetli olmasına rağmen rahim ağzındaki açıklığın ilerlememesi bebeğin doğum kanalına uygun olmayan bir şekilde girmeye çalışmasına bağlı olabilir. Yine anne adayının çatı yapısının bebeğe göre nispeten dar” olduğu durumlarda da düzenli kasılmalara rağmen açıklık ilerlemez. Bu durum doğumhaneye ilk girişte yapılan ilk muayenede genellikle teşhis edilebilmesine karşın, bazı durumlarda doğum eyleminin ilerlememesiyle kendini gösterebilir.
  Hangi nedene bağlı olursa olsun doğum eyleminin başladıktan sonra ilerlemesi ve durumu gidermeye yinelik yapılan girişimlerin başarısızlıkla sonuçlanması sezaryen ile doğum için bir neden teşkil eder.

  Bebekte sıkıntı ortaya çıkması
  Birinci evrede bebeğin kalp sesleri düzenli olarak dinlenir. Herhangi bir aşamada bebeğin kalp seslerinde bozulma saptandığında öncelikle bu durum anne adayı sol yanına yatırılarak, oksijen ve sıvı verilerek giderilmeye çalışılır.

  Bebekte saptanan sıkıntı normal vajina doğumu beklemeyecek kadar ağırsa ve önlemlerle düzelmiyorsa doğum sezaryenle gerçekleştirilir.

  Kordon sarkması
  Makat ile doğumda daha sık rastlanan bir durumdur. Bazen de baş gelişinde su kesesinin kendiliğinden açıldığı durumlarda yada doktor tarafından açılması durumunda kordon vajinadan dışarı sarkarak etraf dokular tarafından baskıya uğrayabilir.

  Kordon sarkması, bebeğe giden oksijenin azalmasına neden olan bir durum olduğundan doğumun dakikalar içerisinde gerçekleştirilmesi gerektiği ender durumlardan biridir. Acil sezaryen uygulanır.

  Plasentanın erken ayrılmasına bağlı aşırı kanama ve/veya bebeğin bu duruma bağlı olarak sıkıntıya girmesi;

  Plasenta erken ayrıldığında ayrılmanın şiddetine göre anne adayında vajinal kanama ve/veya bebekte sıkıntı bulguları ortaya çıkar. Anne hayatı kanama nedeniyle, bebek hayatı da girdiği sıkıntı nedeniyle tehlikeye girdiğinde doğum sezaryen ile gerçekleştirilir.

  Doğum eyleminin ikinci evresinde sezaryen kararı verdiren durumlar;
  Bebeğin doğum kanalında sıkışması
  Bebek başının doğum kanalının tam ortasında yer alan dikensi çıkıntıları aşmak için ön-arka doğrultuda olması gerekir. Bu dönüşü başaramaz ve baş yatay konumunda bu dikensi çıkıntılara ulaşırsa burayı aşması oldukça zor olur. Derinde yatay duruşu adı verilen bu nadir durumda sezaryen ile doğum gerçekleştirilir.

  Vakum/forseps uygulamasının başarısız olması
  İkinci evrede bazı durumlarda vakum uygulamak gerekebilir. Vakum uygulaması ile doğum gerçekleştirilemediğinde sezaryen uygulanır. Acil sezaryen demek, bebeğin yada anne hayatının tehlike altında olması nedeniyle kısa süre içinde bebeğin doğurtulması demektir. Bu süre kordon sarkması gibi çok acil durumlarda dakikalarla ifade edilebilir. Bu durumlarda ameliyat ekibinin hızla toparlanması, anestezinin hızla verilmesi ve bebeğin hızla doğurtulması gerekir. Anestezi ve ameliyata ilgili istenmeyen durumların en sık oluştuğu durumlar bu acil durumlardır. Diğer acil sezaryen şekillerinde ise sezaryene bağlı istenmeyen durumlar engellemek için yeterli süre genellikle vardır. Sezaryen operasyonunun kendisinden ve anesteziden kaynaklanan istenmeyen durumlar ise planlı olarak uygulanan operasyonlardır. Ancak günümüzde anestezi teknolojisi ve ameliyat ekibinin tecrübesiyle en acil ameliyatlar bile başarılı bir şekilde sonuçlanmaktadır.   
  LaViNYaM bunu beğendi.
 2. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA
  Sezaryanı ağrı hissetmemek adına yaptıranlar yanılıyor Esas ağrı ameliyattan sonra başlıyor
  Ben iki çocuğumuda normal doğurdum
  Az sancı acı veriyor
  Doğumdan sonra dipçik gibi oluyorsun
  Bebeğini kucaklıyorsun
  Zorunlu olmadıkça sezaryanı aklınızdan bile geçirmeyin
   
 3. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.473
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113
  Her iki doğumu yaşamış bir kişi olarak şunu söyleyebilirim.Aslında doğumun kolayı yok arkadaşlar sonuçta dünyaya yepyeni bir canı geliyor ve candan can ayrılarak geliyor.İlk doğumum normaldi ikinci sezaryan ama ikisindede çok fazla sorun yaşadım ilkinde yırtık ve dikişlerim çok fazlaydı kilolu olmadığı halde bebeğim ebenin dediği rahim duvarlarını parçalayarak çıkması bebeğin.günlerce bırakın ayağa kalkmayı oturamadım bile
  İkinci sezeryan son anda karar verildi çünkü erken doğum yaptım ve aynı olayı ondada yaşadım günlerce sağdan sola bile dönemedim gece gündüz feryat ettim acılarımdan abartmıyorum gerçekten böyle sanırım bu çekilen ağrı ve acılar kişiden kişiye de değişebiliyor bazıları sezeryanda olsa bikaç saat sonra ayağa kalkabiliyor ama bilmiyorum ikisindede inanılmaz zorluklar ve ağrılar yaşadım ben

   
 4. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  mavi

  40 haftalık hamileyim ama hiçbir sancıım yok ne yapmalıyım sizce sezeryanamı başwurmalıyım yoksa biraz dahamı bekleyim yoksa bebk tehlikeye girermi lütfen yorum yapın....
   
 5. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.473
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113
  Canım benim senin doğum haftan sayılır o yüzden mutlaka bir uzman hekime görünmende fayda var o duruma göre seni yönlendirecektir sakın ihmal etme olurmu:)
   
Hangi durumlarda sezeryan doğum gerekli konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hangi durumda sezeryan gereklidir

  hangi durumda sezeryan gereklidir

  hangi durumlarda sezeryan yapılır sezeryan hangi haftada yapılır ne zaman durumlarda olur Günümüzde anestezi yöntemlerinin iyileşmesi, sterilite ve enfeksiyon problemlerine karşı güçlü antibiyotiklerin bulunması, ameliyat dikiş materyallerindeki gelişmeler ve cerrahi tekniklerin ilerlemesi sonucunda sezaryen ameliyatları son derecede güvenli ve kolay bir işlem haline gelmişlerdir. Sezaryen...
 2. Sezeryanla Doğum..

  Sezeryanla Doğum..

  sezeryan oyunları sezeryan doğum oyunları hamile doğurtma hamile kadını doğurtma kordonları bağlatmanın zararları Sezaryan nedir? Sezaryan ile doğum Can'ın ve sonunun , Anne'nin karnından uterusu açarak çıkartılmasıdır. Can'ın ve Anne'nin sağlığını tehdit eden her durumda ya da vajinal yolla doğumun imkansız olduğu durumlarda sezaryan yapılır. Sezaryan ameliyatı dünyanın bildiği en eski...
 3. Sezeryan doğumda anestezi

  Sezeryan doğumda anestezi

  sezeryan doğumda sonda takılması doğumda anestezi spinal sezeryan nedir spinal sezeryanda anestezi Sezeryan doğum gerçekleştiği zaman mutlaka uygulanması gereken aneztezi hakkında sizlere merak ettiğiniz bilgileri aktarıyorum. Ameliyathaneye girdikten sonra anestezi uzmanı, ameliyat boyunca sıvı alabilmeniz için kolunuza damar içi serum takar ve daha sonra epidural veya spinal blok yerleştirme...
 4. Sezeryanla Doğum Hangi Durumlarda Zorunlu dur Diye Merak Eden Melekler Buraya

  Sezeryanla Doğum Hangi Durumlarda Zorunlu dur Diye Merak Eden Melekler Buraya

  sezeryanla doğum,sezeryanla doğum yapanlar, Melekler Sezaryanla doğum yapmayı belkide aranızda düşüneniz vardır ama hangi durumlarda daha zorunludur bunu öğrenelim ve mümkünse zorunlu olmadıkçca normal doğumu tercih edelim derim uzmanlarda zorunlu olmadıkça normal doğumu tavsiye ediyorlar sizler ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama bir konumuza göz atalım bakalım sezaryanla doğum hangi...
 5. Hangi Durumlarda Normal Doğum Yapılmaz?

  Hangi Durumlarda Normal Doğum Yapılmaz?

  normal doğum nedir,kimler normal doğum yapamaz,normal doğum kimler için uygun değildir,hangi durumlar normal doğuma engeldir,normal doğum hakkında bilgiler Bebeğin gelişim durumuna ve anne rahmindeki konumuna göre normal doğum yapılıp yapılmayacağına gebeliğin 34. ve 36. ayları arasında karar verilir. Bu aylarda dünyaya gelecek bebeğin ortalama ağırlığı bilinir. Pelvis kemiklerinin (çatı...

Sayfayı Paylaş