Etiketler:
 1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Hba1c hemoglobin a1c değerleri, yüksekliği ve düşüklüğü

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  hba1c testi nasıl uygulanır,hba1c testi nedir, hba1c değerleri nasıl belirlenir,hba1c testi değerleri nedir,hba1c testi sonuçlarına göre düşük değer nasıl belirlenir,hba1c testi hakkında tüm bilgiler,
  < Konu Resmi..>


  Hba1c açılımı ie hemoglobin a1c, kanda bulunan şekerin, eritrositlerde yer alan hemoglobin ile etkileşime girmesi ile ortaya çıkan ve kanda oksijen taşıma görevi bulunan bir proteindir. Kan şekerinin artması ile hba1c değeri de o kadar artmaktadır.
  Bu yazımızda hba1c değerleri, hba1c testi ve değerlerin yüksekliği ile düşüklüğü hakkında bilgiler yer almaktadır.
  Hba1c testi nedir? Hba1c değerleri nasıl belirlenir?
  Şeker hastalarının kan şekeri takibinde kullanılan en önemli testlerden birisi hba1c testidir. Testin önemi son yıllarda giderek artmış ve halk arasında da yaygınlaşmıştır. Hba1c testi son üç aylık dönemde kan şekeri düzeyini gösteren ayrıca gizli şekeride ortaya çıkarabilen bir uygulamadır.


  Hba1c testi ile daha önce şeker hastalığı olmayan bir kişide yapılan ölçümün 6 üzerinde olması, o kişide gizli şeker olabileceğinin bir göstergesi olarak kabul edilmektedir.
  Hba1c testi sonucunda değer 6’ın üzerinde çıkarsa açlık ve tokluk kan şekeri belirlemesi yapılmalı, doktorun önerisine göre Ogtt testi uygulanmalıdır.
  Hba1c testi neden uygulanmalı?
  Hba1c testi ile evde yapılan günlük kan şekeri değerleri belirlenir. Ayrıca şeker hastalığı riskini önceden belirlemenize, kalp ve damar hastalıkları ile sinir hastalıklarına karşı önceden önlem almanıza yardımcı olur.
  Hba1c testi nasıl uygulanır?
  Test için kolunuzdan bir miktar iğne ile kan alınır ve laboratuvara gönderilir. Herhangi bir risk taşımamakta ve kısa sürede sonuçlanmaktadır. Ayrıca evde yapabileceğiniz hba1c testi içinde eczanelerden bazı araçlar temin edebilirsiniz.


  Hba1c testi değerleri nedir? Normal ya da yüksek değerler nasıl belirlenir?
  Hba1c testine göre normal sayılan değerler %4-6 arasında yer almakta, %6’ın üzerinde olan değerler yüksek kabul edilmektedir. %6.5 ve üzeri olması durumunda kişinin şeker hastalığı olduğu belirlenir ve diğer tetkiklere geçilir.
  Yukarıda yer alan değerler şeker hastalığı olmayan kişilerde görülen değerlerdir. Şeker hastalığı bulunan kişilerde ise bu değerlerin sınıfılandırılması aşağıdaki gibi yapılmaktadır.
  Test sonuçlarına göre Hba1c değeri;
  %6-7 arasında ise şeker iyi kontrol edilmekte,
  %7-8 arasında ise şeker orta düzeyde kontrol edilmekte,
  %8-9 arasında ise şeker kontrolü kötü durumda ve diyabete bağlı hastalık riski artıyor.
  %9 üzerinde ise şeker kontrol edilemiyor ve hastalık riski çok yüksek.
  Hba1c testi sonuçlarına göre düşük değer nasıl belirlenir?
  Hba1c değerinin çok düşük olması durumunda kişide kan şekerinin düşüklüğü (hipoglisemi) riski yükselecektir. Bu durum özellikle 2 yaş altı çocuklarda beyin gelişimini etkileyebilmektedir.
   
Hba1c hemoglobin a1c değerleri, yüksekliği ve düşüklüğü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hemoglobin düşüklüğü

  Hemoglobin düşüklüğü

  hemoglobin düşüklüğü hemoglobin düşüklüğü tedavisi hgb hgb nedir eritrosit hemoglobin düşüklüğü, neden olur, tedavisi, belirtileri, nedir, Hemoglobin düşüklüğü ve belirtileri, ayrıca tedavi yöntemleri hakkında bilgiler sunuyoruz bu yazımızda sizlere Melek'ler. Hemoglobin (Hgb, Hb) nedir? Hemoglobin kırmızı kan hücrelerinde (Eritrosit) bulunan protein yapıda bir moleküldür Görevi...
 2. Lökosit Yüksekliği ve Lökosit Düşüklüğü Nedir?

  Lökosit Yüksekliği ve Lökosit Düşüklüğü Nedir?

  lökosit, nedir, düşüklüğü, yüksekliği, ne demektir, ile ilgili bilgiler burada melekler Hastaneye gidip bir kan testi yaptırdığımızda merak ettiğimiz değerlerden biri de lökosittir melekler :) Aşağıda ki makalede ,lökositin ne olduğu,düşüklü ve yüksekliğinin e anlama geldiği konusunda bilgiler bulacaksınız..:tik: Lökositler, halk arasında akyuvar olarak da bilinir.WBC yani lökosit...
 3. Hamilelikte tiroid değerleri yüksekliği düşüklüğü

  Hamilelikte tiroid değerleri yüksekliği düşüklüğü

  gebelikte tiroid belirtileri,hamilelikte tiroid belirtileri,hamilelikte tiroid yüksekliği,gebelikte tiroid düşüklüğü,gebelikte tiroid tedavisi hakkında bilgiler Gebeler ve gebeliği düşünen tiroid hastalarına faydalı olacağını umuyorum. Gebelikte, gebeliğe özgün hormonal değişiklikler, plasenta etkisi ve gebelikteki metabolik gereksinimlerin farklı olması nedeniyle tiroid bezinde...
 4. Normal Kortizol Değerleri Nedir?

  Normal Kortizol Değerleri Nedir?

  Kortizol, özellikle stres durumunda böbrek üstü bezleri tarafından salgılanan, kan şekeri seviyesinin düzenlenlenmesinde, yağ, karbonhidrat ve protein metabolizmasında görev alan bir hormondur. Kortizol düşüklüğü kadınlarda erkeklere göre sık görülür ve bitkinlik, depresyon, endişe gibi belirtilerle kendini gösterir. Kortizol değerleri günün ilk saatlerinde en yüksek değerlerdedir. Gece...
 5. FSH Nedir Normal Değerleri Nelerdir ? (FSH HORMON DÜŞÜKLÜĞÜ-YÜKSEKLİĞİ)

  FSH Nedir Normal Değerleri Nelerdir ? (FSH HORMON DÜŞÜKLÜĞÜ-YÜKSEKLİĞİ)

  Follikül uyarıcı hormon (FSH) üreme sisteminin önemli bir parçasıdır. Over folliküllerinin büyümesinden sorumludur. Follikül, yumurtalıklarda östrojen ve progesteron üretir ve kadınlarda menstrüel döngünün devam etmesine yardımcı olur. Erkeklerdeki FSH, sperm üretiminin yanı sıra gonadların gelişiminin bir parçasıdır.FSH testi kanınızdaki FSH düzeyini ölçer. Doktorunuz, üreme sistemini...

Sayfayı Paylaş