1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Hasarlı tüp sonrası gebe kalmak mümkünmü?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Fallop tüpü yumurtalığı rahime bağlar ve döllenme fallop tüpünde gerçekleşmektedir. Gebe kalamama nedeniniz fallop tüpünüzse doktorunuz durumu düzeltmek için seçenek olarak cerrahiyi önerebilir. Tüplerime ne zarar vermiş olabilir?
  Tüpler adezyonlar veya yara dokuları nedeniyle de zarar görebilir veya tamamen tıkanabilirler.Enfeksiyonlar, cerrahi ve endometriyozis gibi diğer hastalıklara neden olabilmektedir. Enfeksiyonlar genellikle cinsel yolla bulaşabilmektedir. Cinsel yolla bulaşan en yaygın iki enfeksiyon klamidya ve gonore’dir. Çok ender olmakla birlikte tüberküloz da tubal hastalığa neden olabilmektedir. Apandisit sonrası tubal enfeksiyon gelişebilir. Cerrahi ya da endometriyozis de tüplere zarar verebilir.


  < Konu Resmi..>

  Hasar nasıl giderilebilir?
  Doktorunuz hasarı tespit etmek ve hangi tip cerrahiye ihtiyaç olduğunu belirlemek için tüplerinizi histerosalpingogram veya ultrasonla değerlendirecektir. Cerrahi hekiminiz tüp ve yumurtalık arasındaki yara dokularını almayı deneyecektir. Eğer bir ya da iki tüp de tamamen tıkalıysa cerrah tüpü açacaktır. Rahime doğru özel bir sıvı enjekte ederek sıvının tüplerden geçip geçmediğine bakılır.
  Cerrahi; laparoskopi veya laparotomi olmak üzere iki yoldan biri ile yapılabilir. Laparoskopide açılan küçük bir kesiden kamera yerleştirilir. Ameliyat açılan diğer küçük kesilerden yerleştirilen küçük aletlerle yapılır. Geleneksel açık prosedürde (laparotomide) ameliyat geniş bir kesi boyunca yapılır.
  Gebe kalabilecek miyim?
  Tüpleriniz çok fazla hasarlı değilse, kendiliğinden gebe kalabilmenizde ameliyat yardımcı olabilmektedir. Yaşınız gençse ve partnerinizin sperm değerleri de sağlıklı ise ameliyat sonrası gebe kalma şansınız yüksektir.
  Eğer hasar fazla ise gebe kalabilmek için kısırlık tedavisine ihtiyaç duyabilirsiniz. In vitro fertilizasyon (IVF) tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu prosedürde sizin yumurtanız ve partnerinizin spermi laboratuvar ortamında birleştirilir ve daha sonra döllenen yumurta rahime yerleştirilir.
  Tubal cerrahinin riskleri nelerdir?
  Tubal cerrahi sonrası en büyük risk, tubal (ektopik) gebelik oluşması olasılığıdır. Tubal gebelik çok ciddi bir sağlık problemidir. Genellikle tubal hastalık veya tubal cerrahi sonrası oluşabilmektedir. Döllenen yumurta rahime doğru ilerlemeyip tüpte kalmakta ve orada büyümeye başlamaktadır. Tüp, bebek için çok küçüktür ve gebelik orada ilerlemeye devam ederse, tüp patlayabilir. Bu durumda annenin iç kanaması olabilir ve hatta ender de olsa ölebilir. Bu nedenle tubal cerrahi veya tubal hastalığınız varsa gebe olduğunuzdan şüphelenir şüphelenmez doktorunuza bunu söylemelisiniz. Diğer riskler; kanama, diğer organların hasarı veya anesteziye geliştirilen reaksiyonlardır.
  Eğer…
  Ameliyat sonrası gebe kalma şansınız. Tüpler ve yumurtalıklar arasında çok az adezyon mevcutsa daha fazladır.Tüpler ve yumurtalıklar arasında çok sayıda kalın adezyon mevcutsa düşüktür. Bu nedenle IVF tedavisine ihtiyacınız olabilir. Daha fazladır.Tüp tıkalı ama diğer açılardan sağlıklı ise yaklaşık olarak % 20 - % 30 arasındadır. Tüp tıkalı ve sıvı ile dolu (hidrosalpenks) ise düşüktür. IVF tedavisi işe yarayabilir ama başarı şansını arttırmak için tüplerin alınması veya ameliyatla tamamen tıkanması gerekebilir.


   
Hasarlı tüp sonrası gebe kalmak mümkünmü? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. astım hastasıyım gebe kalmam mümkünmüdür

  astım hastasıyım gebe kalmam mümkünmüdür

  Gebelik öncesi dönem önemlidir Astım hastası çocuk sahibi olmaya karar verdiğinde, astım-allerji uzmanı hekim tarafından değerlendirilmeli, solunum fonksiyonları gebelik gerçekleşmeden önce iyi düzeye getirilmelidir. Allerjik astımı olan hastalar, allerjenlerden korunma yani...
 2. Adetliyken adetten önce gebe kalmak mümkünmüdür?

  Adetliyken adetten önce gebe kalmak mümkünmüdür?

  adetliyken hamile kalınırmı,birliktelikten 1 gün sonra adet oldum hamilemiyim,birliktelikten sonra adet oldum gebemiyim,adetten önce gebe kalınırmı hakkında bilgiler Melekler Mekanı. com sayfamıza ;adetliyken partnerimle birlikte oldum hamile kalınırmı,adetten bir kaç gün önce ilşkiye girdim hamile kalma olasılığım nedir; gibi sorular yönetilmektedir.Bizde Melekler mekanı.com olarak...
 3. Tüp bebek sonrası normal yolla hamile kalmak mümkünmü?

  Tüp bebek sonrası normal yolla hamile kalmak mümkünmü?

  tüp bebekten sonra normal yolla hamile kalanlar,tüp bebek tedavisinden sonra kendiliğinden hamile kalanlar,tüp bebek sonrası kendiliğinden gebelik oluşması,tüp bebek ve normal gebelik hakkında bilgiler Tüp bebek tedavisi sonrasında bazı çiftlerde kendiliğinden gebelik oluşmazken, bazı çiftler normal gebe kalabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Süleyman Tosun, “Çiftlerdeki...
 4. Adetliyken hamile kalmak mümkünmü?

  Adetliyken hamile kalmak mümkünmü?

  Adet döneminde hamile kalmamasınız diyen insanalara kesinlikle inanmayın. tıb dünyasında ve özellikle yüce Allahın imkânsız diye bir şey olamaz. Evet, genel olarak elbette kadınlar regl iken gebe kama şansınız çok azdır yani bazen regl kalan kadınlardada gebelik söz konusu olmaktadır. Bilindigi gibi ve uzman doktorların uzun süre araştırmaları sperm yaşayan bir canlılardır. Eger siz regl ken...
 5. Adet olmadan hamile kalınırmı?

  Adet olmadan hamile kalınırmı?

  Adet olmadan hamile kalınır mı; sorusunun cevabı evettir. Ama bu gibi sorulara yanıt vermeden önce hamileliğin nasıl oluştuğu hakkında bilgi vermek gerekmektedir. Hamileliğin oluşması için erkekten gelen spermle kadından gelen yumurtanın birleşmesi gerekir. Erkeklerin ve kadınların üreme hücreleri olmadan hamileliğin oluşması imkansızdır. Erkeğin spermi yani üreme hücresi cinsel ilişki...

Sayfayı Paylaş