1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Hazreti Salih'in Üstün Ahlakı

  Konu, 'Peygamberler, Evliyalar ve Sahabeler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  hz salihin özellikleri hzsalih vikipedi hz salih vikipedi salihin hayatı salih peygamberin özellikleri Allah Hz. Salih'i eski dönemlerde yaşamış Semud halkına elçi olarak göndermiştir. Kuran'da, Hz. Salih'in Semud halkına yalnızca Allah'a kulluk etmelerini söylemesi için gönderildiği haber verilmiştir:

  “Andolsun, biz Semud (halkına) kardeşleri Salih'i:"Yalnızca Allah'a kulluk edin" diye (demek üzere) gönderdik…”
  (Neml Suresi, 45)

  Allah'ın resulleri kavimlerine yaptıkları tebliğ sırasında Allah'ın varlığının delillerine dikkat çekmiş, Allah'ın yaratmış olduğu kusursuz dengeleri, sistemleri, canlılardaki üstün özellikleri insanlara hatırlatmışlardır.

  Hz. Salih de yaratılış delillerini anlatarak kavmini Allah'ı düşünmeye teşvik eden elçilerden biridir. Halkına Allah'ın sonsuz ilmini ve aklını anlamaları için insanın ilk yaratılışını şöyle hatırlatmıştır:

  “… "Ey kavmim, Allah'a ibadet edin, sizin O'ndan başka ilahınız yoktur. O sizi yerden (topraktan) yarattı ve onda ömür geçirenler kıldı. Öyleyse O'ndan bağışlanma dileyin, sonra O'na tevbe edin. Şüphesiz benim Rabbim, yakın olandır, (duaları) kabul edendir."”
  (Hud Suresi, 61)

  Ayrıca, Hz. Salih kavmine, sahip oldukları nimetlerin gerçek sahibi olan Allah'tan korkup sakınmalarını, yeryüzünde bozgunculuk çıkarmamalarını ve kendisine itaat etmelerini de hatırlatmıştır. Eğer bunu yapmazlarsa Allah'ın onları yaşadıkları yerde güven içinde bırakmayacağını şu sözleriyle anlatmıştır:

  "Siz burada güvenlik içinde mi bırakılacaksınız?"
  "Bahçelerin, pınarların içinde,"
  "Ekinler ve yumuşak tomurcuklu göz alıcı hurmalıklar arasında?"
  "Dağlardan ustalıkla zevkli evler yontuyorsunuz."
  "Artık Allah'tan sakının ve bana itaat edin."
  "Ve ölçüsüzce davrananların emrine itaat etmeyin."
  Ki onlar, yeryüzünde bozgunculuk çıkarıyor ve dirlik-düzenlik kurmuyorlar (ıslah etmiyorlar)."
  (Şuara Suresi, 146-152)

  Ancak Semud kavmi iman etmeyen bir topluluk olduğu için Hz. Salih'e itaat etmemiştir. Resullerin getirdiği hak din inkar edenlerin menfaatleriyle çatıştığı için bu insanlar elçilere iman etmek istememişlerdir. Aynı durum Allah'tan korkmayan Semud kavmi için de geçerlidir. Bu insanlar Hz. Salih'in kendilerine verdiği tüm öğütlere yüz çevirmişlerdir. Değişmeyen tutumları karşısında ise Hz. Salih kavmine şöyle demiştir:

  “… Ey kavmim, andolsun size Rabbimin risaletini tebliğ ettim ve size öğüt verdim. Ama siz, öğüt verenleri sevmiyorsunuz.”
  (Araf Suresi, 79)

  Hz. Salih kavmini hak yola yöneltebilmek için ciddi bir mücadele vermiştir. Hz. Salih gibi, Allah'ın resulleri, gönderildikleri toplumun insanlarına Allah'ın dinini tebliğ etmiş, dünyanın bir imtihan yeri olduğunu hatırlatmış ve ancak Allah'ın emirlerini uygulayan kişilerin azaptan kurtulabileceklerini söylemişlerdir. Eğer ısrarla inkarda direnirlerse de mutlaka Allah'ın kendilerine bir azap göndereceğini bildirmişlerdir.

  İman edenler dünyada mutlu ve huzurlu bir hayat yaşarken, inkar edenler kayba uğrayanlar olmuş, azapla karşılaşmışlardır. Ahirette ise dünyadakinden çok daha büyük bir ceza göreceklerdir.   
Hazreti Salih'in Üstün Ahlakı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. üs

  üs

  Askeri üs güven, hava üssü haber, deniz üssü ise kısmettir.
 2. İslam Ahlakı

  İslam Ahlakı

  İslam Ahlakı İslâm Dini kadar güzel ahlaka önem veren bir başka din veya düşünce sistemi göstermek mümkün değildir. Öyleki Peygamber Efendimiz "İslâm, güzel ahlâktır" buyurmuştur. Hz. Peygamberin güzel ahlâka teşvik eden bir çok güzel sözü vardır. "Mü’minlerin îmanca en kamil olanı, ahlâkI en güzel olanıdır" "İçinizden en çok sevdiklerim ve kıyamet gününde bana en...
 3. üsteki

  üsteki

  üsteki üyeyi tahmin edin nasıl biri sinirlimi güzelmi çocugu varmı evlimi hadi bakim bekliyim (dipno:kızlar konu tekrarımı bilmiyorum öyleyse haber verin lütfen):):):):):):)
 4. Peygamber Efendimizin Üstün Ahlakı İle İlgili Bilgiler

  Peygamber Efendimizin Üstün Ahlakı İle İlgili Bilgiler

  Peygamber Efendimizin Fazilet Dolu Güzel Ahlakı Peygamber Efendimizin Güzel Ahlakı Sevgili melekler, bir önce ki konumuzda paylaştığımız Peygamber Efendimizin faziletleri bilgilerinin ardnında bu sayfamızda da Peygamber Efendimizin Fazilet Dolu Güzel Ahlakı hakkında bilgi verecek, kendimize örnek alabilmemiz için Peygamber Efendimizin Güzel Ahlakı konusunu işlemeye çalışacağız.....
 5. İslamiyette ticaret ahlakı

  İslamiyette ticaret ahlakı

  Malumdur ki, bütün sebeplerin halikı olan Allâh-ü Teâlâ, Ahireti mükâfat ve ceza yeri, dünyayı ise sa’y-u gayret ve ebedi saadetimizi kazanmak, bu uğurda sıkıntı, mihnet, meşakkat, imtihan ve belâlara tahammül yeri olarak yaratmıştır. Dünyada yegâne gayemiz Ahireti, Mevla’mızın Rızasını, Cennet ve Cemâl-i İlahi’yi kazanmak, Allah(cc)’a hakiki kul olmaya çalışmaktır. Ancak dünyada...

Sayfayı Paylaş