Haydinn buraya..

bellboy adamlara 5 lirayı geri verdiğinde adamlar otel için toplamda 25 lira harcamış olurlar. 2 lira bellboya verip 3 lira da paylaştıklarına göre ; 3+2+25= 30 liraya tamamlanmış olur. ortada kayıp 1 lira olmaz. sadece işlem paradoksu yapılmış soruda. çünkü bellboyun getirdiği 5 lirayı 3 kişi eşit olarak paylaşamaz. örneğin 2 kişi 2 lira alır. kalan diğer kişi ise 1 lira. böylelikle 2 kişi 8 lira, bir kişi de 9 lira harcamış olur ve 5 lira da indirim yapıldığına göre: 9+8+8+5=30 lira :)

ßir soru daha geliyor...

Ahmet Veli den yaşlıdır, Veli Hasan dan gençtir, o halde kim Ahmet ten yaşlıdır.

bu sanki az biraz basitmi oldu ne ...:s

. Askerin biri esir aldığı diğer askere demişki "öyle bir şey söyle, eğer söylediğin yalan ise seni kurşuna dizeceğim, ama eğer doğru ise seni asacağım". Bunun üzerine esir asker bir cümle söylemiş ve serbest kalmış. Acaba ne demiş

Hadi bunuda bilin...

. Askerin biri esir aldığı diğer askere demişki "öyle bir şey söyle, eğer söylediğin yalan ise seni kurşuna dizeceğim, ama eğer doğru ise seni asacağım". Bunun üzerine esir asker bir cümle söylemiş ve serbest kalmış. Acaba ne demiş

Hadi bunuda bilin...

askerin cevabı ''beni kurşuna dizeceksin'' olmuştur. şöyle düşünelim: eğer askerin dediği doğruysa diğer asker anlaşmayı bozmamak için onu asmak durumunda kalacaktır. ancak askeri asarsa ''beni kurşuna dizeceksin'' ifadesini yalanlayacağı için asamaz. diğer açıdan bakacak olursak askerin dediği yalan ise diğer asker anlaşma gereği onu kurşuna dizmek zorunda kalacaktır. ancak askerin kurduğu cümle, bunu doğrular nitelikte olacağı için kurşuna dizme işlemini yine gerçekleştiremeyecektir. böylelikle askerimiz kurtulacaktır :)

dahade neler var bununda cvp ı geldı sırada baska soru...

2 dogru parcasi ile bir simiti kac parcaya bolebilirsiniz ? haydii kızlar...

''Beni kurşuna dizeceksin"
Eğer onu kursunlarlarsa doğruyu söylemiş olacak asılması gerekirdi- Eğer onu asarlarsa yalan söylemiş olur kursunlanması gerekirdi..

bu arada tebrikler felicita..

Geri