1. Angel_tears

  Angel_tears Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  25 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.737
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Hayat Karalama Defteri mi...?

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında Angel_tears tarafından paylaşıldı.

  Hayat Karalama Defteri mi?
  Hayatı karalıyoruz. Bembeyaz, tertemiz bir hayat ikram ediliyor bize. Yalan bulaşmamış, riya dolanmamış. Bir “güvercin bakışı” gibi sade, günahsız, bir su gibi aziz bir hayatı nasıl da karalıyoruz. Ne uğruna? Bir kârımız da yok ha!

  Dostlarımıza dost gibi bakamadan, gül demetlerini koklayamadan, bir şiirin sükunetine veya heyecanına kapılamadan, çocuğumuzun kolundan tutup “Hadi, bugün seninle baharı koklayalım, dağa çıkalım, bugün seninle arkadaş arkadaş dolaşalım...” diyemeden, evet, çocuğumuzla göz göze gelemeden nefesler alıp veriyoruz.

  Her gün bomboş bir beyaz sayfa konuluyor önümüze. Giriş, gelişme, sonuç bölümlerinde neler olsun istiyoruz o sayfaların?

  Bir pazar kuruluyor yani her gün. Şu evimizin önündeki pazar gibi. Çadırlar geriliyor. İpler ağaçlara, demirlere bağlanıyor. İş ciddi. Ki akşam söküverecekler bu bir günlük şehri. Ortalıkta çürük meyveler, kağıtlar, yıkılmış bir şehircikten kalanlar. Gün boyu bağıran satıcılar şimdi yok. Söyle şimdi. Senin pazarında hangi mallar var. Çığlıkların ne için? Gün defterine ne söyledin bugün?

  Dün Mısır Çarşısından geçtim. Dükkanlar, ışıklar, kokular, insanlar, tarih... Herkes kendi telaşesinde. Yüzlerce yıllık bir alışveriş. Bir de her ânın bir dükkan gibi açılışı kapanışı. Her âna nasıl müşteri oluyoruz? Neleri tartıp dolduruyoruz?

  Bunca yıldır gelip giderim bu çarşıya da hep bana ait bir şeyler bulurum. Bir kere Kapalı Çarşı, Mısır Çarşısı sırlı. Alışveriş bir sır, daha çekici. Gün yirmi dört saat kendimizle alışverişteyiz ya...

  İçten içe pazarlığa otururuz kendimizle. Bu kapalı çarşılarda da öyle bir mahremiyet vardır. Bir o kadar ciddiyet. Bir değer veriş işte!

  Osmanlı bir ân bile karalansın istememiş. Gürültüye getirmemiş hayatı. Şimdiye hiç benzemez. Bu aceleci, bu buruşuk asra tahammül edemezdi Osmanlı, gitti. Buruşuk, kırışık, yılışık, dolaşık bir yüzle karşı karşıyayız. Tam bir karalama defteri...

   
Hayat Karalama Defteri mi...? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Karalama

  Karalama

  Hiçbir zaman çıktığın kapıyı hızla çarpma, geri dönmek isteyebilirsin. Kopan bir ipe sımsıkı bir düğüm atarsanız, ipin en sağlam yeri artık bu düğümdür. Ama ipe her dokunuşunuzda canınızı acıtan tek nokta yine o düğümdür. Güzel olan sevgili değildir, sevgili olan güzeldir. Hiç kimse yumrukları sıkılıyken net düşünemez. Hiçbir şey bir fikirden daha tehlikeli değildir. Eğer o fikir sahip...
 2. Defter

  Defter

  İş yaşamınızda çok yoğun olacağınıza önünüze gelen bu fırsatlardan faydalanacağınıza yorulur. İş yaşamınızda çok yoğun olacağınıza önünüze gelen bu fırsatlardan faydalanacağınıza yorulur. Rüyada defter çok önemlidir ve görülen şeyle beraber yorumlanır. Yaşamda yapılacak olumlu ve olumsuz gelişmelerdir.Rüyada defter görmek, hesaplarinizda hassas davrandiginiz için zarara ugramak ihtimaliniz...
 3. Hayatınız keyifli mi?

  Hayatınız keyifli mi?

  Mutluluk armut değildir pişmez, beklemekle ağzımıza düşmez! Acaba siz mutlu olmayı bilenlerden mi, yoksa onun bir gün sizi bulmasını bekleyenlerden misiniz? Hayatınız keyifli mi?
 4. Defter Süsleyelim mi..

  Defter Süsleyelim mi..

  defter süsleme örnekleri Bakın şimdi benim fikrime.. Not defteri, ajanda,dosyalık, okul defteri her türlü süslenebilecek malzemeler.. Biricik çocuklarınıza, kardeşlerinize :) ufaklıklara .. hatta ofisine, evine, odana her yere dilediğin gibi kullan bence çok hoş ve çok tatlılar Defter süsleme; Bence eğlenceli olabilir hem senin hem ufaklığın için..

Sayfayı Paylaş