1. laetitia

  laetitia Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Mart 2008
  Mesajlar:
  3.072
  Beğenilen Mesajlar:
  21
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bursa

  Hapşırmak-Esnemek hakkında

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında laetitia tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte esnemek islamda hapşırmak gebelikte esneme bebeklerde esneme islamda esnemek
  Bilindiği üzere hapşırmamızla tüm vücut fonksiyonları biran için durur.Hayati tehlikesi olan bir olaydır.Dinen de hapşırdığımızda yapılması gerekenler ve esnemek hakkında bilgileri sizlere sunuyorum.


  Hapşırmak vücutta meydana gelen bir zorlama sonucu olur. Bu ihtiyacı duyan kimse hapşırdığı anda ferahlar.Bu ferahlamadan dolayı da müslümanın Allah'a şükretmesi gerekir.Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), bu konuda şöyle buyururlar:"Allah kulunun aksırmasını sever, fakat esnemesinden hoşlanmaz. Ey Müminler sizden biriniz aksırıp Allah'a hamd ederse, (el-Hamdülillah derse) onun hamdettiğini işiten her. müslümana, "Yerhamükellah" diye karşılık vermesi gerekir.
  Esneme işi şeytandandır. Birinize esneme hâli gelirse mümkün olduğu kadar esnemeye engel olsun. Çünkü biriniz esnemek üzere ağzını açınca onun bu gafletine şeytan güler."(Tecrid-i Sarih Tercümesi, XII, 165).

  Bu hadîs-i şerif'e göre aksıran kişinin:"Elhamdülillah"demesi icab eder. Karşısındaki müslüman da ona:"Yerhamükellah " diye karşılık verince aksıran kişinin tekrar dönüp bu kardeşine:" Yehdîkumullah ve yuslih bâleküm" (Yani Allah sizi hidâyet kılsın ve hatırınızı hoş tutsun), demesi sünnetin talimi gereğidir.

  Aksırma anında büyük bir gürültü ve ağızdan etrafa tükrük yayılabileceği için, aksıranın eliyle veya başka bir şeyle ağzını kapatarak, bunlara engel olması edeptendir. Bu da Resulullah'ın tavsiyesi ve sünnetidir.


   
Hapşırmak-Esnemek hakkında konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. esnemek

  esnemek

  Uyku, yorgunluk veya can sıkıntısı halinde, elde olmadan, ağzın kendiliğinden açılarak, uzunca bir nefes alıp verme hali. Bu hal bir bakıma, dalgınlık ve gaflet haline benzer. Bu ise, müslümana pek yakışır bir durum değildir. Bunun için Hz. Peygamber (s.a.v.) bu konuda şöyle buyurmuştur: "Allah (c.c.), aksırmayı sever fakat esnemeyi sevmez. Bir kimse aksırıp "Elhamdülillâh"...
 2. Esnemek

  Esnemek

  Tembelliğe, uyuşukluğa, günah işlemeye ve namazı ihmal etmeye yahut onu gafletle, ruhunu ibadete vermeden kılmaya delalet eder.Sorundan feraha çıkmaktır. Fakat rüyasında başkasının esnediğini görmek, maddi konularda zorluk olarak yorumlanır.Rüyada sik, sik esnediginizi görmek, yahut esneyen bir kimse ile karsilasmak, bu günlerde biraz caninizin sikildigina, kendinizi avutmazsaniz bu can...
 3. Aksırmak Rahmandan, esnemek Şeytandanmıdır?

  Aksırmak Rahmandan, esnemek Şeytandanmıdır?

  Sual: Aksırmanın [hapşırmanın] imanla, doğru söylemekle ve duanın kabul olması ile bir ilgisi var mıdır CEVAP Evet vardır. Aksırmak çok iyidir. Bir hadis-i şerif meali: (Aksırmak Rahmandan, esnemek Şeytandandır.) [Tirmizi] Hazret-i Osman aksırınca Peygamber efendimiz buyurdu ki: (Müjde sana ya Osman. Şu gelen Cebrail aleyhisselamdır. Allahü teâlâdan bana haber getirdi ki: Hiç bir mümin...
 4. Hapşırmak hamilelik belirtisimi ?

  Hapşırmak hamilelik belirtisimi ?

  Bir kaç yerde okudum sık hapşırmak gebelik belirtisimi ? Çok sık olarak hapşırmanın hamilelikle bir ilgisi varmı?

Sayfayı Paylaş