Etiketler:
 1. Monera

  Monera Forum Okuru

  Hayat Pembe Gülüşlü Bir Bebektir!

  Konu, 'Hayatın İçinden & Hayata Dair Herşey' kısmında Monera tarafından paylaşıldı.

  Hayat Pembe Gülüşlü Bir Bebektir!
  Gizli sevdalar büyür yaşamın burçlarında,
  Hayat, pembe gülüşlü bir bebektir gülüm.
  Sana dizilen şiirlerden bir sevda yarat,
  Göğsündeki ateşle fırtınalara meydan oku..

  Türküler derleyip yaşama dair, gövdeme ağan son yaz ışıklarında çiçek ürpertilerini duyumsarım gözlerine dalınca. Bu kadar kalabalığa karşın, bu kadar aymazlığa rağmen tas tas sular dökersin gözlerinin pınarlarından yüreğime. Ceylanlar gibi sekerek yürürsün asla sevemediğim kaldırımlarda.
  Ülkemin bakir dağlarını görürüm gözlerine bakınca. Karanlığın üstüne cesaretli adımlarla yürürsün durmadan. Göğsündeki çile yumaklarına hiç aldırmaz, güleç yüzünün fırtınalarını büyük bir beceriyle saklarsın. İnanma bu yalan dünyanın vaatlerine. Kuşların kanatlarında bile hüzün vardır görmeyi becerebilirsen. Kimi sevdiğinin derisini yüzer, kimi yılan gülüşlü kaypak duruşlarla dünyayı süzer.

  Rastık sürmesi çekili gözlerinin derinliklerinde gürül gürül ırmaklar akar görürüm. Kurumuş otlar nehirlerin yastıkları olur bir zaman sonra. Yaseminler, hanımeli`lerin ömrü sadece üç gündür. Yüreğinin salkımlarını iyi sakla gönül mahzeninde. Güvercinlere yem at her sabah, kumru endamınla yürü bu aşk dolu yerkürede. Korku, karanlığın akını asla göstermez. Hayat, pembe gülüşlü bir bebektir gülüm. Beni sırtımdan vuranlara bile elimi uzattım ben. Gözlerimi hiç siyaha boyamadım. Yüreğimdeki bebek parklardan hiç çıkmadı, hiç büyümedi. Bu insan kalabalığın ortasında hiç yitmedim ve tükenişlerimi kimseye göstermedim. Milyonlarca gül yetiştirdim gönül bahçemde, yüzlerce ölüme uğurlandım, uykularımda nice inançsızlarla savaştım ve her uyanışımda masmavi gökyüzünü kucakladım ellerimle.
  Ağlayışlarının kayın gülüşlü gözesinden buram buram gurbet düşer kimbilir gecelerine. Hasret silkeler inancının tüm kalelerini. Umudun tarlada tırpan, ocakta bulamaç, zemheride kara damıtılan üzüm pekmezidir. Sayılanların saygınlığını yitirdiği bu yerkürede tek başına direnirsin diz çökmemeye. Mavi gülüşler için gün henüz doğmamış, mor gülüşler için çok geçtir. Gün çekilince bu kentin üzerinden geceler hayın, geceler amansız ve geceler sultaniyegâh türküler gibi dillenir dilinde.
  Neylersin sevda bakışlı yaban güvercini. Okyanuslar Harran`dan, Kızılırmak`tan ve Dicle`den beslenmiştir asırlarca. Sevdanın tohumları kara kışta bile serpilir. Çakalın, kurdun ininden uzak durup, yıldızlara uzat başını. Göğsünde yanan ateşle fırtınalara meydan oku. Al yeleli bir kısrak gibi toynaklarınla çiğne şu iğrenç yaşamı. Gözyaşlarının incileri bulunur birgün. Sana çizilen resimlerden, sana dizilen şiirlerden okşanası bir sevda yarat. Sen, karanfil kokulu gülüşlerinle, sen hayat dolu yüreğinle bu yılan duruşlu dünyanın nur yüzlü bebeğisin.
  Çoban çeşmesi gibi direndim bu yaşamın garip yolcularına yıllarca. Gürül gürül ırmaklarımdan akan sular, ömrümün cam kavanozlarına sığmadı. Uçarı gençliğimin renkli uçurtmaları hiç olmadı. Akşamların geç indiği sokaklarda, elma kokulu bahçelerde ve davar çıngıraklarının hiç kesilmediği kıl çadırlarda geçti çocukluğum. Fırtınalarda kavruldum, yağmurlarda aşkla doldum ve her sevdada yandım, yandım aşk`la yoğruldum.
  Ellerimdeki çiçeklerle bir zaman sonra düştüm yollara. Ağustoslarda kuruttuğum terli yeleğimi sevda bahçelerinde çürüttüm. Nice gözlerde hüsranı, nice yüreklerde yalnızlığı gördüm. Sevda denen zorba her kapımı çaldığında, her aşk`a yanıp yakıldığımda gözlerimin ütopyası direndi kara kışlara.
  Lâleler yetiştirdiğim aşk bahçemde zambakları her sonbaharda sökün ettim toprağımdan. Geceler sivri uçlu bir bıçak gibi deştiler günlerce göğsümü. Mutluluğun gizlendiği dağlarda sevinçlerle körebe oynadım. Kanayan ayaklarım, morlaşan gözlerim ve her defasında oynanan gururumla savaşlara durdum, yine de yılmadım.
  İşte böyle gül goncası. Hayat, bazen hile yapar aşk oyununda. Sahte `Merhaba`lar çalar kapını sen aşkı kovaladıkça. Umudun pazarında körebe oynayarak geçirmişsen yaş****** bu hayat lâbirentinde kaybetmeye de hazırlıklı olmalısın. Aynalar yansımasını yüzüne vurduğunda göz aldanmalarını da hesaplamalısın kısaca.
  Kaçışlarım bitince, aşk`a kafa tutmalarım da bitecek elbet. Sevgilerin şevkatli kucağında soluyan bebek serpilince, baharlar çalacak kapımı. Gözlerini seveceğim aşkın. Yüreğini zulamdan çıkardığımda mahpusluğum bitecek ve bu sevdanın adını yeniden, yeniden koyacağım.

  Selahattin Yetgin​   
Hayat Pembe Gülüşlü Bir Bebektir! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebek bezi hayatını kurtardı

  Bebek bezi hayatını kurtardı

  Brezilya'nın kuzeyindeki Recife kentinde, 3. kattan düşen bebeğin yaşamını hazır altbezi kurtardı. Olayda, Caua Felipe Massaneiro adlı bebek yaklaşık 10 metre aşağıya düşerken bezi, apartmanın çevresini saran duvarın üzerindeki demirlere takıldı. Bebek, bir süre sallandıktan sonra bezinin yan bantlarının açılmasıyla yavaşlayarak yere kaydı. Olayı anlatan polis yetkilisi, bu olayı...
 2. pembe çocuk/bebek odaları

  pembe çocuk/bebek odaları

  pembe bebek odaları pembe çocuk odaları çocuk odası bebek odası kız çocugu annelerin ilk vazgeçilmez tercihi yine pembe hep pembe :) anne melekler anne adayı melekler bu modellere bir bakın............. :) çok sekerler degil mi ?????
 3. Pembe Çiçekli hoş bir şal/fular

  Pembe Çiçekli hoş bir şal/fular

  örgüşalmodelleri şal fular çiçekli fular çiçekli yapımı modelleri Çok tatlı ve şık görünüşlü bir şal modeli meleklerim pembe çiçekleri ve incileri ile çok uyum sağlamış.:)Üstelik şal veya fular olarakta kullanmak mümkün :tik:
 4. Açıklamalı Kız Bebek Pembe Patik Modeli

  Açıklamalı Kız Bebek Pembe Patik Modeli

  2014 bebek patik modelleri, 2014 açıklamalı patik modelleri, 2014 patik modelleri Kış ayların da bebeklerin ayağını sıcacık tutacak ve onları hastalıklara karşı koruyacak bot şeklinde pembe patik modelini ve açıklamalı uygulanışını sizler için paylaşıyoruz. Her ne kadar patik modelimiz kız bebekler gibi görünsede rengini istediğiniz şekil de bebeğinizin cinsiyetine göre de seçebilirsiniz....
 5. Pembe Bebek Odası Modelleri

  Pembe Bebek Odası Modelleri

  pembe bebek odası pembe bebek odaları en güzel bebek odaları pembe bebek odası dekorasyonu Bebek odası dizayn etmek anne ve baba adayları için çok heyecan verici bir olaydır. Şirin şirin oyuncaklar bebeğinize uygun mobilya ve eşyalarla süslerken büyük bir keyifle yaparsınız bunları. 9 ay boyunca sabırsızlıkla beklenen o misafirin gelmeye yaklaştığı zamanlarda odasını hazırlamayı düşünür...

Sayfayı Paylaş