1. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.310
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  Hareketsizlik, ölüm nedeni!

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

  bebeklerde hareketsizlik hamilelikte hareketsizlik hamilelikte bebeğin hareketsizliği gebelikte bebek hareketsizliği gebelikte bebeğin Hareketsizliğin neden olduğu hastalıklar, ölüm nedenleri arasında ilk sırada  İnsanların ölüm nedenleri arasında 100 yıl önce enfeksiyon hastalıkları ön plana çıkarken, günümüzde hareketsizliğin sebep olduğu hastalıklar ilk sırada geliyor.

  Hareketsizliğin, obezite, yüksek tansiyon, kalp damar hastalıkları ve diyabet gibi hastalıklara neden olduğunu belirten uzmanlar, bu hastalıkların tedavisinde ya da önlenmesinde ilaçlar ve beslenmenin yanı sıra, egzersizin çok önemli bir yer tuttuğuna dikkat çekiyor.

  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Tolga Aydoğ, günümüzde hareketsizliğin sebep olduğu obezite, yüksek tansiyon, kalp damar hastalıkları ve tip II diyabet gibi hastalıklarının ölüm nedenleri arasında yer almaya başladığını kaydetti.

  Son 50 yıl içinde kronik hastalıklarda ve onların oluşmasının önlenmesinde egzersizin giderek önem kazandığını ifade eden Aydoğ, "Artık hekimler tip II diyabeti, tansiyonu, kalp damar hastalığı, kireçlenmesi 'Osteoartrit', hiperlipemisi 'Kan yağlarının artması' ve osteoporozu olan hastalarda tedavinin sadece ilaç kullanılarak mümkün olmadığın biliyorlar. Hastalar hangi ilacı alırsa alsın, diyetine dikkat etmeden ve egzersizini yapmadan hastalığını kontrol altına alamaz. Bu hastalıkların yanı sıra bazı kanser türleri ve depresyondan korunmak için de egzersizin şart olduğu bilinen önemli bir başka gerçek." diye konuştu.

  Hekimler gerekli gördükleri hastalara nasıl ilaç reçetesi yazıyorlarsa, egzersiz için de aynen ilaç gibi bir reçete hazırlaması gerekdiğine dikkat çeken Aydoğ, "Reçete, egzersizin haftada kaç gün, bir günde ne kadar süre ile hangi şiddette ve hangi egzersizleri yapılacağının tarifini içermelidir." dedi.

  Bir ilaç olarak düşündüğümüz egzersizin diğer ilaçlar gibi bir takım zararları, yan etkileri de olabileceğini aktaran Aydoğ, şu bilgileri verdi: "Dolayısıyla yapılması önerilen egzersizlerde, kişide olası iyileşme durumunu, egzersizin yan etkilerini ve zararlı durumlarını da mutlaka düşünmek gerekiyor. Şekeri ve aşırı kilosu olan bir hastanın, nasıl olsa hekimler yürüyüş öneriyorlar diye egzersizi basite indirgeyerek sadece yürüyüş yapması, hastaların birbirlerinin ilaçlarını kullanması gibidir. Egzersiz yeterli dozda yapılmadığı zaman yararlı olamazken, çok veya uygun olmayan kişilerde yapılması durumunda sorun ortaya çıkarabiliyor. Yürümek, gerçekten de çok yararlı bir spor. Ancak hastanın öncelikle, yürümeye bir engelinin olup olmadığının gözden geçirilmesi, yürümenin hangi hızda olacağının, haftada kaç gün ve her gün ne kadar yapılacağının da belirtilmesi gerekiyor. Bunların belirtilmesi durumunda kişinin yürüyüşü güvenli ve çok daha etkin bir hale gelir."

  EGZERSİZ KANSER TEDAVİSİNDE DE ETKİLİ

  Aydoğ, düzgün planlanmış bir egzersiz programının insülin direncinde, tip II diyabette, dislipidemi, hipertansiyon, obezite, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, kalp ve damar hastalığı, kalp yetmezliği, osteoartrit, fibromiyalji, kronik yorgunluk sendromu ve depresyon tedavisinde çok etkili olduğunun ortaya koyduğunu vurguladı.

  Spor salonlarında çalışan kişilerin egzersizi bilmelerine karşın, hastalıklar konusunda bilgi sahibi olmadıklarını aktaran Aydoğ, spor salonlarında ezgersiz yapılması konusunda ise şunları dile getirdi: "Spor salonları, olabilecek sağlık ve hukuki sorunlar yüzünden, mümkün olduğunca sağlıklı bireyleri salona kayıt etmek istemiyorlar. Spor salonlarında çalışan kişiler egzersizi çok iyi bilmelerine karşın maalesef hastalıklar ve egzersiz konusunda yeterince bilgiye sahip değiller. Maalesef, kronik hastalıkları olan bireyler de spor salonlarını etkin olarak kullanamıyor. Bir yandan spor salonları onları kayıt etmek istemezken, diğer yandan onlar sağlıkla ilgili sorunları yüzünden buralara başvurmuyorlar. Dolayısı ile kronik hastalığı olan bireylere yardımcı olacak, onların sağlıklı spor yapmalarına olanak sağlayacak yapılanmalara olan ihtiyaç her geçen gün artıyor."


  alıntı
   
Hareketsizlik, ölüm nedeni! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mamut'ların Ölüm Nedeni

  Mamut'ların Ölüm Nedeni

  Bilim insanları, Buz Çağı'ndan sonra vahşi atların ve mamutların soylarının tükenmesinin nedeninin insanların avlanması değil, küresel ısınma olduğunu öne sürüyor.Vahşi atların ve mamutların yok olmasının sorumluluğu insanların olmayabilir. Yeni bir aaae göre, bu türler küresel ısınmayla Buz Çağı’ndaki doğal dokunun değişmesine ayak uyduramadılar. En önemli besin kaynağı olan otlakların...
 2. 13 bebeğin ölüm nedeni hastane enfeksiyonu

  13 bebeğin ölüm nedeni hastane enfeksiyonu

  Tüm Türkiye'yi ayağa kaldıran bebek ölümlerinin sorumlusu bulundu. Bebek katilini aslında çok yakından tanıyoruz. İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören 13 bebeğin enfeksiyondan öldüğü ortaya çıktı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfekisiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk bebek ölümlerinin enfiksiyondan kaynaklandığını söyledi....
 3. BBP lideri Yazıcıoğlu'nun ölüm nedeni açıklandı

  BBP lideri Yazıcıoğlu'nun ölüm nedeni açıklandı

  BBP lideri Yazıcıoğlu ile birlikte 5 kişinin öldüğü helikopter kazasıyla ilgili otopsi sonucu açıklandı. Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı Fevzi Büyüktümtürk, helikopter kazasında BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 4 kişinin ölümüne ciddi travmatik yaralanmanın neden olduğunu bildirdi. Fevzi Büyüktümtürk, yaptığı yazılı açıklamada, 25 Martta Kahramanmaraş merkeze...
 4. Azer Bülbülün Ölüm Nedeni

  Azer Bülbülün Ölüm Nedeni

  Rahmetli Azer Bülbül'ü bilenler tanıyanlar iyi bilirler arkadaşlarım. Şahsen üç beş sene önce kendisini tanıma fırsatım oldu. Zararı sadece kendine olan bir insandı, Bağzı şeyler kullanıyordu malesef... Yüsek ihtimal ile kalp krizi gibi geliyor bana. Vücudunun dayanmadığını düşünüyorum. Şimdi buradan sizlere neler kullandığını söylememe gerek yok zannedersem anlayan anlamıştır diye...
 5. Meral Okay Ölüm Nedeni

  Meral Okay Ölüm Nedeni

  Meral Okay Ölüm Nedeni nedir lütfen bana bu konuda bilgimniz varsa bilgi verin.

Sayfayı Paylaş