1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Hangi Mahkeme Hangi Davalara Bakar ?

  Konu, 'Adalet Sarayı' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  hangi mahkeme hangi davalara bakar,mahkeme nedir, mahkeme türleri nelerdir,ceza mahkemeleri hangi davalara bakar,sulh ceza mahkemeleri hangi davalara bakar,asli ceza mahkemeleri hangi davalara bakar,sulh hukuk makhemesi hangi davaya bakar,asli hukuk mahkemeleri hangi davaya bakar,
  < Konu Resmi..>  Mahkemeler, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından hazırlanmış olan kanunlara göre, millet adına, bağımsız olarak adaleti yerine getirirler.

  Mahkemeler ikiye ayrılır:
  1 - Hukuk Mahkemeleri,
  2 - Ceza Mahkemeleri.

  Hukuk Mahkemeleri: Alacak, boşanma, miras, ev boşaltma, evlat edinme gibi dâvalara bakar.

  Hukuk mahkemeleri şu bölümlere ayrılır:
  1 - Sulh Hukuk Mahkemeleri (Bin liraya kadar alacak, nafaka, ev boşaltma dâvalarına bakar).
  2 - Asliyle Hukuk Mahkemeleri (Bin liradan fazla alacak, boşanma dâvalarına bakar).
  3 - Ticaret Mahkemeleri (Ticaret işlerinden çıkan dâvalara bakar).
  4 - îş Mahkemeleri (İşçi ve işverenlerle ilgili dâvalara bakar).
  5 - İcra Mahkemeleri (İcra takip işleri ile ilgili dâvalara bakar).

  Ceza Mahkemeleri:
  İşlenen suçlar, bir ceza vermeyi gerektiriyorsa, bu dâvalara Ceza Mahkemeleri bakar.

  Ceza Mahkemeleri, şu bölümlere ayrılır:
  1 - Sulh Ceza Mahkemeleri (Küçük suçlara bakar).
  2 - Asliye Ceza Mahkemeleri (Sahte işlemler, hakaret gibi dâvalara bakar).
  3 - Toplu Asliye Ceza Mahkemeleri: (Asliye ceza ile ağır ceza mahkemelerinin baktığı suçlar dışında kalan dâvalara bakar).
  4 - Ağır Ceza Mahkemeleri (Cana, namusa, mala, devletin güvenliğine karşı suç işleyenlerin yargılandığı mahkemelerdir).

  Askerî Mahkemeler:
  Subay, asker ya da askerlikle ilgili kimseler tarafından işlenen askerlik suçlarına bakar. Asliye ceza Mahkemelerinde, Toplu Asliye Ceza Mahkemelerinde, Ağır Ceza Mahkemelerinde, yargıçlardan başka. Cumhuriyet Savcısı da bulunur. Cumhuriyet Savcısı, suç işleyenleri, Türk milleti adına davacı olarak takip eder.
  Bu mahkemelerde, kendisine bir suçu îşlediği söylenen kimse sanık adını alır. Suçu, mahkeme kararı ile kesinleşirse, suçlu adını alır.

  Yargıçlar, verdikleri hükümlerde,kanunlara göre hareket ederler ve hiçbir etki altında kalmazlar. Kararlarında serbesttirler. Her dâvâlı, her davacı, her sanık, istediği zaman, mahkemelerde dâvasını daha iyi takip edebilmek için avukat tutabilir. Avukatlar, Hukuk Fakültelerini bitiren ve mahkemelerde başkalarının haklarım savunabilme yetkisini almış olan kimselerdir.

  Bu mahkemelerden başka, Yüksek Mahkemeler de vardır.
  Yüksek Mahkemeler şunlardır:
  Yargıtay, Askeri Yargıtay, Anayasa Mahkemesi.

  Yargıtay:
  Bütün mahkemelerin üstünde olan yüksek bir mahkemedir. En tecrübeli yargıçlardan meydana gelmiştir, Ankaradadır. Yukarda görülen mahkemelerin herhangi birinde dâvası görülmüş olan her vatandaş, yargıç tarafından verilen hükmü, kendine göre, kanunlara uygun görmez ve beğenmezse, bu hükmün bir daha incelenebilmesi için Yargıtaya başvurur, yargıtayda bu hüküm incelenir. Yargıcın verdiği karar doğru bulunursa, onaylanır, böylece hüküm yerine getirilir. Yargıcın verdiği karar, Yargıtayca uygun görülmezse, bozulur ve dâvaya yeniden bakılır. Mahkeme, dâvaya, bu bozulma kararını göz önünde tutarak, yeniden bakar. Ya yeni bir hüküm verir ya da ilk verdiği kararda ısrar eder. O zaman, dâva yeniden Yargıtaya gider ve orada, Yargıtaydaki bütün yargıçların katılması ile incelenir. Bunların vereceği karar, artık kesin olur.
  Ağır Ceza Mahkemeleri tarafından verilmiş olan ölüm cezaları, Yargıtayda da onaylandıktan sonra, ölüm cezasının yerine getirilmesi için, Büyük Millet Meclisinden karar alınır. Ölüm cezası. Meclis tarafından onaylanırsa, suçlu, asılmak suretiyle cezalandırılmış olur.

  Askerî Yargıtay:
  Askerî mahkemelerin vermiş olduğu kararların. Yargıtay gibi, incelenmesinin ve onaylanmasının yapıldığı yüksek bir mahkemedir.

  Anayasa Mahkemesi:
  Yeni Anayasamıza göre kurulmuş yüksek bir yargı organıdır. Anayasa Mahkemesi, Bakanların işledikleri suçlara ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından çıkarılan kanunların Anayasaya aykırı olup olmadığına bakar.

  Uyuşmazlık Mahkemesi:
  Adliye, idare mahkemeleri ve askerî mahkemeler arasındaki görev ve hüküm uyuşmazlıklarını kesin olarak çözmekle görevli bir mahkemedir.

   
Hangi Mahkeme Hangi Davalara Bakar ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hangi hastalığa hangi bölüm hangi doktor bakar

  Hangi hastalığa hangi bölüm hangi doktor bakar

  Hangi Doktora Muayene Olmalıyım hangi hastalığa hangi bölüm bakar hangi hastalığa hangi doktor bakar Aramızda mutlaka hastalıığ için hangi bölüme gideceğini bilmeyen arkadaşalrımız olmuştur. İşte o arkadaşalrımız için, bu yazımızda hangi hastalığa hastane hangi bölüm bakar konu alıyoruz Melek'lerim. Dahiliye (İç Hastalıkları) : * Ağız kuruluğu * Göğüs ağrısı (buna bağlı sol kol ağrısı)...
 2. Kızlar Kıl Dönmesi Hangi Doktor Bakar

  Kızlar Kıl Dönmesi Hangi Doktor Bakar

  Kıl Dönmesi Hangi Doktor Bakar lütfen cevap verin kıl dönmesi için dr gitcem ama hangi bölüme gidecem bilmiyorum:S
 3. Bakara Suresi Hangi Cüzde biliyor musunuz

  Bakara Suresi Hangi Cüzde biliyor musunuz

  merhaba arkadaşlar acaba Bakara Suresi Hangi Cüzde bilen var mı dini konuda bilgisi olan varsa ve Bakara Suresi Hangi Cüzde bilen varsa bana yazsın lütfen.
 4. icra davasına hangi mahkeme bakıyor

  icra davasına hangi mahkeme bakıyor

  Merhaba melekler , bir icralık durumumuz var da sormak istediğim icra davasına hangi mahkeme bakar ? Acilen öğrenmem lazım yardım edermisiniz?
 5. velayet davalarına hangi mahkeme bakıyor

  velayet davalarına hangi mahkeme bakıyor

  Maalesef ki boşanıyorum. Öğrenmek istediğim velayet davasıyla ilgili. Acaba velayet davalarına hangi mahkeme bakıyor ?

Sayfayı Paylaş