Hangi kadın hastalıklarında kolposkopi yapılır?

Uzman SühaN

Administrator
Hangi kadın hastalıklarında kolposkopi yapılır?
kolposkopi nedir,kolposkopi kimlere yapılır,kolposkopi ne için yapılır,kolposkopi teşhis tanı yöntemi hakkında bilgiler

Günümüzde kadın genital kanserleri içerisinde en sık görülenlerden biriside Serviks yani Rahim Ağzı kanserleridir.
Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi bizim toplumumuzda da HPV enfeksiyonları gittikçe artmaktadır. HPV kadınlarda genital siğil, rahim ağzı anseri yapabilen bir virüstür. Ancak, Rahim Ağzı kanserleri erken tanı ve tedavilerle önlenebilir kanserlerden birisidir.

kk.jpgÖnlenebilir olmasının temel nedenlerinden biriside düzenli yapılan smear testleri ile serviks kanserleri ve neden olabilen öncü lezyonları (Rahim Ağzı Hücre Anomalileri) erken evrelerde taranmakta ve ameliyatsız basit operasyonel işlemlerle genellikle kesin tedaviler sağlanabilmektedir. Smear testi sonucu anormal çıkan kadınlarda Rahim Ağzının daha detaylı değerlendirilmesi ve gerekirse biyopsi alınarak kesin tanı konması kolposkopi yardımı ile gerçekleştirilir.Kolposkopi nedir?
Rahim Ağzı (Serviks) vagina ve vulva dokularının mikroskopi veya dürbüne benzeyen özel bir büyüteç yardımı ile gözlenmesi ve incelenmesi işlemine kolposkopi denir. Kolposkopi denilen bu ışıklı ve bilgisayarlı alet rahim ağzının görüntüsünü büyütür böylece rahim ağznının daha iyi muayenesini ve görülebilmesini sağlar. Kolposkopinin inceleme ile çıplak gözle izlenemeyen küçük patolojiler (hücre ve damar yapısındaki değişiklikler) tesbit edilerek daha sonraki tedaviler sağlanabilmektedir.Neden ve kimlere kolposkopi yapılır?
Smear sonucu anormal gelen hastalarda (ASCUS, LSIL, HSIL, CIN gibi) yani şüpheli, hafif veya orta düzey displazi saptanan olgularda (ki bu olgularda, HPV de ciddi olarak sorumludur). Tekrarlayan smearlerde sürekli devam eden iltihap veya enfeksiyon olgularında. Jinekolojik muayene sonrası serviks (rahim ağzı) vulva ve vaginanın anormal bir şekilde görülmesi durumlarında (servikal erosion, servisitis, ilişki sonrası kanama durumlarında kolposkopi yapılabilmektedir.Kolposkopiye hazırlanma


Öncelikle şu bilinmelidir ki kolposkopi ağrılı bir işlem değildir. Aynı rutin jinekolojik muayenede olduğu gibi hasta muayene masasına yattıktan sonra spekülüm yerleştirilip daha sonra vagina içi ve serviks aydınlatılır. Ve serkiks içindeki Transformasyon zonu olan (squamo kolumnar junction) bölge incelemeye alınır. Ve bu bölge ile birlikte tüm servikse yüzde 5'lik Asetik Asit sürülür. Asetik asit sürüldükten sonra anormal hücre barındıran alanlar beyaza boyanır ki bu alanlara acetowhite alanlar denir. Kolposkopi inceleme sırasında gözlenen önemli noktalardan birisinde serviks (Rahim Ağzı) üzerindeki damarlanma yapısıdır. Bu damarlanmaların yapısı ve dağılımıda patolojik yönde pozitif bulgular vermektedir. Bu alanlardan smear ve biyopsi alınarak kesin tanı konur. Ayrıca yine jinekoloğun görüşü doğrultusunda serviks yüzeyine Lugol solüsyonu (iyot solüsyonu) sürülerekte incelemeye devam edilebilinir. İyot sürülerek bu yapıdan işlemede Schiller testi adı verilir. Lugol uygulama sonrası boya almayan yerlerden biyopsi uygulanarak kesin tanı konur.


Yan etkiler
Kolposkopi ağrılı bir işlem değildir. Kolposkopi ve biyopsi son derece basit ve güvenli bir işlemdir. Kolposkopi sonrası koyu renkli bir akıntı ile birlikte hafif lekelenme tarzında bir akıntı olabilir. Hastaların ortalama 1 hafta süre ile cinsel ilişkiden uzak durmaları önerilir. Eğer biyopsi alınmışsa ilişki yasağı 15-20 gün süreye uzatılır. Bu süre içerisinde havuza veya denize girmemeleri önerilir. Biyopsi işlemi sonrası çok nadiren kanama ve enfeksiyon gelişebilir.

Dr. Nezihi KURTOĞLU
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Özel Ortadoğu Hastanesi
 
Geri
Üst