1. aysil

  aysil Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2010
  Mesajlar:
  77
  Beğenilen Mesajlar:
  22
  Ödül Puanları:
  0

  Hayat bir aynadır. Siz ona gülümserseniz, o da size gülümser.

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında aysil tarafından paylaşıldı.

  Yaşamını iyileştirmek isteyen herkes ilk önce olumlu düşünmeyi öğrenmelidir. Çünkü düşünceler inançları inançlar davranışları davranışlar da çevre ile etkileşimi belirler.

  Zihni sağlıklı olanların bedenleri de daha sağlıklı olur. Dolayısıyla olumlu düşünce hayatın kalitesini ve süresini de artırır.

  Olumlu düşünce yeteneği öğrenilebilecek bir yetenektir. Bu yeteneği geliştirmek için başkalarının deneyimlerinden faydalanmak etkili bir ilk adım olur. Dolayısıyla çevredeki iyimser insanları belirleyip onları örnek almak olumlu düşünce yeteneğini geliştirmeye yardımcı olur.

  Olumlu düşünme yeteneğini kazanmak için insan öncelikle kendisiyle barışık olmalıdır. Bunun için düşüncenin söylemlerin ve eylemlerin tutarlı olması gereğini hiç unutmamalıyız. Bu tutarlılık gösterilmediğinde hem toplumun güveni yitirilir hem de insanın iç huzuru zedelenir.


  En acımasız kritiği insanlar çoğu zaman kendileri yaparlar. Hatasız kul olmaz. Yapılan hataları eleştirmek yerine kendini geliştirme fırsatı olarak görmek daha yapıcı sonuçlar verir. Olumlu düşünmek hataları reddetmek değil onları birer iyileştirme fırsatı olarak görmek demektir. Olumlu düşünmek hataların bir daha ki sefer nasıl önlenebileceğini düşünmek bunun için plan yapmak ve uygulamaktır.
  Bu yaklaşımı çevrenizdekiler için de uygulamak insanların sizinle daha olumlu bir etkileşim kurabilmesine yardımcı olur. Bir adada tek başına yaşamanın güçlüğünü göz önüne getirdiğimizde çevremizle etkileşimin hayatımızın ne kadar önemli bir parçası olduğunu daha iyi anlarız. Bu etkileşimin kalitesini artırmak hayat kalitemizin de artırılmasına yardımcı olur.

  Olumlu düşünebilmek için cümlelerinizden olumsuz kelimeleri silmeye çalışın. Bu yaklaşım her olayın olumlu yönlerini görebilme yeteneğini geliştirmeye de yardımcı olur. Çünkü kelimeler düşünceyi ve inançları tetikler.


  Hayata yaklaşımda sorumluluk almak ancak bunu yaparken esnek bir yaklaşımı benimsemek olumlu yaşam için önemli bir girdidir. Hayatta ulaşmak istediklerimizin kendiliğinden gelmeyeceğini geleceği şekillendirmek için bugünden çaba gösterilmesi gerektiğini kavramalıyız. Ancak geleceği şekillendirmenin geleceği belirlemek manasına gelmediğini de iyi anlamalıyız.

  Dolayısıyla zihinsel açıdan sağlıklı olabilmek için gerçekleri kabullenmeyi de öğrenmek gerekir. Ancak gerçekleri kabullenmek onlara boyun eğmek demek değildir. Önemli olan gerçekleri görmek ve onlardan değiştirebilecek olduklarımız için yapıcı eylemlerde bulunmaktır.

  Olumlu düşünmek ve olumlu yaşamak için insan kendine ve çevresine güvenmelidir. Hayatı sadece onu değiştirebileceğine inananlar iyileştirir. Kendine ve çevresine güvenen inançlı ve azimli insanlar hayatın kalitesini geliştirir kendileri ve çevreleri için mutluluk kaynağı olur.

  Dünyada iki büyük güç vardır: biri korku diğer ise inançtır. Olumlu düşünebilmek için insanın korkularını da yenmesi gerekir. Korkuları yenmenin en etkili aracı ise inançtır.
  Düzenli olarak fiziksel ve ruhsal egsersiz yapmak insanda olumlu düşünceyi sağlıklı ve dengeli yaşamı geliştirir.

  Yaşam ulaşılan sonuçlar değil istenilene ulaşmak için yürüttüğümüz süreçtir. Bu süreçte bilinçli çaba göstermek tutarlı olmak çevremize güven vermek ulaşılan sonuçlardan çok daha büyük mutluluk kaynağıdır.

  Bu süreçte en önemli ve kalıcı kazanımlardan biri de elde edilen sonuçlar değil öğrenimlerdir. Öğrenmek için sürekli bir çaba göstermek gelişmenin temelidir. Bu çaba gerçekleri kabullenme ve aynı zamanda onları değiştirme gücünü kazanmak için faydalıdır.

  Yaptığı işe inançla sarılan kişiler büyük bir coşku ile çalışırlar. Bu coşku onları Başarıya ve olumlu etki yapmaya taşır. Bu nedenle insanın sevdiği konulara eğilmesi büyük önem taşır.

  Hayatta en demokratik olarak dağıtılmış kaynak zamandır. Herkes için gün 24 saattir. Zamanı iyi kullanmak ve ileride değişmesini istedikleriniz için önceden adımlar atacak cesaret ve uzak görüşlülüğü göstermek insanın olumlu düşünce yeteneğini de geliştirir.

  Olumlu düşüncenin temelinde sevgi yatar. Olumlu düşünebilmek için insanları sevmek onlara birşeyler kazandırabilmenin heyecanını yaşamak gerekir. Kendini iyi hissetmenin yolu içten bir duyguyla başkalarına yardım edebilmektir.

  Hayatta iki değer var ki paylaştıkça artıyor: sevgi ve bilgi. Sevgisini ve bilgisini paylaşan insanlar en büyük zenginliğe kavuşan insanlardır.

  Hayatta mutluluk olumlu düşünce ile başlar olumlu söylem ve eylemlerle gelişir paylaşılan sevgi ve bilgiyle doruğa erişir.
  alıntı


   
Hayat bir aynadır. Siz ona gülümserseniz, o da size gülümser. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. sizde onlar gibi olabilirsiniz

  sizde onlar gibi olabilirsiniz

  Cameron Diaz’ınki gibi dümdüz, mükemmel bir karın; Jennifer Lopez’inki gibi sımsıkı kalçalar… Harika olurdu değil mi? Onları kıskanmak yerine egzersizlere başlasanız iyi olur. Hangi bölgenizi çalıştırmak istediğiniz ise size kalmış. Alt karın kasları: Karın egzersizleri kolay değil. Ama özellikle bu iki hareket formunuza çok şey katacak. Yere uzanın, ellerinizle başınızı tutun. Bacaklarınızı...
 2. siz onları birde makyajsız görün!!

  siz onları birde makyajsız görün!!

  jessica alba makyajsız jessica alba makyajsız hali salma hayek hali gisele bündchen salma hayek Jennifer Lopez Drew Barrymore...
 3. Dünya bir ayna gibidir; siz ona gülümsersenzi oda size gülümser...

  Dünya bir ayna gibidir; siz ona gülümsersenzi oda size gülümser...

  biz sevdikmi adam gibi severiz Dünya bir ayna gibidir; siz onu gülümseyerek karşılarsanız, o da size gülümser güzel gören güzel düşünür.güzel düşünende hayatından lezzet alır.Karanlığın en koyu anı.. Aydınlığa en yakın olduğu zamandır! Biz sevdik mi yer oluruz Biz sevdik mi sel oluruz Biz sevdik mi lâl oluruz Biz sevdik mi cân oluruz Biz sevdik mi adam gibi Adamları severiz 3 şeyi Sev:...
 4. Hayat bir gündür,o da bugündür.."

  Hayat bir gündür,o da bugündür.."

  hayat bir gündür o da bugündür hayat bir gündür o da bugündür kimin sözü "Hayat bir gündür,o da bugündür.." Evet çok doğru bir söz .. (İyisi-kötüsüyle)geçmişe bağlı kalmak yerine içerisinde bulunduğun anı iyi değerlendirmek ve güzellikleri yaşayabilmek adına mücadele ederken Acizliğin göstergesi "Korku"nun bizi teslim almasına asla ve asla yer verilmemelidir. İşte bundan...

Sayfayı Paylaş