1. Gül Hanım

  Gül Hanım Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.193
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  burdur

  hayat bir salıncaktır...

  Konu, 'Hayatın İçinden & Hayata Dair Herşey' kısmında Gül Hanım tarafından paylaşıldı.

  Ona doğduğumuz andan itibaren bineriz ve sallanmaya / yaşamaya başlarız.
  Küçükken çok hızlı sallanamadığımız için pek bir şey göremeyiz dünyaya dair. Bu yüzden mi yoksa bildiğimiz tek şey olduğu için mi bilinmez ama sürekli ağlarız.

  Ellerimiz ilk olarak gözyaşını keşfeder. Sonra ellerimizi keşfederiz gözlerimizle, sonra ayaklarımızı. Ayaklarımızı keşfedince daha bir hızlı sallanmaya / yaşamaya başlarız.

  Fakat henüz sallanmaya dair pek bir şey bilmediğimizden düşecek gibi oluruz salıncaktan kimi zaman. Ama korkmamalıymışız; düşe kalka büyüyecekmişiz çünkü.

  Bir ara bir de bakarız ki düşmeden daha hızlı sallanmayı öğrenmişiz.

  Çok seviniriz ve hemen incelemeye koyuluruz dünyayı, insanları.

  Fakat dünya çok şaşırtır bizi.

  Zira salıncakla ön tarafa doğru gittiğimizde, yeşilliklerle bezeli, mavilerle süslü, tertemiz bir dünya ile karşılaşırken; arka tarafa doğru gittiğimizde ise, ucu bucağı görünmeyen binalarla, zehirli olduğunu sonradan öğreneceğimiz gazlar çıkaran arabalarla ve fabrikalarla ve tabii oldukça kirlendiği gözlenen bir dünyayla karşılaşırız.

  Bir daha arka tarafa doğru sallanmak hiç istemeyiz. Fakat sallanmanın / yaşamanın vazgeçilmez kuralıdır bu; bir ön tarafa gitmelisiniz, bir arka tarafa.

  Ama yine de salıncağımızın temiz olan dünyaya yada dünyanın temiz yanına doğru kurulması ile teselli bulurken, salıncakları kirli tarafa bakan arkadaşlarımızı esefle izleriz.

  Bir yandan da düşünmeden edemeyiz; neden dünyayı da bizim gibi, bir leğene koyup da yıkamıyorlar? diye.. Ancak sonradan anladığımıza göre kirli olan dünya değil, insanların yürekleri imiş!..

  Bunu anlayınca insan olduğumuzdan utanırız.

  Sonra yavaş yavaş insanlarla ilişki kurmaya başlarız. Önce arkadaşlığı öğreniriz ve arkadaşlı hayatın daha zevkli ve anlamlı olduğunu fark ederiz.

  Çünkü beraber sallanıyoruzdur ve birimiz sallanmaktan / yaşamaktan yorulunca diğerimiz onun salıncağını da sallamaya başlıyor ve böylece de tek başına sallanırken / yaşarken ki yorulup da yere düşme tehlikesi ortadan kalkmış oluyor.

  Ama bu durum da çok uzun sürmüyor. Çünkü ?arkadaş? dediğimiz bazı insanlar bizi sallarken öylesine haşin davranıyorlar ki sürekli yere düşüyoruz.

  Fakat bu düşmeler de pek diğerlerine benzemiyor. Yani diğer düşmelerimiz de sadece dizimiz yada dirseğimiz kanarken, bu tür düşmelerimiz de (Yani arkadaş düşürmelerinde) yüreğimiz kanıyor!..

  Bunu görünce de insanlarla arkadaşlık kurmaktan vazgeçiyoruz ve tek başına sallanmaya/yaşamaya devam ediyoruz.

  Sonra sevmeyi öğreniyoruz;
  İhanete uğruyoruz.
  Sonra dostluğu öğreniyoruz;
  Aldatılıyoruz.
  Sonra kardeşliği öğreniyoruz;
  Boş veriyoruz.
  Sonra sevdalanmayı öğreniyoruz;
  Beceremiyoruz.
  Sonra ümit etmeyi öğreniyoruz;
  Beceremiyoruz.
  Sonra gülmeyi öğreniyoruz;
  Beceremiyoruz.
  Sonra mutlu olmayı öğreniyoruz;
  Beceremiyoruz.
  Sonra korkmayı öğreniyoruz;
  Korkuyoruz, alabildiğine???

  Sonra???

  Sonunda hep korksak ta; hep seviyoruz, hep dost oluyoruz, hep kardeşliğin o erişilmez tadını boş veriyoruz, hep hayal kuruyoruz, hep sevdalanıyoruz, hep gülüyoruz inadına, hep mutlu olmayı deniyoruz ve hep korkuyoruz.

  Çünkü bunları öğrenirken artık salıncağı da son hızla sallamaya başlamışız ve her an düşme tehlikesi geçiriyoruz.

  İki yüzlülükleri, yüzsüzlükleri, çıkarcılıkları, nemelazımcılıkları, sevgisizlikleri, kalpsizlikleri gördükçe düşecek gibi oluyoruz ama yinea de iyi şeyler de görüyoruz.

  Mesela umut; insanlar bıkmadan usanmadan, aralıksız umut üretiyorlar. Bunu nasıl becerdiklerini bir türlü anlayamıyoruz.

  Sonra mesela hayal kuruyoruz...

  Gerçi hayalle karın doymuyor ama yüreklerin doyduğu kesin. Bir de sabrediyorlar; öyle ki şaşılacak derecede ve aşırılıkta sabırlılar.

  Biz ise ağlıyoruz. Bildiğimiz ilk şey olan ve nedense sürekli baş vurduğumuz bir davranış olan ağlamayı bir türlü bırakamadık.

  Her halde biz de bir tür ağlama tiryakiliği başladı.

  İşte böyle; bir öne bir arkaya sallanıyoruz ve kötü şeyleri gördükçe düşecek gibi oluyor, iyilikleri, sevgi kırıntılarını gördükçe de umutlanıyoruz.....???

  Sen... Biz... Bizler...Hayatın ipini nereye doğru çekersen sen o noktadasındır!!!


   
 2. sessizce

  sessizce Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  24 Kasım 2009
  Mesajlar:
  12
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bursa
  Güzel faydalı bir yazı olmuş paylaşım için teşekkürle oğlunuzda çok tatlı.. ( MAŞALLAH )
  < Konu Resmi..>

   
 3. Gül Hanım

  Gül Hanım Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.193
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  burdur
  teşekkür ederim canım
   
hayat bir salıncaktır... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ben bir salıncağım ben ; hüzünler parkında.

  Ben bir salıncağım ben ; hüzünler parkında.

  Ben bir salıncağım ben ; hüzünler parkında. Bir başına . Kırık dökük her tarafım. Sanki yalnızlık bana AŞIK ben yalnızlığa. Hüzün dolu her yer. Tek bir ses , tek bir varlık yok. Hüzünler parkı hep böyle mi olur. Hep yalnızlık mı kaderidir. Benim gibi kırık dökük salıncakların. Yalnızım bir başıma, acılarım ve yaralarımla. Tuz basılan yaralarımla. Hüzünler parkı burası. Hiç bir AŞIK gelmez...
 2. Hayat Bir Salıncaktır

  Hayat Bir Salıncaktır

  Hayat bir salıncaktır. Ona doğduğumuz andan itibaren bineriz ve sallanmaya / yaşamaya başlarız.Küçükken çok hızlı sallanamadığımız için pek bir şey göremeyiz dünyaya dair. Bu yüzden mi yoksa bildiğimiz tek şey olduğu için mi bilinmez ama sürekli ağlarız. Ellerimiz ilk olarak gözyaşını keşfeder. Sonra ellerimizi keşfederiz gözlerimizle, sonra ayaklarımızı. Ayaklarımızı keşfedince daha bir...
 3. Hayat bir tangodur

  Hayat bir tangodur

  tango kıyafetleri Ölüler hariç, her insan kıpırdar. Fakat her kıpırtı, dans değildir. Çünkü dans, yetenek, emek ve ruhla yoğrulmuş kıpırtıların estetiğidir. Tango da dansın özel bir halidir. Çok özel bir hali... Güney Amerika kökenli olan bu dansta çiftleri seyrederken acıyı, nefreti, hüznü ve neşeyi aynı anda hissedebilirsiniz. Seyrederken büyülendiğimiz çiftlerin her tango...
 4. Keyifli bir yaz için hamak ve salıncak modelleri

  Keyifli bir yaz için hamak ve salıncak modelleri

  2012 hamak ve salıncak modelleri bahçe salıncak modelleri hamak modelleri Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda sizlere yaz mevsiminde eşsiz bir keyif sağlıyacak, 5 yıldızlı tatil otelleri keyfini aratmayacak hamak ve salıncak modelleri sunuyor ve şimdiden size keyifli ve neşe dolu bir yaz mevsimi diliyoruz.

Sayfayı Paylaş