1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Hangi ilaçlar gebelikte bebeğe zarar veriyor

  Konu, 'Gebelik' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Gebelikte bebeğe zarar veren ilaçlardan sakının
  Hamilelik dönemi ve öncesinde reçeteli veya reçetesiz satılan tüm ilaçları kullanmadan önce bu dönemde kullanılıp kullanılamayacaklarının araştırılması gerekir. Gebelik dışında kullanıldığında hiçbir yan etkisi olmayan ilaçlar dahi gebelik döneminde kullanıldığında gelişmekte olan bebeğe zarar verebilir. Herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmayan bir kadın menstrual siklusun ikinci yarısında gebe olduğunu düşünerek gerekli önlemleri almalı ve kendine zarar verebilecek şeylerden kaçınmalıdır.
  Baba adayının aldığı birçok ilaç da gebeliğe etki edebilir. Prekonsepsiyon döneminde erkeğin kullandığı ilaçların spermi direkt olarak etkileyerek bebekte doğumsal anomalilere neden olduğunu gösteren bazı çalışmalar vardır. Bazı ilaçlar ise ejekülata (meniye) karışarak cinsel ilişki sırasında annenin rahim ağzından emilir ve gelişmekte olan embryoya zarar verebilir. Bu konuda daha fazla bilimsel araştırmaların yapılması gerekmektedir.
  Doktora danışmadan kullandığınız, yan etkisi az olan ve reçetesiz satılan birçok ilaç gebelik sırasında kullanıldığında gelişmekte olan bebeğe zarar verebilir;
  - Alerji için kullanılan birçok ilaç doğumsal anomalilere yol açar, gebeliğin ilk üç aylık döneminde bu ilaçların kullanılmaması ve doktora danışılması gerekir.
  - Ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçları kullanmadan önce hekime danışmalısınız. Gerekli hallerde asetominofen türevi ilaçlar kullanılabilir.
  - Öksürük için kullanılan birçok ilacın da gebelikte güvenilirliği konusunda kesin bilgiler yoktur. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında bu ilaçları kullanmaktan kaçınmak gerekir.
  - Mide ekşimesi ve hazımsızlık için kullanılan ilaçların gelişmekte olan bebek üzerinde olumsuz bir etkileri gösterilememiştir. Bu ilaçlar hekime danışarak kullanılabilir.

  - Mide bulantısı için kullanılan ilaçlardan mümkün olduğu kadar sakınmak gerekir. Bunlar gelişmekte olan bebeğin iskelet, dolaşım ve sindirim sisteminde anormalliklere neden olabilir. - Kabızlık için kullanılan ilaçlar ancak doğal önlemler ile barsak problemlerinin çözülemediği durumlarda hekime danışarak kullanılabilir.
  - Yüzeysel olarak kullanılan kaşıntı giderici, lokal anestezik gibi ilaçlar sistemik alınmadığı sürece gelişmekte olan bebeğe zarar vermez, ancak hekime danışarak kullanılmalıdır.
  Birçok kadının menstrual kanama bittikten sonra kullandığı vajinal duşlar, birçok hekim tarafından gebelik dışında da kullanımları önerilmeyen ürünlerdir. Bunlar gebelik öncesi dönemde kullanıldığında enfeksiyon riskini ve düşük ihtimalini arttırır. Bu duşların bir kısmı embryoya toksik olabilecek maddeler içerdiğinden doğum kontrol yöntemi uygulanmadığı dönemlerde kesinlikle kullanılmamalıdır.
  Gebelik öncesinde sağlık sorunlarına bağlı ilaç kullanan anne adayları;
  Hipertansiyon, şeker hastalığı ve epilepsi (sara) gibi sürekli ilaç kullanımını gerektiren durumlarda doğum kontrol uygulaması kesilmeden önce gebelik döneminde anne adayının önceden var olan sağlık probleminin tedavisine nasıl devam edileceği belirlenmelidir. Gebelik öncesinde kullanılan ilaçların birçoğu gebelik döneminde kullanılamaz. Gebelik dönemi anne adayının kullandığı birçok ilacın dozunun tekrar ayarlanmasını gerektirir. Anne adayını gebelik öncesindeki sağlık problemi nedeni ile takip eden doktor ve gebeliği takip edecek olan jinekolog beraber değerlendirmeli ve gebeliği süresince beraber takip etmelidir.
  İlaçların riske göre sınıflandırılması
  İlaçlar gebelik dönemindeki etkilerine göre 4 kategoriye ayrılırlar:
  - Kategori A; Bu kategorideki ilaçlar gebelik sırasında kullanımlarında herhangi bir sakınca olmayan ilaçlardır, örneğin vitaminler önerilen dozlarda kullanılabilir.
  - Kategori B; Bu kategorideki ilaçlar gebelik sırasında kullanımlarında çok ciddi risk içermeyen ilaçlardır. Gerekli olduğu durumlarda doktor kontrolü altında kullanılabilirler. Enfeksiyonların tedavisinde kullanılan penisilin grubu ilaçlar bu kategoridedir.
  - Kategori C; Bu kategorideki ilaçlar gebelik sırasında kullanımlarındaki zararlı etkileri kesinleşmemiş ilaçlardır. Hayvan deneylerinde ilaçların zararlı olabileceğine dair veriler elde edilmiştir.
  - Kategori D; Bu kategorideki ilaçların gebelik sırasında kullanılması bebek için risk oluşturur. Epilepsi tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar gibi mutlaka kullanılmaları gerektiğinde, anne adayının ve bebeğin sağlığı açısından yarar zarar durumu değerlendirilerek karar verilir.
  - Kategori X; Bu kategorideki ilaçlar gebelik sırasında kesinlikle kullanılmaması gereken ilaçlardır.


   
 2. esra

  esra Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  18 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.163
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  TOKAT
  Cevap: Gebelikte bebeğe zarar veren ilaçlardan sakının
  ya ben doktorumun verdiği ilaçları bile gayet itinayla alıyorum başlangıçta düşük tehlikem oldu bunun için bi ilaç verdi bir iki tan kullandım sonra bıraktım sadece yatarak bu süreci atlattım sonra aşırı mide bulantılarım sebeiyle tedavi gördüm çıktığımda daha beter oldum ve bunun için verdiği ilaçları çok sıkıntı çekmeme rağmen almıyorum yaa çok zor bir dönem hem fizyolojik hem psikoljikk Rabbim yardımcımız olsun paylaşım için teşekkürler
   
Hangi ilaçlar gebelikte bebeğe zarar veriyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebek DVD'leri yarardan çok zarar veriyor

  Bebek DVD'leri yarardan çok zarar veriyor

  Bebeklerin konuşmayı öğrenmesi ve geliştirmesi için üretilen DVD ve videoların, çocuklara yarardan çok zarar verebileceği bildirildi. Yapılan araştırmaların, popüler video ve DVD'lerin bebeklerin dil gelişimini geciktirebileceğini, okuma yeteneklerini, kelime haznesiyle hafızalarını zayıflatabileceğini gösterdiği belirtildi.Daily Mail'in haberine göre, konuyla ilgili yapılan 80 araştırmanın...
 2. Gebelikte bebeğe zarar veren ilaçlardan sakının

  Gebelikte bebeğe zarar veren ilaçlardan sakının

  gebelikte öksürük bebeğe zarar verir hamilelikte grip bebeğe zarar verirmi hamilelikte öksürük verir mi gebelikte verirmi Gebelikte birçok kadın yanlış ve bilinçsiz ilaç kullanmasıyla bebeğe zarar verebiliyor Önüne gelen her ağrı kesici yada farklı ilaçları kullanan kadınlar bebeklerini riske atıyorlar Peki hamilelikte ilaç kullanımı nasıl olmalıdır? Uzmanlar hamilelikte hangi ilaçları...
 3. Gebeliğin ilk ayında ilaç kullandım bebeğe zarar verir mi?

  Gebeliğin ilk ayında ilaç kullandım bebeğe zarar verir mi?

  hamilelikte ilaç kullanımı,gebelikte ilaç kullanımı,hamilelikte ilaç kullanmak zararlımıdır,gebelikte ilaç kullanmak zararlımıdır,hamilelik döneminde ilaç kullanımı hakkında bilgiler Bu ve benzeri sorular kadın doğum hekimlerinin sık karşılaştığı sorulardır. Hasta genellikle halk arasında üstüne adet görme denilen durumda gebe olduğunu anlamadığı için herhangi bir rahatsızlık nedeniyle...
 4. Hamilelikte bitkisel ilaç kullanmanın zararı varmı?

  Hamilelikte bitkisel ilaç kullanmanın zararı varmı?

  Bitkisel ilaçlar birçok ülkede yüzyıllar boyunca çok çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bitkisel ilaçlar çoğunlukla natüropatlar, homeopatlar, bitki ve diğer sağlık bakım uzmanları tarafından önerilmekte ve yazılmaktadır. Bu bilgi notu yalnızca rehber olarak hazırlanmış olup, içindeki bilgiler bitkisel ilaçlar ve etkilerine ilişkin mevcut bilgilere dayanmaktadır. Hamilelik...
 5. Gebelikte ilaç kullanımının zararları nelerdir ?

  Gebelikte ilaç kullanımının zararları nelerdir ?

  Gebelik, ister planlanmış olsun , isterse hoş bir sürpriz. Reçete edilmiş ilaçların kullanılması bu dönemde ciddi kaygıları beraberin de getiriyor.Bazı ilaçların gebelik sırasında alınması güvenli kabul edilse de , doğmamış bebeğiniz üzerindeki etkileri bilinmemektedir.Gebe kalmadan önce reçeteli ilaç kullandıysanız , gebe olduğunuzu öğrendiğiniz de bu ilaçlara devam etmenin güvenliği...

Sayfayı Paylaş