1. AuSSie-AnGeL

  AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  6.761
  Beğenilen Mesajlar:
  783
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  aNKaRa

  Hayat sabra denktir

  Konu, 'Duygu Yüklü Yazılar' kısmında AuSSie-AnGeL tarafından paylaşıldı.

  ya sabır ya sabir Hayat sabra denktir...
  < Konu Resmi..>

  Olmaz gönlüm olmaz öyle! Keskin sirkenin akıbeti malûm. Dört mevsimi yaşayan bir cennetin bağrında büyüdün de sen onun için böyle bir baharı ve yazı özlersin.
  İstersin ki çabuk geçsin fırtınalı sonbahar ayaza durmasın kışlar. Dedim ya sen dört mevsim hesabını yaparsın yaşarken duygularını. Ama bilmelisin herkes buralı değil. Bilmelisin güneş görmeyen yurtlar var.Olmaz gönül olmaz öyle. Yükün ağır bilmekteyim baharı yaşamayanlarla kış nasıl geçer; onu da bilmekteyim. Ama şunu da bilmekteyim ki sabredebildiğin ölçüde yaşarsın. Eminim ki hayat sabra denktir. Ve sabır tahammülün bittiği yerde filizlenir maneviyat çeperlerini genişlettikçe boy atar sırf Yaradan’ı düşünerek fiiliyatta bulunduğun zaman neşv ü nema bulur.Sabır gönlüm sabır! İçine çekerken zehir gibi gelir tadı boğulacağını zannedersin. Kanın çekilir yüzünden bembeyaz olur sîman; yutkunursun geri döner içinde düğümlenenler. Başını eğmek istemezsin; ama kaldıramazsın da öyle göklere doğru. Ağlarsın gözyaşın akmaz.Haykırmak gelir içinden Konuşursun yalnızca kendinle dökersin içini; senden başkası duymaz bilirsin bunu. Sitemlerin dillenir haklı olduğunca bağırırsın rahatlarcasına ama sadece kendi içinde ama sadece Yaradan’la baş başa. Sonra çekip alıverirsin anlamlı bakışlarını ruhunu bir kenara bırakmışlardan. Yüzünü çekersin yalan dünyanın yalancılarından.
  Alnındaki kırışıklıkları alıverirsin haberi olmayanların önünden. Doğruca bırakırsın asıl dergâha. Bağrına cennetler sığan seccadenin secdeliğine.
  Korkma gönül sen hele azmet sabır için yüreğini koy ortaya gör ne mânevî hediyeler paketliyor Yaradan…
  En masumane tavırlarına gaddarca yaklaşanlar olacak belki. İçindeki çocuk hafife alınacak… Anlatmak istediklerin değil anlaşılamamış yanların konuşulacak. “Olsun!” diyeceksin yüzündeki gülümsemeyi kaybetmeden. Yine de hüsn-ü zan edeceksin.
  Allah için söylediğini yine Allan için olduğu yerde bırakacaksın. Yaradanı alıp yüreğine sırtını dayayıp tevhidin çınarına akıbeti ukbâda düşüneceksin. Ve kalbin şöyle bir hafifleyecek damarlarına giden iyimserlik yolunu tıkamadığından…

  Üzülüp acı çektiğin anlarda çileni hafife alanlar olacak belki… Öyle bir yanacak ki için kimseye anlatamayacaksın. Günlerce ağlayacaksın gözyaşının lâhutî ikliminde. Sonra en yakınındaki en yüreğindeki vuracak hislerini… Canım dediğin dönecek sırtını. Bir “ah!” çekeceksin derinden ve anlamaya çabalarken empatinin gücüyle arkanı döndüğünde kimse kalmamış olacak. “Sabır” diyeceksin yine sabır… Eyyüplerin torunluğuna yakışır sabır… “Bugün Allah için ne yaptın?” sorusu geldiği an kulağına vereceği cevabı bulamayanların tedirginliği değil en zor imtihanını başarıyla vermiş öğrencilerin rahatlığı olacak ruhunda.
  Başını yastığa koymadan “elhamdülillah” diyecek… Ve sabaha erdiğinde avucunda tuttuğun tesbih tanesi yine “yâ sâbır”la şakırdayacak…
  Faltaşı gibi açılıp kalacak gözlerin bazen de… Çok şaşıracaksın çoook! Ya gönül… Kalb kırmak çok kolay oldu kalbin değeri pazarlara bile çıkartılmaz oldu. Tatlı sözü unutanlar çok şu hengâmesinden sallanıp duran asırda!


  Bırak vursunlar ayıbını yüzüne bir kusuruna binler cefâ taksınlar. Yaradan’ın “Settar” ismi beşerin hükmüne mi kalmış. Sen sabret gönül… Felaket tellalları susmasınlar isterlerse? Olumsuzluğu yaymanın zevkine doyamayanlara inat bütün güzel düşüncelerini yay sere serpe.
  Zehrini ağzında taşıyan yılanın başını ezemesen de bal damlasın dilinden. İbrahim’in (as) ateşleri gül olurken mi sunmuş Dostların Dostu şu ayetini: “Güzel söz güzel bir ağaç gibidir ki onun kökü sabit dalı ise göktedir.” Sabır gücünün tükenirliğinden korkarsan bir gün gel gir şu dizelerin sırlı havasına… İnan kimse üzemez seni orda.

  Ve uzan o ağacın dallarından ötelere…
  Uzat ellerini ve bekle. Sabırla bekle gönül!

  Alıntıdır...   
 2. sudembeyaz

  sudembeyaz Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  6 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  3.543
  Beğenilen Mesajlar:
  122
  Ödül Puanları:
  63
  Canımmm benimm eline o güzel yüreğine sağlık harikaydı önemli olan zaten sabretmeyi başarmak allah inşallah hepimize sabırlı olmayı nasip etsinn çoook ihtiyacımm var angell çok.
   
 3. gamselim

  gamselim Mekanın en şık Meleği Üye

  Kayıt:
  6 Ekim 2009
  Mesajlar:
  3.764
  Beğenilen Mesajlar:
  184
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  SAMSUN
  olmuyor kiiii olmuyorr deniyorumm ama olmuyırr iştee ::(((((
   
 4. suCre

  suCre Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  17 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.068
  Beğenilen Mesajlar:
  133
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  Niye bizemi geleceksiniz:)
  gerçekten çok mükemmel çok güzel cnm emeğine sağlık paylaşım için tşkler...
   
Hayat sabra denktir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Denk

  Denk

  Yük dengi eşit ağırlıkta olursa korku ve ümit kefelerinin eşitliğine, kulluğu ve dünya işlerini dengeli yürütmeye, Yol eşyası ve yük dengi yolculuğa delalet eder.
 2. Hangi dizi burcunuza denk geliyor

  Hangi dizi burcunuza denk geliyor

  Hangi Dizi Burcunuza Denk Geliyor FIRTINA: Koç burcuna tekabül eder. Öncü nitelikli, yorulmak nedir bilmeyen, huzursuz bir yapı ve değişiklik ihtiyacı verir. İddialıdır ve bulunduğu ortamda hemen dikkat çeker. Bu hafta risk oranı yüksek girişimlerden kaçınmanızı öneririm. BEYAZ GELİNCİK: Yengeç burcuna karşılık gelir. Bu diziyi tercih edenler, farklı duygusal ortamları araştırır ve...
 3. 200 kalori neye denk geliyor (resimli)

  200 kalori neye denk geliyor (resimli)

  200 kalorilik yemekler 200 kalori neye denk gelir çizi kalori çizi kaç snickers Bazı yiyecekler diğerlerine göre daha kalorilidir ama bu fark nasıl görünüyor? Aşağıda yiyeceklerin 200 kalorilik miktarları yer alıyor. Resimler az kalorili yiyeceklerden çok kalorili olanlarına doğru ilerliyor. Bir tabak dolusu brokolinin, bir kaşık fındık ezmesi kadar kalori içerdiğini görünce bidahaki...
 4. 14 Şubat Kandile Denk Geliyor

  14 Şubat Kandile Denk Geliyor

  14 şubat kandil 14 subat kandil şubat kandili hangi 14 Şubat 2011 günü tüm sevgililer dünyaca kutlanan " sevgililer günü "nü kutlayacaklar ve bu gün aynı zamanda Kandile denk geliyor arkadaşlarım. Peki, Kandil olmasından dolayı sizler bu kutlayacağınız günde neler yapacaksınız ? Yani normalde 14 şubatta belki alkolde alırsınız ama bu yıl tam olarak ne yapacağınızı öğrenebilir miyim...
 5. 2013te babalar günü hangi tarihe denk geliyor ?

  2013te babalar günü hangi tarihe denk geliyor ?

  Önümüzde ki yıl babalar günü hangi tarihe denk geliyor ? Geçen sene unutmuştum, şimdiden bileyim önlemimi alayım diyorum :D

Sayfayı Paylaş