Hangi Leke Nasıl Çıkar

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Hangi Leke Nasıl Çıkar
çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar küf lekesini ne çıkarır zeytinyağı lekesini ne çıkarır klorak lekesi nasıl çıkar parfüm
Kızlar bu inatçı lekelerle başımız dertte pek çok leke nasıl çıkar çıkarmak için hangi yöntemleri kullanmalıyız buyrun cevabı :tik:


ALTIN TEMİZLİĞİ
Bir litre suya 15 gr. sabun rendesi ve 100 gr. amonyak ilave edin. Temizlemek istediğiniz altın eşyalarınızı bu karışımın içinde yarım saat kadar bırakın. Sonra, soğuk suyla durulayın ve bir deri parçasıyla temizleyin.

AMPULLERİN TEMİZLİĞİ
Alkol en iyi temizleyicidir. Ancak ampulün yüzeyi pütürlüyse kesilmiş bir soğan parçasıyla silip nemli bir bezle temizleyin. Ampulün temizliği bittikten sonra ışığı yakmadan, üzerine bir iki damla parfüm sıkın. Odanız cok güzel kokacaktır.

AYAKKABIDAKİ LEKELER
Su lekesi - Boyamadan önce vazelin sürün.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Küf lekesi - Gliserin sürülmüş bir bezle temizleyin.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Spor ayakkabıların temizliği - Ayakkabıyı, benzine batırılmış eski bir diş fırçasıyla ovalayın.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Açık renk ayakkabılardaki lekeler - Benzine batırılmış bir bezle silin.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Koyu renk ayakkabılardaki lekeler - Alkole batırılmış bir bezle temizleyin.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Vernikli ayakkabılar - Süt ve limon suyu döktüğünüz bir bezle temizleyin.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Süet ayakkabılarınızın tüylerini kabartmak - Ayakkabıyı su buharına tutun, ayakkabı iyice kuruyunca tel fırçayla fırçalayın.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Rugan ayakkabılardaki çatlamaları önlemek - Zeytinyağı veya vazelin sürün. Sıcaklık rugan ayakkabıların çatlamalarına sebep olduğu için serin yerde saklanmaları gerekir.
Kahverengi ayakkabıları siyaha boyamak isterseniz önce çiğ patatesle ovalayın sonra siyah cila sürün.

AYNA TEMİZLİĞİ
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Gazete kağıdını top haline getirerek, 2 ölçü su ve 1.5 ölçü sirke karışımına batırıp aynanızı bununla silin, arkasından kuru bir bezle kurulayın.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Yarıya bölünmüş çiğ patatesle aynanızı silin, sonra içine az miktarda alkol katılmış suyla durulayın.
Ayrıca aynanızı temizlediğiniz son suya alkol katarsanız sineklerin konmasını engellersiniz.

BLUCİNLERİN RENGİ
Renginin açılmasını istemiyorsanız, yeniyken içine bol miktarda tuz atılmış soğuk suda 12 saat kadar bırakın. Sabit bir renk kazandığını göreceksiniz.

BOYA LEKESİ
Kumaş üzerindeki boya lekeleri için: Leke tazeyse, en etkili temizleyici madde terebentindir. Leke kurumuşsa, sabunlu suyla yıkayın ve birkaç saat bu suda bırakın. Boya iyice yumuşayınca bir bıçakla kazıyın, sonra terebentinle silin.

ÇAMUR LEKESİ
Leke olan elbiseyi hemen fırçalamayın. Çamur lekesi kuruyunca hafif bir fırçalamayla çıkar. Eğer inatçı bir lekeyse, eşit miktardaki su ve sirke karışımıyla silebilirsiniz.

ÇAY LEKESİ
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Beyaz kumaştaki lekeyi limon suyuyla silin ve soğuk suyla durulayın.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Renkli kumaştaki taze lekeyi yumurta sarısını suyla karıştırarak ovalayın. Eski bir leke ise gliserinli suyla silmek iyi olacaktır.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Halı üzerindeki çay lekesini, eşit ölçekteki alkol ve sirke karışımı ile silin.

ÇİKLET YAPIŞIRSA
Çikletin yapıştığı yerin iç tarafına naylona sarılmış bir miktar buz koyun. Buzun etkisiyle çiklet donduktan sonra bir fırçayla donan çikleti fırçalarsanız yapıştığı yerden çıkacaktır.


ÇİKOLATA LEKESİ
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Kumaştaki çikolata lekesi için; en iyi yol gliserinle ovup yağ emici iki kağıt arasında bir süre bırakarak yağının iyice emilmesini sağlamaktır. Eğer bu işlem yeterli olmazsa ve lekeli kumaş rengi atmayan bir tür kumaş ise lekeli kısmı suyla karıştırdığınız 90 derecelik alkolle silin.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Halıdaki çikolata lekesini; sabunlu suyla lekenin dış kısmından başlayarak içe doğru silin. Üzerine talk pudrası döküp bir süre bekleyin. Halıyı silkeledikten sonra eşit miktarda su ve alkol karışımıyla tekrar silin.

ÇİMEN LEKESİ
Çamaşır suyuna dayanıklı kumaşlarda, lekeyi nemlendirdikten sonra üzerine deterjan dökerek ovalayın, çamaşır suyu eklenmiş sıcak su ile yıkayın. İnatçı lekeleri alkolle sildikten sonra lekeli bölgeyi iyice durulayın. Çamaşır suyu kullanımına uygun olmayan kumaşlarda, aynı işlemleri çamaşır suyu kullanmadan yapın. (Kumaşın asetat içermesi halinde, bir birim alkole iki birim su ekleyin.)

FONDÖTEN LEKESİ
Elbisenizdeki fondöten lekesini, etere batırılmış bir bezle sildikten sonra sabunlu suyla yıkayın; leke yok olacaktır.

KAN LEKESİ
Sıcak su kullanmayın; çünkü sıcak su, lekenin daha fazla işlemesine neden olur.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Beyaz kumaşta: Lekeyi oksijenli suyla ıslatın. Sonra sabunlu ılık suda yıkayın.
Renkli kumaşta: Nişastayı suyla karıştırarak bir hamur yapın. Bunu lekeli yere sürerek kurumasını bekleyin. Sonra fırçalayarak temizleyin. Bir başka yöntem de aspirin tabletini azıcık suyla eritip lekeli yeri bununla örtmektir, iyice kuruyunca fırçalayarak temizlenir.
Halıda: Lekeli yeri beyaz sirkeyle ovun.

KAHVE LEKESİ
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Leke tazeyse üzerine biraz tuz dökün.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Beyaz pamuklu kumaştaki lekeyi oksijenli su ile silin, yeterli olmazsa çamaşır suyu kullanmanız gerekir.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Renkli kumaştaki lekeli kısma biraz gliserin sürün ve ılık suyla durulayın.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Halıdaki lekeli yeri, eşit miktarlardaki alkol ve beyaz sirke karışımıyla silin.

MEYVE LEKELERİ
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Beyaz kumaşta: Lekeyi amonyaklı suyla yıkayın. Çıkmazsa, çamaşır suyu ilave ettiğiniz sabunlu suya batırıp lekeli kısmı ovun.
Renkli kumaşta: Lekeyi 90 derecelik alkol ya da amonyak ilave edilmiş oksijenli su ile yıkayın ya da ekşimiş sütü lekenin üzerinde 2-3 saat bırakın.
Sentetik kumaşta: Lekeyi limon suyu, beyaz sirke, hafif amonyaklı su karışımı ile çıkarabilirsiniz.
Yünlü ve ipekli kumaşta: Lekeli kısmın altına su emen bir kumaş parçası yerleştirin ve lekeyi beyaz sirkeyle silin.

MUM LEKELERİ
Cilalı ahşapta: Bir karton parçasıyla kazıyarak mümkün olduğu kadarını çıkarın. Sonra sıcak suyla ovun. Eşit oranlardaki terebentin ve ketenyağı karışımına batırdığınız bezle lekeyi ıslatın. Kuruduktan sonra parlatın.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Vernikli mobilyada: Kartonla kazıdıktan sonra petrole batırdığınız bir bezle silin.
Örtüde: Mumun koparabildiğiniz kısmını aldıktan sonra örtüyü yıkayın. Kuruduktan sonra ütülerken mum lekesinin bulunduğu yeri iki kurutma kağıdı arasına koyun.

MÜREKKEP LEKESİ
Deri eşyada:
Biraz limon suyuyla lekeyi fırçalayın.
Kumaş üzerindeki lekeler
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Dayanıklı kumaşta: Biraz limon suyu ve ılık sütle silin. Durulanınca leke yok olacaktır.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Nazik kumaşta: Leke kuruyunca, üzerine talk pudrası dökün. Leke kaybolana kadar fırçalayın.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Beyaz çamaşırda: lekenin üzerine sulandırılmış hardal dökün. Yarım saat kadar bekleyip, süngerle lekeli yeri yıkayın.
Mobilya üzerindeki lekeler:
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Eğer leke tazeyse; sıcak suya çiğ süt (kaynatılmamış süt) veya limon suyu ilave ederek, lekeyi bu karışım ile silin.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Leke eskiyse; lekeyi zımpara kağıdı ile kazıyın, daireler çizerek mantar tıpayla parlatın.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Cilt üzerinde: Parmaklarınızdaki mürekkep lekelerini domates suyuyla ovarak çıkarabilirsiniz.
Kırmızı mürekkep lekesinin üzerine hardal sürüp birkaç saat öylece bırakın.


PAS LEKESİ
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Sentetik olmayan kumaşlarda : Lekeyi tuzlu limon suyuyla ovduktan sonra içerisine biraz amonyak katılmış suyla silin ve durulayın.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Sentetik kumaşlarda : Lekeli kısmı biraz limonla ovun.

RUJ LEKESİ
Kumaştaki ruj lekesini:
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Etere batırılmış bir pamukla silin ve bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. Ancak bu işlemi yaparken ateşten uzakta durmaya dikkat edin çünkü eter çok yanıcı bir maddedir.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Lekenin üzerine sabun sürün, bir saat öyle beklettikten sonra yıkayın.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Üzerine pamukla oksijenli su damlatıp suyla durulayın.

SALÇA VE KETÇAP LEKESİ
Sıcak su ile gliserini eşit miktarlarda karıştırın. Kumaşı bir saat boyunca bu karışımda beklettikten sonra her zaman kullandığınız deterjan ile yıkayın.

ŞARAP LEKESİ
Beyaz kumaşta:
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Kumaşı bir süre kaynamakta olan süte batırın sonra yıkayın.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Örtünün üzerine şarap dökülür dökülmez tuz serpin. İlk yıkamada çıkacaktır. Eğer çıkmazsa, yıkama suyuna biraz çamaşır suyu katın.
Renkli kumaşta:
Lekeli kısmı amonyaklı soğuk suya batırın.
Beyaz pamuklu örtüde:
Şarap dökülür dökülmez lekeli kısmı beyaz şarapla ıslatın.

TERLEME LEKESİ
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Beyaz kumaşta : Asitoksalitle silin, durulayın, sonra oksijenli su ile silin.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Nazik kumaşta: Hafif amonyaklı veya limonlu su ile silin.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Yünlü kumaşta: Kumaşı birkaç saat sirkeli soğuk suda beklettikten sonra lekeyi temizleyebilirsiniz.

YAĞ LEKESİ
Sıçrayan yağlar için en etkili temizleyici ispirtodur.
Zeytinyağı lekesini kumaştan çıkartmak için bir parça ekmek içini yuvarlayıp lekenin üstünde gezdirin.
YUMURTA LEKESİ
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Yumurta lekelerini çıkartmak için soğuk su kullanmalısınız.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Genellikle sabunlu su yeterli olsa da beyaz kumaşlarınız için biraz çamaşır suyu ilave edebilirsiniz.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Kesik limonla lekeli yerleri ovun.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Suda haşlayarak ezdiğiniz bir parça patatesle ovun.
Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. İçinde çakıl bulunmayan nemli toprakla silin.

 

Benzer İçerikler

Üst