Hangi Yaşta Hangi Cilt Bakımı

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
Hangi Yaşta Hangi Cilt Bakımı
hangi yaşta hangi cilt bakımı yapılır, 20'li yaşta cilt bakımı,30'lu yaşta cilt bakımı,40'lı yaşta cilt bakımı,50 'li yaşta cilt bakımı,yaşa göre cilt bakımı,hangi yaşta nasıl cilt bakımı yapılmalı,
indir (4).jpgYıllara meydan okumak ve canlı görünüm için yaşa uygun cilt bakımınızı yaptırın. Cildinizi sık sık temizleyin, alkol ve sigarayı hayatınızdan çıkarın.

Hepimiz pürüzsüz, kusursuz bir cilt yapısı ile dünyaya geliriz. Bunun değerini çok iyi bilmeli, cildimize ihtiyaç duyduğu gerekli bakımı ve özeni göstermeliyiz. Her bireyin cildinin ihtiyacı farklı olduğu gibi; zaman içinde değişen cildimizin ihtiyaçları da değişecektir. Dermatolog Dr. Eylem Acar, yaşa uygun cilt bakım programını şöyle anlattı:

20’li YAŞLAR

Bu yaşlarda cilt bakımının en önemli kısmını, cildin olabildiğince az zarar görmesini sağlamak oluşturur. Bunun için güneşten ve ultraviyoleden korunun, az uyumayın, alkol, sigara ve stresten uzak durun.

Bu yaşlarda cilt güçlü, pürüzsüz ve gergindir. Ancak hormonlar düzene girmediği için cilt sorunları özellikle de ergenlik sivilcesi denilen akne ve siyah nokta problemi sıklıkla yaşanabilir.

Sivilcelere dikkat!

Özellikle sivilce ve siyah noktaların fazla olduğu durumlarda, doğru temizleyici ve nemlendiriciyi seçmek çok önemlidir. En sık yapılan hata, cildin yağım fazlasıyla alan bir ürün seçmektir. Unutmayın, böyle bir durumda, sivilceler azalmak yerine artar. Çünkü, cilt yüzeyindeki nem ve yağ tabakası hızla yok olur. Kullanılan kremler, gözeneklerin fazla tıkanmasını önlemek için, hafif olmalıdır.

30’lu YAŞLAR

Otuzlu yaşlarda yavaş yavaş ciltte bazı sorunlar baş göstermeye başlar. Ergenlik dönemi boyunca devam eden akne sorunuyla cildin yağ ve nem salgısında azalma görülür. Bu da 30'lu yaşlarda, kişilerin daha az yağlı ve daha nemsiz bir cilde sahip olmasına neden olur. Özellikle göz çevresi, alın ve ağzın kenarlarında ilk kırışıklılar ortaya çıkar. Bu yaşlarda cilt yüzeyi artık eskisi kadar pürüzsüz değildir. Ergenlik döneminde bilinçsizce yoğun güneşe maruz kalınması, 30'lu yaşlarda ciltte etkisini göstermeye başlar. Kılcal damar genişlemeleri, cilt lekeleri gözlenir.

Peeling’e başlanmalı

Ergenlik döneminde solaryuma girenlerde bu sorunlar daha belirgindir. Bu yaşlarda cilt, ilk zayıflık belirtilerini göstermeye başladığından, zararlı UV ışınları, cildin orta tabakasına kolaylıkla geçebilir. Bu dönemde sabahları koruma filtresi içeren kremler, akşamları ise cildi nemlendirip onaran meyve asitleri veya retinoik asit içeren ürünlere başlamak yerinde olur. 30'lu yaşlar peeling uygulamaları için uygun zamandır. Peeling hem oluşmaya başlayan erken çizgilerin yerleşmesine engel olur, hem de leke oluşumunu önler.

40’lı YAŞLAR

Yaşlanma belirtilerinin en belirgin şekilde karşımıza çıkmaya başladığı 40'lı yaşlarda kahverengi lekeler, renk düzensizlikleri, derinleşen mimik çizgileri ve elastikiyet kaybı başlar. Bu yaşlardaki cildin kolajen üretimi ne yazık ki giderek azalıyor. Üst katman hâlâ gücünü koruyormuş gibi gözükse de, cildin iç kısmını destekleyen esnek lifler biraz zayıf düşüyor. Bu durum, dıştan bakıldığında, yanaklarda ya da çenenin altında çöküntüler şeklinde görülebilir.

Cildinizi canlandırın

Bu yaşlardaki cildin kollajen üretimi giderek azalır. Üst katman hâlâ gücünü korusa da, iç kısımda bulunup, onu destekleyen esnek lifler biraz zayıf düşer. Bu nedenle cildin uygun kozmetik ürün ve işlemlerle uyarılması gerekiyor. Daha güçlü peelingler, derinleşmeye başlayan mimik çizgilerine dolgu uygulamaları da fayda sağlar.

50’li YAŞLAR

50 yaşından itibaren cilt, her geçen gün doğal nemini kaybetmeye ve kurumaya başlar. Bu yaşlarda menopoz dönemine ait hormonal değişiklikler yüzünden daha yoğun içerikli biraz daha yağlı ürünler tercih edilebilir. Bu tür kremlerin kullanılması, cildin nem kazanma sürecini hızlandırır. Botoks, dolgu, peeling gibi uygulamalar da cildi koruyacaktır…

Aklınızda bulunsun!

Hangi yaşta olursanız olun sabah akşam cilt temizliğini ihmal etmeyin.

- Cilt yapınıza uygun nemlendirici ve güneş koruyucu kullanın.

- Sağlıklı dengeli düzenli beslenip, sık kilo alıp vermek yerine kilonuzu muhafaza ederek cilt sarkmalarından korunun.

- Stres, alkol, sigaradan uzak durun.

- Ayrıca unutmamak gerekir ki; ruhumuz cildimizin, cildimiz de ruhumuzun aynasıdır Pozitif olmak da insanı dinç tutar.
 
Üst