1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Hayatın sırrı evlerde gizli

  Konu, 'Ev Dekorasyon Önerileri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Bazı evlere ilk girildiği andan itibaren tuhaf bir huzursuzluk hissedilir, bazılarının da neredeyse elle tutulur yoğunlukta ferah bir hava hakimdir her köşesine.
  Çoğu kez görünen bir dayanak da bulamayız bu tür etkilerin ifadesi için. Tıpkı insan vücudundaki görünmeyen enerji dalgalarının doğru ya da yanlış kullanımında ortaya çıkan neticelerde olduğu gibi mekanlara yerleştirilen eşyaların da yaydığı bir tür enerji olduğunu belirten öğretilere hak vermeyi düşünürüz.

  Hong Kong, Çin ve Hindistan gibi ülkelerden batıya doğru yayılan bir tür inanışa göre, mekan yerleştirme sanatı olan ‘feng shui’ye danışılmadan neredeyse tek bir taş dahi yerinden oynatılmaması sıradan bir olaydır orada yaşayan insanlar için. İç huzurun, zenginliğin iç mekanları düzenleme bilinciyle ilintili olduğuna inanılan feng shui’nin pratikte uygulanılabilirlik yöntemleri oldukça ilginçtir ve hatta yüzde yüz etken olduğu Hong Kong’un zenginliğinin de bu sistemden bağımsız olmadığına inanılır.

  İçin dışa vurumu nasıl kişinin yaşantısına yansıyorsa, dış mekanların da içe vurumunun hayat tarzına yansımasını esas alır feng shui. Ev, işyeri, bahçe düzenlemesi gibi alanlarda mekanların daha uyumlu hale getirilmesiyle insanların yaşantıları da değişecek, daha huzurlu olunacaktır.

  Hangi eşyanın nereye yerleştirilebilirliğinin saptanması sanatını uygulamaktır bir anlamda. Bu sanatı yönlendiren en büyük kaynak ise bu konunun uzmanlarının ön sezileridir.

  Eşyalar da enerji yayar
  Feng shui’ye göre evin farklı mekanları farklı yaşam alanlarını temsil eder. İlk girişten itibaren ev dokuz ayrı bölümde ele alınır. Hayatın bilgi, iş gibi, projeler, aydınlanma, geçmiş olaylardan ders alıp almama gibi yönlerini gösteren bölümlerin her biri farklı enerji alanlarıdır içinde yaşayanlar için. Her bölümde yeralan eşyalara bakarak o eşyaların yaydıkları enerji çeşitleri doğrultusunda evi, dolayısıyla kişinin hayatını yorumlamak mümkündür. Ancak feng shui tekniğinde kişilere ev düzenini değiştirmeleri önerilmez. Eğer bir rahatsızlık varsa ve hangi enerjiler yol açıyorsa bu rahatsızlığa o şekilde bir uygulama yapılır. Diyelim ki ev sakinlerinden biri kanser hastası. Evinin orta yerini düzenlemesi, gerekirse havuz ve çiçeklerle hareketlendirmesi tavsiye edilebilir. Nedeni de evin orta yerinin sağlığı temsil ediyor olması ve mümkün olduğu kadar temiz ve akışkan bir enerjinin hakim olmasının gerekliliğidir.

  ODTÜ Ekonomi Bölümü’nü bitirdikten sonra uzun yıllar Uzakdoğu ülkelerinde yaşayan Ayşegül Lermi, meditasyondan yogaya, regresyondan bonding terapiye çeşitli ruhani yöntemlerle hobi olarak ilgilendikten sonra tüm bunlardan etkiler taşıyan bir dekorasyon sanatı olan “feng shui”ye de vâkıf oluyor ve Türkiye’ye getirmeye karar veriyor.

  Mümkün olduğu kadar evleri güzelleştirmeyi ve düzenlemeyi amaç edinen Lermi bu alanda dekorasyondan ziyade iç mimaride etkili olabilmeyi istiyor.

  Enerji çeşitlerine göre aktif, pasif, akışkan gibi beş enerji çeşidi yardımıyla evin kapısını açtığı andan itibaren dokuz ayrı bölüm halinde incelediği evler için önerdiği düzenlemelerin bizim kültürümüze çok ters gelmeyecek uygulamalar olmasına özen göstermeyi ön planda tuttuğunu belirtiyor.

  Feng shui temizliği dediği sisteme göre evin giriş yolu çok önemli. Hayat bir başlangıçtan başka bir evreye doğru sonlanacak bir akış olduğuna göre kişinin yaşantısında da bir akış, bir aktivite olmalı. İşte bu akışın en belirgin hissedilebileceği yer de evin girişi. Bu bölümün çok fazla eşyayla doldurulmaması ve mevcut eşyanın da düzenli olması gerekiyor. Rüzgar çanlarıyla akışkan bir hava ve tınılar kazandırılması tavsiye ediliyor. Evin kapısını açıp içeri giren biri için ferahlatıcı bir havanın hissedilmesi önemli. Giriş bölümü kişinin iş yaşantısı olarak yorumlanıyor.

  Sandıklar düzenli olmalı
  Girişin hemen sağı yardımcı insanlara ait. Bir anlamda bu bir şans ya da evren. Doğru zamanda doğru yerde olma, işin rast gitmesi gibi özellikler bu bölüme ait. Girişin solunda yeralan bilgi bölümünden kasıt akademik olandan ziyade hayattan alınacak dersleri içeriyor.

  Hemen önündeki kısımda anne—baba bölümü yer alıyor. Evdeki dolap, sandık gibi eşyaların buraya yerleştirilmesi ve içlerinin düzenli olması gerekiyor.

  Evlerin sol ve sağ uçlarına tekabül eden yerler odalar içinde en önemlileri. Kuzeye tekabül eden sol uç bereket, sağ uç ise ilişkiler hakkında bilgi veriyor. Bereket bölümünde hiç kullanılmayan eşyaların bulundurulması durağan bir enerji vereceğinden dolayı tavsiye edilmiyor.

  Mutfağın ev içinde özel bir anlamı var. Mutfak evin kalbini oluşturuyor. Oradaki akış bereketi temsil ediyor. Mutfakta gelişigüzel yöntemler ve aletlerle yemek hazırlanıyorsa yenilenden de bir şey hissedilmeyeceğine inanılıyor. Feng shui’nin mutfak tanımı neredeyse kişi kahvesini, sütünü gidip orada içmek isteyecek kadar güzel olmak zorunda.

  ‘Evi temizleyerek önce beyaz bir tuval haline getirmelisiniz ki üstüne resim yapabilesiniz’...
  Feng shui’nin kişileri taşımaya çalıştığı zemini bu şekilde açıklıyor Ayşegül Lermi. Akademi İstanbul’da verdiği seminerler hanımlar kadar erkekler tarafından da ilgiyle izlendi. Kadınlara yönelik bazı tavsiyeleri arasında ‘hayatta huzurlu olmak istiyorsanız eşlerinizin kazanmasını sağlayacaksınız, her halükârda ‘sen haklısın’ demeyi bilmelisiniz; evde huzurun yolu bu cümlelerden geçer’ gibi ifadeleri erkek dinleyicileri bir hayli keyiflendirmişti.

  Mücadele azmini kamçılıyor
  Feng shui’nin öğretileri aslında tam anlamıyla hayatın kendisiyle ilgili. Evinizden başlamak suretiyle istediğiniz herşeyi yapabileceğiniz mesajlarını içeriyor. Kişinin yaşantısını baştan sona değiştirmiyor bu öğretiler şüphesiz ama, hayatla mücadele azmini kamçılıyor. Yaşamaya, yaşanacaksa da düzenli olmaya sevkediyor.

  İç dünyalarda fırtınalar esse de, dış mekanların inadına tertibini tenbihliyor. Aslolan direnmeyi elden bırakmamak başka bir ifadeyle. Hayat bir akış ne de olsa, bir duraktan diğer bir durağa doğru... Maharet belki de bu akışın önünü açma yeteneğinde gizli.   
Hayatın sırrı evlerde gizli konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evlerimizdeki Gizli Tehlike

  Evlerimizdeki Gizli Tehlike

  Dünya genelinde görülen akciğer kanseri vakalarının yüzde 15'ine neden olduğu belirtilen radon gazına karşı evlerin sürekli havalandırılması gerekiyor. Açıklama, Selçuk Üniversitesi (SÜ) Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu'dan geldi. Günümüzde sağlık açısından büyük tehlike olarak insanların karşısında duran radon gazının çok fazla bilinmediğini...
 2. evlerimizdeki gizli elektrik tüketimi

  evlerimizdeki gizli elektrik tüketimi

  gizli elektrik prizi nasıl yapılır Tüm elektrikli aletlerinizi kapattıktan sonra elektrik sayacınızı kontrol edin. Sürpriz bir şekilde hala döndüğünü göreceksiniz.! Örneğin bilgisayarlar işlem yaparken 140 Watt, işlem yapmazken 27 Watt, kapatırsanız bile 5 Watt Elektrik tüketiyor. Kapanmayan elektrikli ev aletlerinin 'Gizli Tüketimi' dünya elektrik tüketiminin en az yüzde 2'sine denk...
 3. Bill Gates'in başarısının sırrı bu kitapta gizli

  Bill Gates'in başarısının sırrı bu kitapta gizli

  bill gates hayatı ingilizce bill gates ingilizce hayatı Outliers'te Malcolm Gladwell başarının çok çalıştılar, motivasyonları yüksekti, engel tanımadılar gibi beylik sözlerle açıklanamayacağını iddia ediyor. Malcolm Gladwell, Türkçeye de çevrilmiş olan son kitabı 'Outliers'da başarı üstüne yaptığı araştırmaları paylaşıyor. Öncelikle başarının, basit bir şekilde 'çok...
 4. Zayıflamanın Sırrı Burcunuzda Gizli

  Zayıflamanın Sırrı Burcunuzda Gizli

  zayıflamanın sırrı terazi burçu nasıl zayıflar pilav kaç günde bozulur pişmiş tavuk kaç günde bozulur başak burcu nasıl zayıflar Uzmanlara göre zayıflamanın şifresi burcunuzda gizli her burcun özelliği farklı olduğu gibi diyet yaparken de bu farklılıkları göz önüne alıp ona göre bir diyet uygulanmalı diyen uzmanların burç burç diyet önerileri ise şöyle Koç burcu Abur cubur yemeye son...
 5. Yumuşacık ellerin sırrı Neutrogena'da gizli

  Yumuşacık ellerin sırrı Neutrogena'da gizli

  Kuru bir cilde sahibim hemde oldukça kuru bir cilde... Bu güne kadar bir çok ürün kullandım ve içlerinde en cildime en iyi gelen ve cidden de besleyici olan Neutrogena'yı beğendim. Hal böyleyken, Neutrogena'nın bütün ürünlerini sizlere tavsiye ediyorum Melek'lerim :) Örneğin, el bakımınız için bu ürünü deneyin diyorum :D:D Neutrogena Norveç Formüllü El Kremi tek bir damlası bile oldukça...

Sayfayı Paylaş