HCG Değerlerine Bakılarak Çoğul Gebelik Tanısı Koyulur mu?

Uzman SühaN

Administrator
HCG Değerlerine Bakılarak Çoğul Gebelik Tanısı Koyulur mu?
Bu konuda merak sahibi olan okurlarımızı bilgilendirelim.Beta HCG değerlerine bakılarak asla bir çoğul gebelik tanısı koyulmamalıdır.Ancak bu konuda aşırı derecede merak sahibi olan okurlarımıza pratik bir bilgi de verebiliriz.
İki gün veya bir başka deyişle 48 saat arayla yapılan 2 ayrı Beta HCG testi sonuçları arasında eğer bir katdan fazla bir artış var ise, bunun çoğul gebelik ihtimali konusunda kesin olmasa da bir veri olabileceğini söyleyebiliriz.Örnek vermek gerekirse ilk Beta HCG sonucu 1000 çıkan bir hamile kadının 48 saat sonra yapılan bir sonraki Beta HGG değeri 2000'in üstünde ( örneğin 3000) çıkması durumunda bu tür bir olasılıktan söz edebiliriz.Ancak bu olasılığın mutlak suretle kadın doğum doktorunun yapacağı ultrason muayenesinde de teyid edilmesi gerekmektedir.tek başına Beta HCG değerleri ile asla çoğul bir gebelik tanısı koyulmamalıdır.9.jpg
İkiz hamilelik kaçıncı haftada belli olur?
İkiz gebelik henüz gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde anlaşılabilir. 5. veya 6. yapılan ultrasonda iki adet gebelik kesesi görülerek ikiz hamilelik olduğu söylenebilir. Ancak şu noktada dikkatli olmak gerekir, bu haftalarda iki gebelik kesesi görülmesine rağmen bir iki hafta içerisinde bu keselerden birisinin büyümeye devam etmediği ve kaybolduğu görülebilir, bu durumda gebelik tek olarak devam eder. Bu nedenle kesin ikiz hamilelik olacağını söyleyebilmek için gebelik keselerinin biraz daha 7. - 8. haftaya kadar büyümelerini, kalp atımlarının oluşmalarını beklemek gerekir. Tabi bu haftalardan sonra da bebeklerden birisi kaybedilebilir ancak çok daha nadirdir.

Tek veya çift yumurta ikizi nasıl anlaşılır?
En iyi 9-14 hafta arasında yapılan ultrason incelemesi ile anlaşılabilir. Daha ileri haftalarda ayırtetmek zorlaşır. 9-14 hafta arasında plasenta sayısına ve zarların şekline bakılır. Ultrasonda tek plasenta (bebeğin eşi) görülüyorsa tek yumurta ikizleridir. Plasenta çift ise tek veya çift yumurta ikizi olabilir. Cinsiyetler farklı ise kesin çift yumurta ikizidir. Cinsiyetler aynı ise tek veya çift yumurta ikizi olabilir.

Gebelik testinde ikiz hamilelik olduğu anlaşılır mı?
İdrarda gebelik testinde veya kanda gebelik testinde hamileliğin ikiz veya tekiz olduğu ayırtedilemez. Kanda gebelik testinde ölçülen B-HCG değeri ikiz hamileliklerde gebelik haftasına göre daha yüksek olur ancak bunu karşılaştırmak ultrason yapmadan mümkün olamayacağı içiz ikiz olduğunu anlamak da mümkün değildir. Ultrason ile görülene kadar gebeliğin ikiz veya tekiz olduğu ayırtedilemez.

Hamilelik belirtilerine bakarak ikiz hamilelik anlaşılabilir mi?
Anlaşılamaz. Genel olarak bulantı kusma gibi belirtiler ikiz gebeliklerde daha şiddetli olsa da bazen tam tersi de mümkün olabilmektedir. Gebelik belirtileri kişiler arasında çok farklılık gösterebileceği için ayırt edici olamaz.
 

karamsarrr

Forum Okuru
merhaba
nisan ayında kimyasal gebelik yaşadım ilk değerim 29.8 cıkmıştı sonra 19 a düştü ve sonra kanamam oldu. bu ay adetim yine gecikti ve idrar testi yaptım yine çift çizgi cıktı dün kan testi yaptım gecikmemin 3. günün de beta hcg 144.9 cıktı ilkinden dolayı biraz tedirginim aslında ama değerler şimdilik iyi görünüyor değil mi geçen ay olanın bu ayı olması diye bişey değildir değil mi :(
 

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba, tek değerle durumunuz değerlendirilmez. Hekim kontrolünde olun. Belli aralıklarla hcg testini tekrar yapmanız istenecek ve durumunuz değerlendirilecektir.
 
Üst