1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Hazır Cevaplılık Yeteneği

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Aşağıdaki alıştırmalar ayak üstü düşünürken aralıksız hazırcevap verebilecek bir yetenek geliştirmemize yarayacaktır. Lütfen bu çalışmaları istendiği gibi yapınız. Ayrıca bulduğunuz her fırsatı benzer alıştırmalar için kullanınız.
  ÖZET
  1. Tek bir kelimeden yola çıkarak uzun konuşmalar yapabilmelisiniz.
  2. Fikir boşluğu doğduğunda arayı içerik yönünden boş da olsa ilgili sözlerle doldurabilmelisiniz.
  3. Şaşırtıcı sorulara, altında kalmayacağınız kısa olmayan cevaplar verebilmelisiniz.

  ALIŞTIRMA: HAZIR CEVAPLILIK
  1. Aşağıdaki her bir kelimeyi okuyun ve hemen ardından okuduğunuz kelimeyi içerisinde barındıran bir cümle oluşturunuz. Cümlelerinizin 6 kelimeden küçük olmamasına dikkat ediniz.
  Örnek: “Kalem” - Kalem olmasaydı binlerce kitabın yazılması mümkün olamayacaktı.
  Kuş
  Fasulye
  Cam
  Elma
  Tabak
  Kelebek
  Patlıcan Salatalık
  Defter
  Telefon
  Radyo
  Çocuk
  Pamuk
  Bahar Kırmızı
  Hırsızlık
  İdam
  Burun
  Tırnak
  Sağlık
  Sevgi Bağırmak
  Zıplamak
  Melek
  Cami
  Sadakat
  Bayrak
  Şerefli Dağılmak
  Rehber
  Makine
  Mutluluk
  Bağlantı
  İçerik
  Soyut
  2. Simdi söz söyleme süremizi bir dakikaya çıkaracağız. Aşağıda göreceğiniz kelimeler üzerinde birer dakika konuşacaksınız. Duraklama yapmamaya dikkat ediniz. Düşünce akışınız yavaş işliyorsa başlangıçta zaman kazanmak için yavaş bir hızla konuşacaksınız.
  Örnek: “Sevgi”- Sevgi üstüne çok şey yazılmıştır. O, insanın kalbinde olan en saygıdeğer duygu. Sevmek ve sevilmek ne güzel. Bir çocuğu sevmek, bir çiçeği sevmek, işi, eşi, aşı sevmek. Hayat sevgi üstüne kurulmuş. Yunus ne güzel söylemiş: “Yaratılanı severiz, Yaratandan ötürü”. Bana göre sevebilen insan olmak büyük olmaktır.
  Hepimiz de büyük olmak istemiyor muyuz? O zaman sevgiyi neden ihmal edelim. Sevgi mutluluktur. Mutluluk uğrunda ne günlerimizi aç kalarak feda etmeye hazırızdır. Ne geceler uykusuz bırakır bizi sevgi. Oysa sevgi bir bakıştır. Bir gülüştür. Bir soluyuştur sevgi. Ciğerlerimize her soluyuşta sevgi dolar. Arzularsak tüm hücrelerimizin sevgiyle dolabildiğini görürüz.” Şimdi sıra sizde:
  Bayram
  Ay
  Kalp
  Fedakarlık Kahvaltı
  Burun
  Çiçek
  Çocuk Işık
  Müzik
  Kitap
  Başara Mikrofon
  Elbise
  Kir
  Bahar Hayranlık
  Merak
  Temizlik
  Yağmur

  3. Aşağıda size çeşitli sorular yöneltilmiştir. Bu sorulara en az 30 kelimeden oluşan cevaplar vermelisiniz. Sorunun cevabı için tek bir kelime yeterli olsa bile cevabınızı mutlaka gerektiği kadar uzatmanız gerekmektedir.
  Örnek soru: En çok sevdiğiniz kişi kimdir?
  Örnek cevap: Benim Selim isminde bir arkadaşım var. Hayatımda tanıdığım en vefakar, en iyiliksever insan o. Onu gördüğüm zaman mutlu oluyorum. Böyle bir arkadaşı kim sevmez. En çok sevdiğim insanın o olduğunu düşünüyorum.(31 kelime)” Şimdi sıra sizde:
  -Güzel konuşma kursuna katılmaktan memnun musunuz?
  -Sizce yarın yağmur yağacak mı?
  -Kursa giderek başarılı olma yolunu öğrenmemiz mümkün mü?
  -En çok hangi özelliğinizden gurur duyuyorsunuz?
  -Mecbur kalsanız çocuğunuzu döver miydiniz?
  -Hiç kimsenin sizi sevmediğini söylüyorlar. Doğru mu bu?
  -Rahmetli Turgut ÖZAL’ı hatırlıyor musunuz?
  -Hiç nefret ettiğiniz bir öğretmeniniz oldu mu?
  -Bir akşam aç kalmak pahasına elinizdeki parayı bir kitaba verir miydiniz?
  -Sabahları erken kalkar mısınız?
  -İskender kebabı hangi lokantada yersiniz?
  -Niçin tavuk eti yemiyorsunuz?
  -İradenizi nasıl kuvvetlendirdiniz?
  -Gözleriniz neden bu kadar güzel?
  4. Konuşmayı Kaldığı Yerden sürdürebilmelisiniz. Aşağıdaki örnekte iki farklı fikrin arası boş bırakılmıştır. Konuşmacı sizsiniz. önce bir fikir veriyorsunuz ve ardından bu fikri örneklendireceksiniz. Ancak örnek aklınıza gelmiyor. Örneği hatırlayıncaya kadar kaldığınız cümleye paralel, yeni fikirler içermeyen dolgu cümleleri kullanacaksınız. Arada en az beş cümle kullanmaya dikkat ediniz. İlk örnek sizin için hazırlanmıştır:
  a) Ben biliyorum insan cevabı çok arzularsa rüyasında bile cevabı bulabilir. (Fikir kesintisi: Örneği hatırlamadınız ve boşluğu dolduruyorsunuz.)

  Arzuladığınızda ne olur? Arzunuz bir türlü zihninizden gitmez. Arzu duygudur. Hep gözlerinizin önünde dolaşır. Öyle ki her zaman arzunuzu düşünürsünüz. Rüyanızda bile arzunuz aklınızda dolaşır. Adeta arzu insanın hücrelerine kadar vücuduna işlemiştir. Arzunuzdan kalbiniz titrer. “Ah bir şu cevabı bulabilsem” dersiniz. Yemek yerken arzu kafanızdadır. Yolda yürürken hep o arzuyu düşünürsünüz. Sonunda cevabı rüyanızda görürsünüz...
  (Devam)Bunun en ilginç örneğini Elias Howe yaşamıştır. Dikiş makinesini keşfetmek için bıkmadan çalışmış, arzulamış durmuş ve sonunda rüyasında kendisini yakalayan yamyamların mızraklarının ucunu gördüğünde hemen fikir kendisine doğmuştur. Bu rüyadan sonra tezgahının başına geçmiş ve dikiş makinesini tamamlamıştır.
  b) Bir yetim çocuğun başını okşasanız ona neler kazandırabileceğinizi biliyor musunuz? (Fikir akışı koptu siz doldurun)
  (Devam) Yetim çocuğun kendine duyacağı güven sayesinde çalışma azmi, zekası ve başarısı gelişecektir.
  c) Aya ilk kim ayak basmıştı biliyor musunuz? (Fikir akışı koptu siz doldurun)
  (Devam) İşte Ay’a ilk ayak basan Neal Armstrong olmuştu.
  d) Size dün buraya gelip çok çalışmamız gerektiğini söyleyen kadının adını söylemek istiyorum. (Fikir akışı koptu siz doldurun)
  (Devam) O kadının adı Halime Yazgan’dı.
  e) Huzurlarınıza hangi konuda söz söylemek için çıktığımı biliyor musunuz? (Fikir akışı koptu siz doldurun)
  (Devam) Sizinle “zekanın gelişiminin önemi” konusunda konuşmak için buradayım.
  f) Benim kaç yaşında olduğumu merak ediyor musunuz? (Fikir akışı koptu siz doldurun)
  (Devam) Belki de tahmin ediyorsunuz; ben tam 31 yaşındayım.

  Yazar: Muhammet Bozdağ

  -alıntı-
   
Hazır Cevaplılık Yeteneği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Herkes Yeteneği Kadar Yükselir

  Herkes Yeteneği Kadar Yükselir

  garanti teknoloji maaş mağaza müdürü maaşları mağaza yöneticisi maaşı müdürü maaş garanti teknoloji mülakat Çağrı Merkezi''ndeki en iyi müşteri temsilcisi, takım liderliğine terfi ediyor. Mağazadaki en iyi satıcı mağaza müdürü, en yetenekli Ar-Ge mühendisi de kısım şefi yapılıyor. Derginin en iyi yazarlarından biri, televizyon kanalının muhabiri yöneticiliğe yükseltiliyor. Bu görev...
 2. Empati yeteneği nasıl?

  Empati yeteneği nasıl?

  Anne babaları ve çevrelerindeki yetişkinler tarafından duyguları anlaşılan, ifade edilen çocuklar empatiyi daha kolay öğrenirler. Çocuğunuz size birşeyler anlatırken ya da duygularını paylaşırken onu mutlaka dinleyin. Bu davranışınız ona sizin de karşıdaki kişilerin düşünce ve duygularına önem verdiğinizi anlatacaktır. Çocuğunuza kitap okuyun (masal anlatın) ve okuma bittikten sonra...
 3. Nitrik oksitin yeteneği

  Nitrik oksitin yeteneği

  YETENEKLİ HABERCİ NİTRİK OKSİT (NO) Nitrik oksit (NO), nitrojenin oksitlenmesiyle elde edilen, renksiz zehirli bir gaz olarak tanımlanır. Bir nitrojen ile bir oksijen atomunun bileşiminden meydana gelen bir moleküldür. Bu molekülün insan hayatı için son derece önemli bir özelliği bulunmaktadır. Son yirmi yıldaki yoğun araştırmalar bu molekülün, hücreler arası haberleşmede temel bir görev...
 4. Yeteneğine Güvenen Melekler...

  Yeteneğine Güvenen Melekler...

  WeBeste Online Müzik Yarışması zengin ödülleri ve müzik profesyonellerinden oluşan prestijli jürisi ile internette yapılan interaktif müzik ve şarkı sözü yarışmasıdır. Her seviyedeki ümit vaadeden yetenekli amatör veya profesyonel müzisyen, besteci, şarkıcı ve söz yazarlarının katılımına açık, çok geniş kapsamlı bir yarışmadır. Katılımlar, internet üzerinden mp3 yollanarak online...
 5. Yetenek Sizsiniz Aref Ghafouri

  Yetenek Sizsiniz Aref Ghafouri

  aref ghafouri aref ghafouri geyikleri yetenek sizsiniz resimleri kimdir geyikleri İnanılmaz bir yarışma çıkardı büyük ihtimal ilede birinci yada ikinci olacak Aref, Acunun Hülyanın ve Ali Tarhanın resmen ağzı açıkta kaldı arkadaşlarım. Ben bile ekran başında bi acayip oldum nasıl olur diye. Peki kim bu Aref, İran vatandaşı aref ghafouri şu anda türkiyede bulunuyor. Bir kaç sitede...

Sayfayı Paylaş