1. suskun_gız

  suskun_gız Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.356
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir

  Hayvan Isirigi

  Konu, 'İlk Yardım Çeşitleri' kısmında suskun_gız tarafından paylaşıldı.

  Bir tahrik olmaksınız saldırarak ısıran kedi ya da köpe in kuduz olmasından şüphe edilmelidir. Kuduz mikrobu ısırılmış bölgeden vücuda girer. Isıran hayvanın gözlem altına alınması gerekir. Isırılma halinde, ısırık yeri hemen bol su ve sabun ile iyice yıkanır. Kazazede yürütülmeden nakledilmelidir.
  Arı Sokması
  İ nenin girdi i yerde kızarıklık, a rı, kaşıntı, şişme olabilir. İ ne hala ciltte ise düzgünce çıkarılır. İ ne yerine buz koyarak so utma yapılır. Alerjisi olanlar, astımlılar, a ızdan sokulanlar, çok sayıda arı tarafından sokulanların hemen nakli gerekir.
  Yılan Sokması
  Yılan zehirlenmelerinde ısırık yerinde a rı, şişlik, morluk, hassasiyet vardır. Sokulan yer hareket ettirilmeden yıkanır. Isırılan yerin birkaç cm yukarısına bo ucu sargı uygulanır. Isırık yeri 0.5 cm kesilerek ve elle sıvazlanarak zehrin kısmen çıkması sa lanır. Yaranın emilmesi etkili de ildir ve zararlı olabilece i için uygulanmamalıdır. Isırık yerine buz uygulanabilir. Kişinin yatarak nakli sa lanır.
  Akrep Sokması
  Akrep sokmasında yara yerinde a rı ve uyuşukluk olur. Solunum bozulabilir. Sokulan bölge yıkanır, buzla so utulur, sokulan kol veya bacakla vücut arasına bo ucu sargı uygulanılarak akrep antiserumu bulunabilecek bir merkeze yatarak nakledilir.
   
Hayvan Isirigi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hayvan gıydır

  hayvan gıydır

  burayı tıklayınız
 2. hayvan alerjileri

  hayvan alerjileri

  Önceleri hayvanlara ait allerji vakaları daha çok kırsal kesimlerde görülürken, evde hayvan besleme alışkanlığında artış nedeniyle bugün şehirlerde yaşayan insanlarda da hayvan orijinli allerjenlere duyarlılık önemli ölçüde artmıştır. Kedi ve köpek allerjenleri en sık karşılaşılan allerjenlerdir. Hayvan orijinli antijenlerinden en önemlisi kedi allerjenleridir. Kedi beslenmeyen evlerde bile bu...
 3. hayvan

  hayvan

  Hangi hayvanı gördünüz ise, o maddeye bakınız. (Mesela 'Keçi', 'Teke', 'Tavuk', 'At' vs.)Rüyada bir sürü hayvan görmek, aşıklar için çok mana yüklüdür ve bu rüya, yakında olacak düğünü haber verir. Rüyada bir sürü hayvan görmek, aşıklar için çok mana yüklüdür ve bu rüya, yakında olacak düğünü haber verir. Rüya görülen hayvanın anlamına göre yorumlanır.Rüyada aslan, kaplan, ayi gibi yirtici...
 4. Yük hayvanı

  Yük hayvanı

  Rüyada yük hayvani görmek, hastaliklardan sifa bulmaya,günah kazanmaya ve agir seyleri uhdesine almaya isarettir. Bazen bu rüya eza ve cefaya tahammül etmeye ve rahatlik meydana getirmeye isarettir. Yük hayvani, idareciye, askerin önünde bulunan kumandana, polis ve tahsildar gibi bütün halkin islerini üzerine alan kimseye isarettir.

Sayfayı Paylaş