Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Havanın Özellikleri nelerdir lütfen bana yazın

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Selam arkadaşlar hepinize keyif dolu bir gün diliyor ve sizden Havanın Özellikleri nelerdir diye bilgi paylaşmanızı rica ediyorum. Şimdiden Havanın Özellikleri hakkında ki bilgiler için çok tşk ediyorum.

   
 2. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Havanın Özellikleri Nelerdir
  Havanın Özellikleri Kısaca

  Atmosfer yerkürenin etrafında adeta düzenleyici ve koruyucu bir örtü şeklindedir Hava içindeki değişik Gazlar ( Oksijen azot Karbondioksit vs.) Su buharı ve partiküller ( toz polen tüy …vs.) ile atmosferi dolduran renksiz ve kokusuz bir gazdır. Havayı oluşturan gazların dağılım oranları aşağıdaki gibidir

  - % 78.084 Azot
  - % 20.9476 Oksijen
  - % 0.934 Argon
  - % 0.0314 Karbondioksit
  - % 0.0018.18 Neon
  - % 0.000524 Helyum
  - % 0002 Metan
  - % 0.0 ile % 0.0001 arasında Hidrojen
  - Xenon Ozon ve diğer gazlar

  Bu karışım içinde canlı yaşam ve insan için en önemli gaz oksijendir Oksijensiz bir ortamda canlı yaşam yoktur Havada bulunan gazları üç grupta toplayabiliriz Havada devamlı bulunan ve çoğunlukla miktarları değişmeyen gazlar ( azot oksijen ve diğer asal gazlar)

  Havada devamlı bulunan ve miktarları azalıp çoğalan gazlar ( karbondioksit su buharı ozon ) Havada her zaman bulunmayan gazlar ( kirleticiler ) Her nefes alışımızda ciğerlerimize yarım litre temiz hava dolar böylece Günde 12000 litre hava tüketiriz yani havanın litresi 129 gram geldiğine göre 15 kilogramdan fazla. Hava renksiz tatsız ve kokusuz olduğu için varlığını rüzgâr biçiminde esmedikçe hiç belli etmez.

  1773 yılında havanın en az iki gazın karışımı olduğunu ilk bulan büyük Fransız kimyacısı Lavoisier oldu. Lavoisier bu gazlardan biri olan oksijenin yanma ve solunum için şart olduğunu diğerinin yani azotun ise bu fenomenlerde hiç bir rol oynamadığını gösterdi. Azot gazına adını o verdi.

  Odun kömür mazot hava olmayan yerde yanamaz yanan bir mumun üstüne bir kavanoz kapatacak olursanız Alevi söner. Bunun gibi havadaki oksijen organizmamızda besinlerin (alevsiz ve çok ısı vermeden) ağır yanması için şarttır ve bu yanma vücut ısısını korur organizmaya kasların ihtiyacı olan maddeleri sağlar.

  Yağmur damlalarıyla sürüklenen veya mikroplar aracılığıyla toprağa bulaşan Azot Bitkiler tarafından tüketilir. Ama havada hepsi de yararlı olan başka gazlar da vardır. 100 litre havayı tartar ve bütün bileşimlerini ayıracak olursak 78 litre azot 20 litre oksijen ve l litre argon elde ederiz.

  Çok az miktarda nadir gazlar da buluruz. Bunlar gerçekte nadir adını hak etmişlerdir çünkü bir tek litre neon elde etmek için 70000 litre havayı işlemden geçirmek gerekir l litre helyum için ise 200000 litre ve l litre ksenon için de 10 milyon litre hava gerekir
   
Havanın Özellikleri nelerdir lütfen bana yazın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Almanların Dini İnancı Nedir lütfen bana cevap yazın

  Almanların Dini İnancı Nedir lütfen bana cevap yazın

  Merhaba arkadaşlar ben almanları düşünürken bişeyi çok merak ettim bu Almanların Dini İnancı Nedir hırıstiyan mı yoksa almanlar biliyorsanız Almanların Dini İnancı Nedir yazın da merakım gitsin.
 2. Sıcak Havalardaki Baş Ağrısının Nedenleri nelerdir lütfen yazın

  Sıcak Havalardaki Baş Ağrısının Nedenleri nelerdir lütfen yazın

  KIzlar havalar çok sıcak ve ben ne kadar dışarı çıksam yani sıcaklasam mutlaka başım ağrıyor acaba Sıcak Havalardaki Baş Ağrısının Nedenleri nelerdir bu konuda bilginiz var ise yazar mısınız?
 3. Havanın Nem Oranı Nedir yazın lütfen

  Havanın Nem Oranı Nedir yazın lütfen

  Arkadaşlar hepinize kocaman bir selam veriyor ve Havanın Nem Oranı Nedir diye sorumu soruyorum Havanın Nem Oranı Nedir biliyorsanız lütfen Havanın Nem Oranı Nedir yazın bana
 4. Marmara bölgesinin özelliklerini yazın lütfen

  Marmara bölgesinin özelliklerini yazın lütfen

  Marmara Bölgesinin bitki örtüsü, yeryüzü şekilleri, neleri meşhur, kısaca özellikleri hakkında neler yazabilirsiniz.Acil..

Sayfayı Paylaş