1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Hasta Kuş Kafesiniz Var mı?

  Konu, 'Kuş Bakımı' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  kuş kumu nasıl kullanılır sülük kanaması nasıl durur Birden fazla kuş besleyenlerin mutlaka her zaman bir hasta kuş kafesi olmalıdır. Bu kafeste yalnızca hasta kuşa bakılacaktır. Hasta kuşun kafesinde de normal kuşun kafesinde bulundurduğunuz malzemeler bulunmalıdır. Bazı vakalarda hasta kuş kendini fazla kötü hissetmez. Bu yüzden onun rahatça hareket edebileceği bir alan hazırladığınızdan emin olmalısınız. Kafeste salıncak ve doğal ağaç parçalarlı bulundurabilirsiniz. Bunlara karşın hasta kafesiniz kolayca taşınabilecek şekilde olmalı, seyahate uygun bir yapıda bulunmalıdır. Çünkü çoğu hasta kuşun veterinere gitmesi gerekmektedir.

  Tedavi Kafesinin Boyutları
  Kötü vakalarda kuşunuzu kafeste tek başına haftalarca tutmanız gerekebilir. Bu yüzden kafesiniz, kuşunuzun kanatlarını rahatlıkla açabileceği boyutlarda olmalıdır. Ama bu büyüklüğü de abartmamalısınız. Çünkü kuşunuzu bu kafeste veterinere götürmeniz gerekebilir. Büyük bir papağan kafesinin taşınması kolay değildir( mesela arabaya sığdıramayabilirsiniz). Ayrıca büyük bir kafeste veterinerin kuşunuzu yakalaması da çok zor olacaktır. İşin özüne gelirsek; kuşunuzun rahat olabileceği, ama çok hareket edemeyeceği boyutlarda bir seçim yapın( muhabbet kuşları için 30*30*30 yeterli olacaktır)

  Hasta Kafesinin Yem Kapları
  Hasta kuşun kafesinde yem kaplarını koymayı unutmamalısınız. Yem kaplarından birine kuş kumu koymalısınız. Unutmayın ki kuşlar kuma sadece sindirim için ihtiyaç duyar. Zemine kum sermemelisiniz.


  Elbette bir de suluğa ihtiyacınız var. Lütfen dikkat! Hasta bir kuş büyük ağızlı suluklara boğulabilir. Kafesin telleri arasından kullanılan standart bir suluk siz ve kuşunuz için daha iyidir. Doğal tünekler ve ağaç dalları kuşunuzun morali için çok önemlidir. Kuşunuz bu kafeste geçireceği süre boyunca dinleneceği ve eğleneceği yerler arayacaktır. Kafese gaga taşı koymayı kesinlikle unutmayın. Bildiğiniz gibi bunlar kuşlarınızın sağlığı için önemli detaylar.
  Zemin Malzemesi
  Kuşunuzun hastalığına göre belirleyeceğiniz zemin malzemeleri içinde kesinlikle kum ya da kumlu kağıt bulunmamalı! Mesela sakat bacaklı kuşlarda zeminde kum olursa bacak kuma saplanır ve daha da kötü sakatlanmalara neden olur. Bu tarz kafeslerde en iyi yöntem tabanı boş bırakmaktır. Kuşunuzun kanaması varsa , kanama durur durmaz tabana bir adet kağıt havlu koyun. Kağıt havlular zemindeki sıvıyı emecektir.Yapılan en büyük hatalardan biri kanaması devam ettiği halde zeminde kağıt havlu tutmaktır. Kağıt havlu vücuttan kanı daha hızlı emecektir ya da yaraya yapışacaktır. Bu yapışan parçaları sökmek istediğinizde de kuşunuzu tekrar yaralayacak, kanamayı hızla tekrar başlatacaksınız.  Eğer kuşunuzun bir iç parazit yüzünden hasta olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle zemini boş bırakın. Veterinerler taze ve temiz dışkıları ihtiyaç duyarlar ki o parazitleri tespit etsinler. Aksi taktirde bu parazitleri tanımak çok zor olacaktır.

  Sakatlanmalardan ötürü tedaviye alınan bir kuşun kafesinde tabanı bir tabaka ile kaplamalısınız. Katlanmış dergi sayfaları sizin işinizi rahatlıkla görecektir. Kesinlikle kumaş kullanmayın. Parmakların kopmasına ve kuşun ölümüne neden olabilirsiniz.  muhabbetkusu.org


   
Hasta Kuş Kafesiniz Var mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. muhabbet kuşunuz hasta mı oldu

  muhabbet kuşunuz hasta mı oldu

  hasta muhabbet kuşu muhabbet kuşu hamilelik belirtileri hasta kuşum kuşum mı çok sevilen hayvanlardan olan muhabbet kuşları ile ilgili aradığınız herşey burada mevcut ilgilenen meleklerimiz okusunlar..... Muhabbet kuşu (Melopsittacus undulatus), papağangiller (Psittacidae) familyasından, çok yaygın biçimde kafeslerde beslenen papağan türü Muhabbet Kuşu'nun özellikleri: Bu türün uzunluğu...
 2. Kuş kafesinden abajur

  Kuş kafesinden abajur

  abajur kuş kafesi Hem ilginç hem dekoratif balkon yada bahçenizde tercih edebilirsiniz bana göre :tik:Resimdeki gibi bir kuş kafesini biraz emek ve sabırla, şık ve sevimli bir abajura dönüştürün.
 3. Muhabbet kuşum hasta

  Muhabbet kuşum hasta

  Ya birşey söylicem.1,5 yaşında kuşum var dişi bir kuş.Sürekli kabarık duruyor.İshal gibi sıvı dışkı yapıyor.Yerde duruyor.Ilık suyla yıkadık.Kurutma makinesiyle kuruttuk.Sobanın karşısına koyduk ısındı.Kusuyor.Hiç birşey yiyemiyor.Patates haşladık yiyemiyor.Pirinç haşladık verdik yiyemiyor.Kusuyor.Ne yapmam gerek nolur yardım edin.!!!! Veterinere söyledik bi ilaç verdi inşallah iyi gelir ......
 4. Kuş kafesinden aydınlatma olur mu?

  Kuş kafesinden aydınlatma olur mu?

  Kuş kafesi değerlendirme Kuş kafesi aydınlatma modeli Kafes kuşu bakıyorsanız ve kuşunuz bir şekilde artık sizle değilse ve kafesiniz boşsa bu kafesi değerlendirebilrisiniz meleklerim. İster hityiacı olana verin isterseniz kuş kafesi aydınlatma modelini sizde evinizde uygulayın.
 5. Değişik muhabbet kuşu isimleriniz var mı

  Değişik muhabbet kuşu isimleriniz var mı

  Babam bana söz verdi karnem iyi gelirse muhabbet kuşu olacak. Arkadaşımda var ve çok güzel birşey. Karnem de bu gidişle iyi gelecek. Ben de şimdiden kuşuma isim arıyorum. Değişik muhabbet kuşu isimleri yaar mısınız acaba ?

Sayfayı Paylaş