Hayvan Portresi Çekmenin 8 Püf Noktası – Fotoğraf Çekim Teknikleri

  • Konbuyu başlatan selinvardar1989
  • Başlangıç tarihi
S

selinvardar1989

Yeni Üye
Üye
Hayvan Portresi Çekmenin 8 Püf Noktası – Fotoğraf Çekim Teknikleri
Bizim için bir dosttan farksız olan ve ailemizin bir parçası haline gelen kedilerimizin, köpeklerimizin ya da balıklarımızın fotoğraflarını çekmeye bayılırız. Eğlenceli fotoğraflara konu olan evcil hayvanlarımızı doğal hallerinde görüntülerken profesyonel fotoğraflar da çekmek isteyebiliriz.
Profesyonel hayvan portresi çekmek ya da dikkat çekici kompozisyonlar oluşturmak için stüdyoya ya da pahalı bir flaş sistemine ihtiyacımız yok. Doğal ışık kullanarak ve yaratıcılığımıza güvenerek harika hayvan fotoğrafları çekebiliriz.

hayvan portresi.jpg

Hayvan fotoğrafları çekmek için yemyeşil bir orman ya da evimizin bahçesi yeterli olacaktır. Ancak yerinde duramayan dostlarınızı istediğiniz kompozisyonda fotoğraflamak zor olabilir. Onu kendi haline bırakarak doğal hareketlerini görüntülemeniz daha eğlenceli ve samimi kareler ortaya çıkaracaktır.
Sizler için hazırladığımız, sık sık kullanacağınız hayvan portresi çekmenin püf noktaları:

Hareketleri yakalayın.
Hayvan portresi çekmek kolay olmasa da hareketleri yakalayabileceğiniz belli teknikler vardır. Kediler ya da köpekler oldukça hareketli oldukları için anı yakaladığınızda ortaya ilgi çekici fotoğraflar çıkacaktır. Özellikle köpek fotoğrafı çekerken köpeğinizden uzaklaşarak size doğru koşmasını isteyebilirsiniz. 50-200mm gibi bir telefoto objektif kullanarak köpeğinizin göz hizasına kadar eğilmeli, enstantane öncelikli modu kullanarak AF modunda çekim yapmalısınız. Ortam ışığına bağlı olarak 1/500sn ya da daha hızlı bir enstantane belirleyebilirsiniz.


En güncel fotoğrafçılık kursu fiyatları, kampanyaları ve blog haberleri için web sitesini ziyaret edebilrsiniz.

Low-key deneyebilirsiniz.
Hayvan portresi çekmenin püf noktaları arasında low key kullanmak da yer alıyor. Arka planın karanlık olması modelinizin daha güzel görünmesini sağlayacaktır. Kendinizi model ile ışık kaynağının arasına yerleştirerek de bu çekimi yapabilirsiniz. Hayvan fotoğrafı çekmek için ışığın yeterli şekilde dağılmasını ihmal etmemelisiniz. Aşırı pozlama olmaması için de negatif pozlama telafisi yapabilir ya da Raw çekerek fotoğrafı düzenleme şansını kendinize sunabilirsiniz.

Yaratıcılık katın.
Evcil hayvan fotoğrafı çekmek sadece ormanda ya da bahçede yapılmaz. Dilediğiniz her yer stüdyonuz olabilir aslında. Ayrıca kedinize ya da köpeğinize komik kıyafetler giydirebilir, onları masa başında ya da denize girerken fotoğraflayabilir, farklı hikayeler yaratabilirsiniz. Son zamanlarda klasik hayvan fotoğrafları yerine birbirinden ilginç kareler görmeye başladık. Siz de onlardan birini çekebilirsiniz.

Negatif alandan faydalanın.
Renkli ve ilginç hayvanları fotoğraflarken arka plan olarak konunuzun baksın renklerinden zıt bir arka plan kullanabilirsiniz. Kedi fotoğrafı çekmek için siyah bir kedinin arkasına bembeyaz bir fon kullanabilirsiniz. Fotoğrafınızda boş alan bırakarak denge sağlayabilir ya da negatif alan dediğimiz yöntemle farklı fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Böylece pozitif alan dediğimiz konunuzu daha iyi şekilde ön plana çıkarabilirsiniz.

Doğal Fotoğraf Çekmek İsteyenlere 8 İpucu- Fotoğraf Çekim Teknikleri İçin Web Sitesini Ziyaret Edebilirsiniz. HEMEN KEŞFET: Doğal fotoğraflar nasıl çekilir tüm ayrıntılara bakabilirsiniz.Close-up kullanın.
Bazı hayvanlar sahipleriyle o kadar güçlü iletişim kurarlar ki gözlerinin içine bakarlar. Eğer sizin dostunuz da böyleyse yüzüne iyice yaklaşarak yakın plan çekim yapabilirsiniz. Ayrıca arka planı da düşünmenize gerek kalmaz. Bu yöntemde porte lensleri yerine birkaç metreden yüze zoom yapmayı deneyebilirsiniz. Dostunuzun gözlerini ve burnunu odak noktasına alarak alan derinliği yaratabilirsiniz. Hayvan fotoğrafları çekmek için close-up etkili bir yöntem olacaktır.

Kompozisyon yaratın.
Özellikle kedi fotoğrafı çekmek ya da yavru köpek fotoğrafı çekmek için kompozisyon oluşturabilirsiniz. Kıyafetler giydirebilir, oyuncaklar ya da ev eşyaları kullanabilirsiniz. Kedi ve köpek yavrularını kendilerinden büyük nesnelerle fotoğraflayabilirsiniz. Ortaya komik fotoğraflar çıkarabilirsiniz.

Gün doğumu ve batımından yararlanın.
Hayvan fotoğrafı çekmek için güneşten en iyi şekilde yararlanabileceğiniz zamanları tercih etmelisiniz. Günün erken saatleri ya da akşama doğru çıkacağınız yürüyüşte doğanın en güzel renklerini kullanabilirsiniz. Hayvan portresi çekmek için dostunuzdan uzaklaşarak telefoto objektif ile f/4 değerinde sakin ve yumuşak bir bokeh yakalayabilirsiniz. Masalsı bir fotoğraf çekmek sizin elinizde olacak.

Açınızı değiştirin.
Evcil hayvan portresi çekmenin püf noktaları arasında farklı açıları denemek de yer alıyor. Geniş açılı objektif kullanarak dostunuzu yüksek ya da alçak bir görüş açısından, perspektifinizi bozarak görüntüleyebilirsiniz. Kameranızın lensini dostunuzun burnuna da değdirebilirsiniz. Böylece farklı ve keyifli bir açı yakalamış olursunuz.
Hayvan fotoğrafları çekmek için maliyetli ekipmanlara ya da kompozisyona ihtiyacınız yok. Bırakın, dostunuz gönlünce koşsun, eğlensin. Doğal fotoğrafların etkisi daha yüksek olacak…
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst