Hazır yoğurtla süt mayalanır mı

E

Ebruzxzxzxzx

Forum Okuru
Hazır yoğurtla süt mayalanır mı
Hazır yoğurtla süt mayalanır mı yoğurt olur mu

Merhaba

Nihayetinde sitemize sütçü gelmeye başladı ve günlük süt alıyorum günlük dediysem haftada bir defa çarşamba günleri 5 litre alıyorum bize çok fazla geliyor ama fazla fazla da tüketmeye başladık . Bence iyi de oldu. Sütü yoğurt yapmak istiyorum ama elimde hazır yoğurtlar var bunlarla mayalar isem yoğurt olur mu . Yani kısaca hazır yoğurtlarla sütü mayarlarsam yoğurdum iyi olur mu yoğurt tutar mı ne önerirsiniz

Selam

Günlük katkısız süt almanız gerçekten çok önemli. Marketten aldığımız süt ve süt ürünlerinde bir sürü katkılar var en basitinden uzun süre bozulmasın diye bir sürü katkı koyuyorlar . Bu katkılar aslında zararlı katkılar insan vücudu üzerinde ne gibi etkileri var kesin kimse bilmiyor ama zararlı olduğu da ortada.

Sütünüzü birçok şekilde mayalayabilirsiniz. Hatta o kadar ilginç mayalama metotları var ki ben de ilk duyduğumda şaşırmıştım. Hazır yoğurtlarla sütü mayarlarsanız olur mu diye soruyorsunuz . Evet olur ama nasıl olur bilemem tatlı olur ekşi olur ama onu da bilemem . Neticede içinde katkılar var mayalanmasında nasıl olacağını tecrübe etmeniz gerekiyor ama yoğurdunuz olur mu olur.

İlginç mayalama yöntemlerinden bir tanesini söyleyeyim size beni çok dikkatimi çekmişti. Sütünüz var ve mayalayacak hiçbir şey yok dağ başındasınız nasıl bu mayarlarsınız ? soru bu :) . Cevabının çok basit olduğunu öğrenince ben de çok şaşırmıştım. Genelde tabiatta çam ağaçları vardır ve çam ağaçlarının kozalakları vardır sütün içerisine bir iki tane çam kozalağı koyuyorsunuz ertesi gün sütünüz tatatatam yoğurt olmuş. Ama evde çam kozalağı bulamazsınız :) :)

Nohutla da yoğurt mayalanabiliyor mayalayan arkadaşlar var. Size önerim ilk mayalamanızı marketlerde satılan yoğurt mayaları var toz mayalar bunlarla da mayarlayabilirsiniz.

Bir arkadaşım çok ilginç bir şey de demişti bebekler için ishal kesici toz ilaçlar var ya ondan iki tanesini sütüne boşaltıp onunla mayalanmış ve yoğurdun çok güzel olduğunu söylemişti bu da ilginç gelmişti bana. Yoğurt işte bir şekilde mayalanıyor. :)

Geri