1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.288
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Hangi yastık ne kadar sağlıklı ? ( Yastık çeşitleri )

  Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kaliteli uyku için konforlu bir yatak, rahat bir yastık şart.Nasıl uyursak öyle uyanırız.Güne güzel ,mutlu ve sağlıklı uyanmak için bu iki detay önemli.Yatağınızdan memnun ama yastığınızdan şikayetçiyseniz doğru konuda olduğunuzu belirtmek isterim.Yastık seçimi çok önemli.Rahat etmediğiniz bir yastıkta uyanmak,tutulmuş boyun,başağrısı ve uykusuzluğa neden olabilir.Yastık çeşitleri hakkında tüm detayları konumuzda bulabilirsiniz.Öncesi ; 2016 Dekoratif Yastık Modelleri hakkındaki konumuzu incelemenizi öneriyoruz.


  Kimi yün yastık sever,kimi pamuklu,kimi ortopedik yastığı tercih eder ,kimide elyafı,kuş tüyü kaz tüyü yastıklarıda unutmamalı.Geçmişten günümüze yastık ile ilgili değişimler oldu.Lakin eski yastıkların yerini bana göre yeni ürünler dolduramıyor.Yün yastıklarda uyuyarak büyüdük.Boyun ağrısı neydi bilmezdik.Şimdi günümüzde herkes boyun tutulması,boyun fıtığı gibi rahatsızlarla boğuşuyor.Geçmişte en çok tercih edilen yastıklar yün ve pamuklu olanlarıydı.Terleme yapmayan ve gayet sağlıklı olan bu yastıklar artık temizlik açısından pek tercih edilmiyor.Elyaflar kolay temizlendiğinden en çok tercih edilenlerinden.Fakat oda terleme ve boyun ağrısı yapıyor.Boyun ağrılarını engellemek adına bir çok hekim ortopedik yastık kullanımını öneriyor.Yazımızın devamın da yastık türlerini ve konforu hakkında ki bilgileri görebilirsiniz.


  < Konu Resmi..>  İddia ediyoruz bu yazıyı okuduktan sonra iyi bir yastık nasıl olmalı konusuna ilişkin tüm sorularınız yanıt bulacak. Doğru yastığı seçmek ne kadar zor olabilir ki diyenlerdenseniz, hayatınız boyunca yanlış yastık seçiminden dolayı herhangi bir sağlık problemi yaşamamış şanslı azınlıktansınız demektir.

  Hayatınızın 1/3’ünü uyuyarak bir başka deyişle yatakta geçirdiğinizi düşünürseniz, tüm o saatleri konforlu hale getirmenin ne denli önemli olduğunu daha rahat anlayabilirsiniz. Bunun için hem size ve hem de uyuyuş şeklinize uygun bir yastığa ihtiyacınız vardır. Yastık seçmek nedir deyip geçmeyin. Size en uygun olan, gece boyunca şeklini bozulmadan koruyacak sert bir yastık mı yoksa uyurken sıkıştırıp şekle sokabileceğiniz nispeten daha yumuşak bir yastık mı? Size yakın bir mağazaya gittiğinizde karşılaşacağınız seçenek çokluğu aklınızı karıştırmaya yetecektir. İşte size seçiminizi kolaylaştıracak birkaç ipucu.


  YASTIK BOYUTLARI

  İlk ve en kolay seçim kuşkusuz yastığınızın boyutlarıyla ilgili olacaktır. En çok rastlanan türler, ebatlarına göre: standard boy, queensize ve kingsize' dır. Yatağınıza uygun yastık seçmekten ziyade kendi kişisel tercihlerinizi de gözönünde bulundurmalısınız. Kingsize diye adlandırılan yastıklar uzun ve hantal olabileceği için kimileri kingsize yataklarında üç tane standart boy yastık kullanmayı tercih edebilir.


  YASTIKTA HİJYEN

  Öncelikle çoğu hazır yastıklar 18 ayı geçmeyen bir kullanım süresine sahiptir. Annelerimizin ise hala çeyizlerindeki yirmi yıllık yastıkları kullanmakta olduğuna dikkat etmişsinizdir. Dayanıklılık dışında kullanılan yastıklardaki çoğu materyalin anti bakteriyel özellikte olmaması sağlık açısından ayrı bir meseledir. Her akşam yüzümüzü gömdüğümüz yastıklarımızda sağlığımızı ciddi ölçüde tehdit eden bakterilerin üremesini elbette ki istemezsiniz. İstediğiniz kadar temizleyip kendinizce dezenfekte etmeye çalışsanız da sorun kullanılan materyallerden kaynaklanıyorsa uzun vadeli bir çözüm elde edemezsiniz. Yastıkların çoğu bu sorunlara çözüm getirebilmek üzere çeşitli dolgu kombinasyonları ile üretilmektedir. Bu açıdan en doğrusu tercihinizi anti-bakteriyel olan yün, pamuk ve doğal latex ürünlerdan yana kullanmanız olacaktır. Küf ve bakteri oluşumuna en çok ise köpük dolgulu yastıklarda rastlandığı da unutulmamalıdır.

  Yastık seçimindeki bir diğer önemli nokta anti alerjik olup olmadığı konusudur. Alerjik bir yapıya sahipseniz bu noktayı es geçmemenizde fayda var. Alerjik bir yapıya sahipseniz kullanacağınız yastık dolgusunun da anti alerjik özellikte olmasına dikkat etmelisiniz. Bu açıdan yün, pamuk yada doğal latex dolgu malzemelerinden yapılan yastıklar tam size göre.

  YASTIĞIN SIKILIĞI

  Yastığın kabarıklığı, içinde ne kadar dolgu malzemesi kullanıldığına bağlıdır. Yan yatarak uyuyorsanız sert, yüzüstü yatarak uyuyorsanız ise düz ve yumuşak bir yastık isteyebilirsiniz. Unutmayın ki hiçbir yastığın ömrü sonsuza dek sürmez. Yastık içinde yer alan köpük ortalama iki yıllık bir kullanım neticesinde parçalanmaya başlar ancak kaliteli yastıkların ömrü on seneye kadar çıkabilir.


  HANGİ YASTIK SİZE EN UYGUN?

  Köpük dolgulu yastık kullananlar ne kadar rahat olduğunu bilirler. Ne yazık ki bu rahatlık çok uzun sürmez. Uyanana kadar her şey adeta muazzam hafiflik hissiyle doludur. Sabah kalktığınızda ise uzun bir süre spor yapmanıza gerek kalmayacak kadar kendinizi terlemiş bulursunuz. Bu tür yastıkların bir başka dezavantajı ise koku yapmasıdır. Kozmetik, boya ve benzeri sanayilerde kullanılan endüstriyel bir çözücü olan toluene VOC (Valotile organic compound) maddesi ekşimsi kokusu ile ortama hoş olmayan koku vermesinin yanı sıra sağlığa da oldukça zararlıdır.

  YÜN YASTIKLAR

  Yün ve benzeri bir türü olan alpaka yastıklar ise hem en uzun ömürlü hem de en sağlıklı yastık türleridir. Şekillerini yıllarca korurlar, deforme olmazlar ve bakteri oluşumuna doğal yapıları gereği izin vermezler. Nem sorunu da yaratmazlar. Bu nedenle yazın serin kışınsa sıcak tutarlar. Özellikle yan yatarak uyuyanların tercih etmesi gereken bir yastık türüdür. Bu sert yastık onlara en uygun türdür.Yalnız uyarmakta yarar var ki bu yastıklar gerçekten kaya kadar serttir. Yumuşak kuş tüyü yastıklardan hoşlanıyorsanız yün yastıklardan pek keyif alamayabilirsiniz. Yün yastıklar sağlıklıdır ama lüks görünümlü bir yastık ihtiyacınıza yanıt olamaz.

  LATEX YASTIKLAR

  Latex dolgulu yastıklar da yine sert yastık sevenler için uygundur. Dolgu malzemesi olarak sünger de kullanılmış olabilir ama akıldan çıkarılmaması gereken bunların sağlıklı olduklarıdır. Kabarık yastıklardan hoşlanan biriyseniz bu türü yadırgayabilirsiniz. Ancak denemeden karar vermeyin. Başınızın altında ezilen ve sürekli kabartma ihtiyacı duyanlardansanız bu yastıkta böyle bir sıkıntı yaşamazsınız. Çünkü dolgu maddeli bu yastık boynunuza tam uyum sağlar. Güzel bir uyku çekmenizi sağlar ve eğer ki boyun ağrılarınızdan yakınıyorsanız onlardan da kurtulmanıza yardımcı olur. Gelelim görünüşlerine ; iyi bir uyku için ideal ancak dekoratif bir ürün olarak kullanım alanı sınırlıdır. Doğal lateks köpük yastıklar boyun, omuzlar ve omurga için ortopedik desteks ağlar. Lateks yastıklar da pamuklu kumaşla kaplanır. Lateks yastıklar hijyenik ve anti bakteriyeldir. Bu nedenle konforlu ve sağlıklı bir uyku sağlarlar. Diğer yastıkların aksine çamaşır makinesinde yıkanabilir.


  PAMUK YASTIKLAR

  Pamuk yastıklar da sert yastık sevenlere uygundur. Bu tür yastıklar içersinde herhangi başka bir bileşen bulundurmadığından en alerjik ve hassas yapıdaki kişilerin bile kullanımına uygundur.

  KUŞ TÜYÜ YASTIKLAR

  Kuş tüyü yastıklar da yumuşak yastık sevenler içindir. Peki anti- alerjik yapıda üretilen bu yastıkların normal yastıklardan farkı nedir? Fark tamamıyla kullanılan dolgu malzemelerinin özel birtakım temizleme ve hijyen aşamalarından geçmesinde yatar. Kuş tüyü yastıkların içine konulacak kuş tüyünün, yastığın kullanım süresince alerjik herhangi bir sorun yaratmaması için üretici firmalar bu konuda çok titiz bir hijyen sürecine önem verirler.

  UYKU STİLİNE GÖRE YASTIK SEÇİMİ

  Kullandığınız yastıkları yalnızca içerdikleri materyallere göre değil uyuyuş stilinize de uygun olarak seçmelisiniz. Örneğin yan yatarak uyuyanlardansanız sert yastıklar tam size göre. Çünkü bu tip yastıklar boyun ve omuz bölgesi arasındaki boşluğu doldurarak en uygun yatış pozisyonunu sağlamaktadır. Yüz üstü uyuyanlar ise yumuşak ve orta yumuşaklıktaki yastıkları tercih etmelidir. Böylelikle başları çok havada kalmamış ve kan dolaşımını engellememiş olurlar. Sırt üstü yatanlar ise kesinlikle orta yumuşaklıktaki yastıkları tercih etmelidir.


  YASTIK KILIFLARI

  Yastık alırken bunlara uygun yastık kılıfları almayı da ihmal etmemelisiniz. Yastık kılıfları sayesinde yastığınızın dolgusuna ilaveten koruma sağladığınız gibi temizlenmesini de kolaylaştırmış olursunuz. Yastık kılıflarını temizleme talimatlarına uyarak yıkamalı veya kuru temizleme yapılmalıdır.


  YASTIK BAKIMI

  Yastığınızın ömrünü uzatmak istiyorsanız mutlaka yastık kılıfı kullanmalısınız. Yastığınızın sağlıklı kalabilmesi için güneşte mümkün olduğunca çok havalandırmanızda fayda var. Belli aralıklarla ılık su ve deterjan kullanarak elinizde yıkayın. Çamaşır makinesinde yıkamayın. Elinizde yıkadıktan sonra durulayıp asın veya düz bir yere yatırarak kurumaya bırakın. Kurutma işlemi için kurutma makinesi kullanmayın.


  Yastık deyip geçmeyin. Yastığımızın türü ve kalitesi uyku kalitemizi doğrudan etkilediğinden çok önemlidir. Rahat, ağrısız ve sağlıklı bir uyku için size en uygun olan yastığı seçmenizde fayda var. Belki istediğiniz ve daha dekoratif olan yastıklar yatağınızı daha gösterişli kılabilir ama unutmayın sağlığınız lüksten çok daha önemlidir. Sağlıklı bir uyku için size en doğru yastığı seçin.
   
 2. Hbg

  Hbg Forum Okuru

  Ben yan yatan biriyim ama asla sert yastik kullanamiyorum gram uyyamam ama kus tugude sevmiyorum yumusak fakat incecik oluveriyo Benim aradigim yastik yuzum gomulsun ama ayni zaman da sertlik hissi olmadan sekil alabilen bi yastik bakiyorum sizce bana en uygun yastik turu nedir?
   
 3. Sevimli cadı

  Sevimli cadı Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  5 Aralık 2016
  Mesajlar:
  1.177
  Beğenilen Mesajlar:
  151
  Ödül Puanları:
  63
  Duruş, omurganın doğal kıvrımlarını destekler.En sağlıklı uyku pozisyonu; sırtın hafifçe eğildiği, dizlerin büküldüğü ve kolların kıvrıldığı yan yatış pozisyonudur . Başınızı desteklemek için orta kalınlıkta bir yastık kullanın.Yazımızda belirtildiği gibi; Örneğin yan yatarak uyuyanlardansanız sert yastıklar tam size göre. Çünkü bu tip yastıklar boyun ve omuz bölgesi arasındaki boşluğu doldurarak en uygun yatış pozisyonunu sağlamaktadır.Sert yastık sevmiyorsunuz ama yatış pozisyonunuza en uygun olanı sert yastık. Ortopedik yastık ürünlerinin pazarlandığı yerden size uygun yastık hakkın da detaylı bilgi alabilir ,size önerilen yastığı tercih edebilirsiniz.
   
Hangi yastık ne kadar sağlıklı ? ( Yastık çeşitleri ) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. şirin yastıklar

  şirin yastıklar

  şirin yastıklar
 2. Yasa Nedir

  Yasa Nedir

  yasa nedir kısaca Yasa nedir, ne işe yarar, kimler için vardır ? Sorularınıza cevaplar alabileceksiniz. Kanun veya yasa bir anayasal hukuk rejiminde, yetkili organlarca meydana getirilen hukuk kurallarıdır. kanunlar, tüzükler, yönetmelikler birer kanundur. kanuna mevzuat da denir. Dar anlamında kanun, yasama organınca yapılan kanun, adıyla gerçekleştirilen işlerdir. Hukukla paralel...
 3. Yasin Suresinden Sonra Hangi Dua Okunur ?

  Yasin Suresinden Sonra Hangi Dua Okunur ?

  Yasinden Sonra Okunacak Türkçe Dua Yasinden Sonra Okunacak Türkçe Dua Örneği Yasinden Sonra Okunan Dua Sevgili melekler, Kur'an-ı Kerim 'de ki surelerden biri olan Yasin suresini okuduktan sonra okuyabileceğimiz Yasinden sonra okunacak Türkçe dua örneği veriyoruz sizlere... :) Allahım! Okumuş olduğumuz Yasin-i Şerifi yüce katında kabul eyle, O’ndan hasıl olan sevabı iki cihan güneşi...
 4. Torba Yasa maddeleri arasında hangileri onaylandı  ?

  Torba Yasa maddeleri arasında hangileri onaylandı ?

  torba yasanın hangi maddeleri kabul edildi,sgk bağkur vergi affı torba yasada kabul edildimi,torba yasada hangi maddeler değişti,torba yasada onaylanan maddeler hangileri,torba yasa maddeleri hakkında bilgiler Kamuoyunda Torba Yasa olarak bilinen ve yasalaşması uzun bir süre alan 6552 sayılı İş Kanunu ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması İle Bazı...
 5. Dinimize göre yas tutmanın ölçüsü nedir?

  Dinimize göre yas tutmanın ölçüsü nedir?

  İslamiyet kötüleme ve yas tutma dini değildir. Yas tutmanın caiz olduğunu gösteren hiçbir âyet ve hadis yoktur. Aksine yasaklandığı bildirildi. 10 Muharremde kendilerine eziyet etmek haramdır. Yas tutmanın müslümanlıkla hiç ilgisi yoktur. Dinimizde, yas tutmak günah olduğundan, vefat eden veya şehit olan mübarek zatların hiç biri için matem tutmak caiz olmaz. Ölü için sessiz ağlamak caizdir....

Sayfayı Paylaş