Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Hatalı Konut Yardımı Hesapları Düzelecek

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Tasfiye halindeki Emlak Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, "Vatandaşlar, Konut Edindirme Yardımları’ndaki itirazlar için bankaya gelip zamanlarını harcamasınlar. İlgili kurumlar, 28 Aralık’a kadar ek bildirim yapmak zorunda" dedi.
  Sayın, KEY listelerinde farklı nedenlerden dolayı adı olmayan 3 milyon hatalı işlemin düzeltilmek üzere ilgili kurumlara gönderildiğini söyledi.

  TASFİYE halindeki Emlak Bankası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, vatandaşların KEY hesabı ile ilgili itirazlarını 28 Ekim’e kadar çalıştıkları kuruma iletebileceklerini belirtirken, "Vatandaşlar, Emlak Bankası’na gelip zamanlarını harcamasınlar. Sosyal güvenlik kurumları, doğru bilgileri tamamladıktan sonra bize listeleri gönderecekler. Şu anda vatandaşlara verebileceğimiz bir bilgi yok" dedi.

  Vatandaşlar yorulmasın

  Halen, birçok vatandaşın tasfiye halindeki Emlak Bankasına giderek veya telefon ederek durumları hakkında bilgi almak istediğini ifade eden Sayın, şöyle devam etti: "Oysa Emlak Bankası bu sorulara cevap verecek durumda değil. Biz, kanunun verdiği yetki içinde kurumların belli bir format içinde gönderdiği doğru bilgiler ışığında nemaları hesaplayıp, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na (GYO) göndermekle mükellefiz. Vatandaşlar, Emlak Bankasına kadar gelip yorulmasınlar ve zamanlarını harcamasınlar, telefon etmesinler. Kendilerine istedikleri bilgiyi veremediğimiz için üzülüyoruz."

  Ek bildirim iki ayda

  Vatandaşların kendi durumlarıyla ilgili bilgileri ancak kendi kurumlarından öğrenebileceğine ve bir yanlışlık varsa mutlaka 28 Ekim’e kadar çalıştıkları kuruma başvurmaları gerektiğine işaret eden Zeki Sayın, bu tarihten sonra yapılacak başvuruların dikkate alınmayacağını vurguladı. Sosyal güvenlik kurumlarının doğru bilgileri tamamladıktan sonra, vatandaşın başvuru tarihinden itibaren 2 ay içinde Emlak Bankası’na göndereceğini anlatan Sayın, "O zaman nema hesaplanacaktır. Bundan sonra yine aynı yol izlenecek ve Ziraat Bankası’nca ödeme yapılacaktır" dedi. Sayın, vatandaşların itirazından sonra, ilgili kurumların (SSK, Emekli Sandığı, kurum sandıkları) en son 28 Aralık 2008’e kadar ek bildirimleri yapmak zorunda olduğuna da dikkati çekti.

  Listeye neden girmediler

  KEY listelerine itiraz edecek vatandaşların, öncelikle Emlak Konut GYO tarafından hazırlanan "www.keyodemeleri.com" adlı siteden durumlarını, TC kimlik numarası veya sosyal güvenlik numarasıyla sorgulaması gerektiğini belirten Sayın, hak sahiplerinin neden listede yer almamış olabileceği konusunda şu açıklamalarda bulundu: "Listede adı bulunmayanlar, kanunda belirtilen nedenlerden dolayı yardımdan yararlanmamış olabilir. Bağımsız konutu olan emekliler, hizmet tahsisli konutlarda oturanlar oturdukları sürece, yurt dışı kadrolarda görev yapanlar bu görevleri süresince, sözleşmeli çalışan personel, 10 kişiden az iş yerinde çalışanlar bu yardımdan yararlanmadı. Ayrıca, evlilik nedeniyle sadece aile reisine yardım yatırıldı."

  İşyeri kapanmış olanlar nereye başvuracak

  ZEKİ Sayın, KEY uygulamasının yapıldığı dönemde çalışılan iş yerinin kapatılmış olması halinde, SSK’lı olanların, adına yardımı yatıran kurumun bağlı olduğu SSK bölge müdürlüklerine, Emekli Sandığına tabi olanların o dönem çalıştığı kurumun birleştiği kuruma başvurmaları gerektiğini belirtti. Diğer sosyal güvenlik sandıklarına tabi olanlar ise devir olduğu kuruma başvuracak.

  Bildirimde format hatası olabilir

  TASFİYE halindeki Emlak Bankası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, hak sahibi olduğu ve kurumu tarafından bildirildiği halde, format hatası nedeniyle listelerde yer verilmemiş olabileceğini söyledi. Sayın, sözlerini şöyle sürdürdü: "İstenilen formatın dışında tablo gönderen veya dataları manyetik ortamda göndermeyen çok sayıda kurum bulunmaktadır. Hak sahibinin bildiriminde TC kimlik numarası bulunmayabilir veya TC kimlik numarası başkasınınkiyle çakışmış olabilir. Bildirimde sosyal güvenlik numarası bulunmayabilir veya başkasının sosyal güvenlik numarasıyla çakışmış olabilir. Hak sahibiyle ilgili bildirimde tutar hatası belirlenmiştir. Bu durumda çok sayıda bildirim var."

  hurriyet.com
   
Hatalı Konut Yardımı Hesapları Düzelecek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hatalı olan kim?

  Hatalı olan kim?

  Kral birgün yanına 10 tane kuyumcuyu çağırır. Herbirine der ki; "sizden 10 tane 10'ar gramlık bilezik istiyorum der. Ama kuyumculardan biri 10 tane 10 gramlık yerine 10 tane 9 gramlık yapmıştır. Size sorum şu: Hangisinin 10 gramlık değil de 9 gramlık bilezik yaptığını nasıl anlarız? Ama şunu da unutmayın sadece 1 kez tartma hakkınız var. Tartı elektronik veya eşit kollu istediğinizi...
 2. hesap

  hesap

  Rüyada hesap çok farklı şekillerde yorumlanabilir. Olumludur.Rüyasinda hesap yaptigini görmek mal ile tabir edilir. Kendisinin bir isten dolayi hesabinin yapildigini gören, eziyete ve mihnete düser. Biriyle hesaplastigini gören, onu bir zahmete sokar. Bir baska rivayete görede: Rüyada ölü için görülen hesap, o ölünün azapta oldugu sekilde yorumlanir. Kendi nefsiyle hesaplastigini gören kimse...
 3. Hatalı Disiplin

  Hatalı Disiplin

  Her ne kadar disipline etmek istesek de bazı kurallarımızın çocuk tarafından benimsenemediği sonucunu yaşarız. Oysa içimizden geldiğince ya da okuduklarımız ve dinlediklerimiz doğrultusunda; çocuğumuzun yapmasını istediğimiz bazı şeylerin, isteklerimiz doğrultusunda sonuçlanmadığını görürüz. Çoğu kez, çocuğun, bulunduğu yaş ile ilgili özellikleri düşünmeden; direktiflerimizi aynen...
 4. Konut Yardımı listesi Resmi Gazete’ye rekor kırdıracak

  Konut Yardımı listesi Resmi Gazete’ye rekor kırdıracak

  Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının tasfiyesi kapsamında hak sahiplerine yapılacak ödemenin takvimi ilan edildi. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, ödeme takvimi, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile Ziraat Bankası tarafından belirlendi. Takvime göre, TC kimlik numarasının son iki rakamı 00-08 olan hak sahiplerine 28 Temmuz’da,...
 5. Hatalıysam aramızda kalsın:)

  Hatalıysam aramızda kalsın:)

  hatalıysam aramızda kalsın hatalıysam

Sayfayı Paylaş