1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Havanın Nem Oranı Nedir yazın lütfen

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Arkadaşlar hepinize kocaman bir selam veriyor ve Havanın Nem Oranı Nedir diye sorumu soruyorum Havanın Nem Oranı Nedir biliyorsanız lütfen Havanın Nem Oranı Nedir yazın bana

   
 2. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Havanın Nem Oranı Anlamı

  Havadaki Nem Oranı Ne Demektir


  Havadaki su buharına nem adı verilir.

  Havadaki nem “higrometre” adı verilen aletlerle ölçülür ve nem miktarı “gram” ile ifade edilir. Nem üç şekilde ifade edilir.

  1-) Mutlak Nem

  1 m3 hava içerisinde bulunan su buharı miktarıdır. Gram olarak ifade edilir. Mutlak nem, sıcaklık ve buharlaşmanın fazla olduğu ekvatoral bölgede, alçak yerlerde ve deniz kenarlarında fazla, kutup bölgelerinde, yüksek dağlarda, kara içlerinde ve soğuk yerlerde azdır. Mutlak nem sıcaklıkla doğru yükseltiyle ters orantılıdır.

  2-) Maksimum Nem

  1 metreküp havanın belli sıcaklıkta taşıyabileceği en fazla nem miktarına maksimum nem denir. Maksimum nem sıcaklığa bağlı olarak değişir. Sıcaklık arttıkça hava genişleyeceğinden taşıyabileceği nem miktarı artar. Sıcaklık azaldıkça hava büzülür ve böylece taşıyabileceği nem miktarı azalır. Maksimum nem sıcaklıkla doğru, yükseltiyle ters orantılıdır.

  3-) Bağıl Nem

  Bağıl nem, belli bir sıcaklıkta havada mevcut su buharı miktarının, havanın o sıcaklıkta taşıyabileceği en fazla su buharı miktarına (maksimum neme) oranıdır. Yüzde olarak ifade edilir.
   
Havanın Nem Oranı Nedir yazın lütfen konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadının Orasına Burasına Yazı Yazın

  Kadının Orasına Burasına Yazı Yazın

  kadının orasına burasına yazı yaz kadının orasına burasına yazı yazın ismini yaz avatar yap süper bişi bayıldım buna tavsiye ederim BURDAN:Crusty demons - Tattoo Parlour
 2. Almanların Bayramları Nelerdir yazın lütfen

  Almanların Bayramları Nelerdir yazın lütfen

  Kızlar benim almaya da bir arkadaşım var ve onu düşünürken aklıma onların kutladığı bayramlar geldi acaba Almanların Bayramları Nelerdir bu konuda bilgisi olan varsa yazsın merak ediyorum.
 3. Yazın Ekilecek Çiçekler Nelerdir lütfen yazın

  Yazın Ekilecek Çiçekler Nelerdir lütfen yazın

  Kızlar evimin önünde küçük bir bahçem var ve ben oraya çiçek ekmek istiyorum hem şık görünsün hemde çiçeklerle uğraşırsam belki şu streslerden kurtulurum. Neyse lafı çok fazla uzatmadan sizden yaz mevsiminde ekilecek olan çiçekler hakkında bilgi rica ediyorum.
 4. Sıcak Havalardaki Baş Ağrısının Nedenleri nelerdir lütfen yazın

  Sıcak Havalardaki Baş Ağrısının Nedenleri nelerdir lütfen yazın

  KIzlar havalar çok sıcak ve ben ne kadar dışarı çıksam yani sıcaklasam mutlaka başım ağrıyor acaba Sıcak Havalardaki Baş Ağrısının Nedenleri nelerdir bu konuda bilginiz var ise yazar mısınız?
 5. Havanın Özellikleri nelerdir lütfen bana yazın

  Havanın Özellikleri nelerdir lütfen bana yazın

  Selam arkadaşlar hepinize keyif dolu bir gün diliyor ve sizden Havanın Özellikleri nelerdir diye bilgi paylaşmanızı rica ediyorum. Şimdiden Havanın Özellikleri hakkında ki bilgiler için çok tşk ediyorum.

Sayfayı Paylaş