1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Havanın Bağıl Nemi Nedir nasıl ölçülür

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Merhaba sevgili arkadaşlar sizden Havanın Bağıl Nemi hakkında merak ettiğim bir takım bilgileri yazmanızı istiyorum mümkünse Havanın Bağıl Nemi Nedir ve Havanın Bağıl Nemi nasıl ölçülür lütfen yazın.
   
 2. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Havanın Bağıl Nemi Nedir

  Havanın Bağıl Nemi Nasıl Ölçülür

  Bağıl nem, havanın bünyesinde su buharı halinde tuttuğu mutlak nemin, bulunduğu sıcaklık ve basınç koşullarında tutabildiği azami su miktarına olan oranıdır. Başka bir deyişle, belli bir yerdeki hava kütlesinin sıcaklığına ve basıncına bağlı olarak taşıyabileceği azami nemin yüzde kaçı kadar neme (su buharına) sahip olduğunu ifade eden bir kavramdır.

  Bağıl nemin %100 olması, havanın artık suyla doyurulmuş olması demektir. Bu durumda hava daha fazla su alamayacak ve katılan buhar yoğuşarak sıvı haline dönüşecektir. Bağıl nem %100'den küçük bir değerdeyse buharlaşma gözlenir.

  Bağıl nemin Türkiye'de en yüksek olduğu yerler Karadeniz Bölgesi'ndedir. Bağıl nem=mutlak nem:azami nem.100 veya 1000

  Havanın bağıl nemini ölçmek için higrometre kullanılır. Higrometre kuru ve ıslak (hazneli) iki termometreden oluşur. Islak termometrenin haznesi diğer ucu suya batırılmış bir fitil ile sarılmıştır. Fitil üzerinden buharlaşan su termometrenin sıcaklığını düşürür. Eğer hava kuru ise buharlaşma fazla olur ve ıslak termometrede düşük sıcaklık okunur. İki termometre arasındaki fark havanın bağıl nemini verir. İki sıcaklık birbirine eşitse bağıl nem %100 dür ve hava doymuştur. Hava soğursa veya daha fazla nem eklenirse yoğunlaşma olur.
   
Havanın Bağıl Nemi Nedir nasıl ölçülür konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. SES nedir? nasıl ölçülür

  SES nedir? nasıl ölçülür

  ses nasıl ölçülür ses ne ile ölçülür neyle hızının ölçülmesi sesin bir enerji türü olduğunu nasıl açıklarız Ses mi Gürültü mü? Ses ile gürültü arasındaki fark nedir? Tabii ki, sesin yüksekliğinin ötesine bakmak gerekir. Bir uçak son derece gürültülü olsa da, bir sivrisinek vızıltısı geceleri iyi bir uykuyu bozmaya yeter de artar bile. Gürültünün derecesi için bir kriter olarak sadece sesin...
 2. ne havamıza ne kızımıza

  ne havamıza ne kızımıza

  izmirliyim ne havamıza güven olur ne kızımıza. kızlarımız güzeldir bende dahil.... izmir konak meydanı izmirin kavaklarıııııı dökülür yapraklaaaaarrrııııııııııı heyt be özledim vallah izmirimi
 3. Hamilelik Şekeri Ne Zaman Ölçülür

  Hamilelik Şekeri Ne Zaman Ölçülür

  arkadaşlar hamileyim ve hamilelik süresince yapılacak tüm tetkikler konusunda telaşe içersindeyim. acaba Hamilelik Şekeri Ne Zaman Ölçülür bu konuda bana yardımcı olur musunuz, şimdiden tşkler.
 4. Havanın Nemi Ne İle Ölçülür biliyor musunuz

  Havanın Nemi Ne İle Ölçülür biliyor musunuz

  Selam arkadaşlar siz de Havanın Nemi Ne İle Ölçülür merak ettiniz mi hiç bilmiyorum ama ben harbiden de çok merak ettim sizden Havanın Nemi Ne İle Ölçülür diye biliyorsanız bana yazmanızı rica ediyorum.
 5. Havanın Sıcaklığı Ne İle Ölçülür biliyor musunuz

  Havanın Sıcaklığı Ne İle Ölçülür biliyor musunuz

  Selam arkadaşlar neşe dolu bir hafta sonu geçirirsiniz inş diyor ve sizlere Havanın Sıcaklığı Ne İle Ölçülür diye soru yöneltiyorum. Cevaplar için şimdiden çok tşkler.

Sayfayı Paylaş