1. zuzu65

  zuzu65 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.693
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0

  Haşlanmaktan Korunmak İçin

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında zuzu65 tarafından paylaşıldı.

  . Haşlanmaktan Korunmak İçin

  Sıcak su ateş gibi yakar.

  Haşlanma yanıklarının sebebi;
  - Sıcak musluk suyu.
  - Sıcak içecekler (Çay ve kahve gibi)
  - Sıcak yiyecekler (Çorba gibi)

  - Buhar ( Çaydanlıktan veya tencereden)
  Güvenlik Kontrolü;

  Musluğunuzdan akan sıcak suyun derecesini kontrol edin. Sıcaklığını 49C dereceye düşürün.
  Kucağınızda çocuğunuz varsa sıcak içecek içmeyin. Sıcak içecekler için kapaklı kupalar kullanın.
  Yemek yaparken veya sıcak içecek hazırlarken çocuğunuzu bölgeden uzak tutun.
  Çocuğunuza sıcak içecek ve yemek vermeyin. Yemeğin ve içeceğin sıcak değil ılık olduğundan emin olun.

  HAŞLANMALARDAN KORUNMA ÜZERİNE GERÇEKLER

  60C dereceye ayarlı su ısıtıcısı ile çocuğunuzun cildinin yanması yalnızca bir saniye sürer.
  Sıcak su hararetini kontrol edin ve 49 C dereceye düşürün. Bu çocuğunuz için daha güvenli bir sıcaklık olacaktır. Isıtıcınızın ayarını düşürerek su hararetini azaltabilirsiniz, veya musluğunuza haşlanmayı önleyici özel cihaz takabilirsiniz.

  Mutfakta Güvenlik;
  Mümkün oldukça mutfak ocağınızda arka ocakları kullanın. Tava ve tencerelerin saplarını arkaya doğru çevirerek sıcak yemeklerin çocuğunuzun üstüne devrilmesine mani olun.
  Kullandığınız elektrikli cihazların kablolarının ( elektrikli çaydanlık gibi ) bank ve masa kenarlarından sarkmasına engel olun. Çocuğunuz kabloyu çekerek sıcak sıvı ile haşlanabilir.
  Yemek pişirir veya sıcak içecek hazırlarken çocuğunuzu uzak tutun. Siz mutfakta işler ile meşgul iken çocuğunuzun haşlanma riski yüksektir.

  Küvette Güvenlik;
  Öncelikle, evinizdeki suyun sıcaklığını düşürün.
  Çocuğunuzun banyo suyunun sürekli uygun sıcaklıkta olması için aşağıdaki maddeleri uygulayın;
  - Küvete ilk önce soğuk suyu akıtın, daha sonra banyo suyunu ılık (sıcak değil) yapacak şekilde sıcak su ilave edin. En sonunda musluğu soğutmak için soğuk su akıtın.
  - Çocuğunuzu küvete koymadan önce elinizle suyu kontrol edin. Suyun sıcaklığı ılık olmalı sıcak değil. Çocuğunuz için uygun su sıcaklığı sizin kendiniz için tercih edeceğiniz sudan daha soğuk olmalıdır.
  - Çocuğunuzu sıcak su musluğundan uzak tutun. Onun musluğu açmasına engel olun.
  - Çocuğunuzu başka bir büyük çocukla küvette yalnız bırakmayın. O çocuk sıcak su musluğunu açabilir.
  - 5 yaşından küçük çocuğunuz suyun içinde veya suya yakınsa her zaman onun yanında bulunun. Haşlanma bir anda olabilir.
  - Eğer sizden başka biri (Akrabalarınız veya bebek bakıcınız) çocuğunuza banyo yaptıracaksa bu hususları çocuğunuzun güvenliği için onlara da öğretin.

  Mikro Dalga Fırında Güvenlik;
  Bebeklerin yiyeceklerini ve biberonlarını ısıtmak için mikrodalga fırın kullanmak pek uygun değildir. Mikrodalga fırında ısıtılan süt veya yemekler dışarıdan uygun sıcaklıkta hissedilebilir fakat içleri çok sıcak olabilir. Biberonu sıcak su içinde yemeği ocakta ısıtmak daha uygun olacaktır.
  Eğer mikrodalga kullanacaksanız, biberonu ısıttıktan sonra sallayın. Bu bölgesel olarak sıcaklıkları engelleyecektir. Sıcaklığını kontrol edin. Ilık olmalı, sıcak değil.
  Çocuğunuzun cildi sizin cildinizden daha ince ve hassastır. Onun cildi, sizinkine göre daha çabuk ve daha düşük sıcaklıklarda yanar.
  Sıcak sıvılarla yanan çocukların sayısı ateşle yananlardan daha fazladır.

  cocukguvenligi.com


   
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Haşlanmaktan Korunmak İçin
  Allah korusun çocuklarımızı saol canım emeğine sağlık
   
 3. zuzu65

  zuzu65 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.693
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Haşlanmaktan Korunmak İçin
  amin tatlım çok korkarım
   
Haşlanmaktan Korunmak İçin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Stresten Korunmak İçin:

  Stresten Korunmak İçin:

  Dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı uygulayın Fazla kilonuz olduğunu düşünüyorsanız ki bu da sizin görüntünüzden ve giyim şeklinizden hoşnut olmamanıza yol açacağı için, ayrıca hareket kapasitenizi sınırlayacağı için sizi strese sokacaktır. Bu konuda bir diyetisyene müracaat ederek yardım almalısınız. Kesinlikle sizin vücut yapınıza uygun olmayan ve çok düşük kaloroli şok diyetler...
 2. Düşmeden Korunmak İçin

  Düşmeden Korunmak İçin

  . Düşmeden Korunmak İçin Düşmeler beyin sarsıntısı ve başın yaralanmasına sebep olur. Bilmeniz gereken çocuğunuzu nasıl güvende tutmanızdır. Güvenlik Kontrolleri ; Mobilyanızı balkon kenarından ve pencere kenarından uzak tutun. Bu önlem çocuğunuzun dışarı sarkmasını engelleyebilir. 2’nci kat ve üst katlarda oturuyorsanız, pencere emniyet koruyucularını taktırınız. Sadece sinek telleri...
 3. gripten korunmak için........

  gripten korunmak için........

  Özellikle kış aylarında vücut direncinin azalmasıyla baş gösteren gripten korunmak aslında hiç de zor değil. Vitamin ve mineraller vücudun kendisi tarafından üretilemeyeceği için yiyeceklerle alınmaları gerekir. Ve vitaminler, yağda ve suda eriyen olmak üzere 2 alt gruba ayrılır. A, D, E ve K vitamininden oluşan yağda eriyen vitaminler, sentezleri için kolestrol gerektiren, yağ dokusunda...
 4. Cinlerden Korunmak İçin

  Cinlerden Korunmak İçin

  3 harflilerden korunma üç harflilerden korunma 3 kurtulma üç kurtulma kediler ve cinler Hepimiz zaman zaman bununla ilgili olayları duyarız yada çevremizde yakınlarımızda böyle olayları yaşayanlar olabilir peki ben adını bile zikretmek istemediğimden dolayı üç harfliler diyorum korunmak adına neler yapılabilir buyrun arkadaşlarım Cinlerin etkisinden kurtulmak için aşağıda yazmış olduklarımızı...
 5. Kış Kilolarından Korunmak İçin....

  Kış Kilolarından Korunmak İçin....

  kışın kilo almamak için, kışın kilo vermek, kilo almamak için Sevgili melekler, kışın evde daha fazla vakit geçirildiğinden ve hareketsizlik daha çok olduğundan kilo alımı da kaçınılmazdır. Soğuk havalar sebebiyle yeterli aktivite yapamayan vücut, yazın binbir zahmetle verdiği kiloları da geri almaya hayli müsaittir. Bu durumu engellemek kış kilolarından uzak kalmak için neler yapılabilir,...

Sayfayı Paylaş