1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.288
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  HCG testine göre kesin hamilemiyim?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Beta HCG testi bir kadının hamile olup olmadığının belirlenmesinin yanı sıra doğumsal anormalliklerin taranmasında kullanılır. Spermle döllenen yumurta rahim duvarına yer yerleştikten sonra plesenta gelişmeye başlar ve HCG salgılanır.Beta HCG testi HCG nin gerçek düzeyini belirler .Bu yüzden gebelik şüphesinde tavsiyemiz doğru sonuç için Beta HCG testidir.
  Hamileliğin oluşmasıyla beraber döllenmeden yaklaşık 8-9 gün yükselmeye başlayan HCG her geçen gün ikiye katlanır.Buna doubling time yani katlanma süresi denir.Normal gebe olmayan bir kadında bu değerler 0-10 mlU/ml dir.Gebe olan bir bayanda bu değerler 1 hafta sonra iki günde bir artamaya başlar.  < Konu Resmi..>  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE  Gelelim sık sorulan sorumuza Beta HCG testi sonucu kesin hamile olduğumu gösterirmi? Adet gecikmesi sonrası yapılan Beta HCG testi yüksek çıktığında bu sonuç gebelik lehine bir bulgudur. Ancak tek başına Beta HCG yüksekliği kesin bir gebelik belirtisi değildir.Kesin olarak bir gebelikten söz edebilmek için ultrason muayenesi şart.Ultrason muayenesinde de gebelik kesesinin görülmesi gerekmektedir.Beta HCG Testi ile ilgili merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz.Dileyen herkesin anne olması dileğiyle.  Gebelik testinin pozitif yani olumlu olmasını isteyen anne adayları olduğu gibi, gebeliğe hazır olmayan veya evlilik dışı bir ilişki nedeniyle sonucun negatif olmasını isteyenler de vardır.
  Her iki durumda da, en sağlıklı sonucun alınabilmesi için, gebelik testinin en uygun zamanda yapılması önem taşır. Erken yapılan testler gereksiz yere hayal kırıklığı yaratabildiği gibi boş yere zaman ve para kaybına neden olabilmektedir.


  Geç yapılan testler ise, istenmeyen gebelikler için olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.
  Gebelik testleri; evde yapılan idrar testleri ve sağlık kuruluşunda yapılan kan testleri olarak iki ana başlıkta toplanabilir.  Evde yapılan idrar testlerini her hangi bir eczaneden satın alıp kolaylıkla uygulayabilirsiniz.
  Sağlık kuruluşlarında, kanda yapılan gebelik testleri ise kanda Beta HCG hormonunu ölçerek gebelik hakkında bilgi verir.


  Evde yapılan testler, kolayca değerlendirilebilmektedir.Bu testleri uygulamadan önce, kullanma kılavuzları dikkatlice okunmalıdır.
  Bazı heyecanlı anne adayları, oluşan ikinci çizginin silik olup olmadığı konusunda emin olamayıp test sonucundan endişe duyabilirler.
  Bu nedenle, şartlar uygun ise, kanda yapılan Beta HCG testleri çok daha net bilgiler verebilmektedir gebelik konusunda.  Gebelik Testleri Ne Zaman Yapılmalıdır?  Gebelik testlerinin yapılmasında temel kural mutlak surette beklenen adet tarihinde bir gecikme olmasını beklemektir. Beklenen adet tarihinde en az bir haftalık gecikme sonrası evde yapılan idrar testleri uygulanabilir.


  Kanda yapılan Beta HCG testleri, biraz daha hasas olduklarından, adet süresinde 5 günlük bir gecikme olması kaydıyla yapılabilir.
  Gebelik testinin yapılma zamanı ile, cinsel ilişkiniz zamanı arasında ise direkt bir ilişki bulunmamaktadır.Bazı ziyaretçilerimiz, cinsel ilişkiden bir kaç gün sonra gebelik oluşup oluşmadığı anlamak için gereksiz yere gebelik testi yaptırmakta ve sonuçlarını bize sormaktalar.Bunun tıbbi bir anlamı bulunmamaktadır.
  Gebelik testi yaptırmak için mutlaka, beklenen adet tarihinde bir gecikme olması gerekmektedir. Gebelik testinin pozitif olması durumunda da, kesin bir gebelikten söz edebilmek için kadın doğum doktorunun uygulayacağı ultrason muayenesi beklenmelidir.


  Ultrason muayenesi ile gebelik kesesi görülmeden, gebelikten söz etmek doğru olmayacaktır.
   
HCG testine göre kesin hamilemiyim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kan testinden beta hcg değerleri hakkında bilmeniz gerekenler

  Kan testinden beta hcg değerleri hakkında bilmeniz gerekenler

  Beta hcg değerleri değerleri artışı ne zaman ortaya çıkıyor ? Bu değerler ne olmalı ? Kandan yapılan BETA HCG testi değerlerine bakarak hamileliğinizin olup olmadığını yazıyoruz. Kandan yapılan beta hcg testi aslında gebeliğinizin olup olmadığını oluşup oluşmadığını gösteren bir testtir arkadaşlarım. Bu testle sizlerde net olarak hamile kalıp kalınmadığı hususunda bilgiler edinebilirsiniz....
 2. kan testinden kesin hamilelik belli olur mu hamilemiyim aceba

  kan testinden kesin hamilelik belli olur mu hamilemiyim aceba

  Arkadaslar 10 aylik bebeğim var adetim 10 gün gecikti ama sık idrara çıkıyorum akintim var bütün belirtiler var ama idrar testi negatif çıktı 2 kez yaptım hamile olabilirmiyim
 3. Beta hcg testine göre sonucum 105 çıktı hamile miyim yardım lütfen

  Beta hcg testine göre sonucum 105 çıktı hamile miyim yardım lütfen

  6 gündür adetim gecikiyor hormon sonucum 105,68 ve referans aralığı ise 0-6 sizce gebemiyim? tşk.
 4. hcg değerim 140 hamilemiyim ?

  hcg değerim 140 hamilemiyim ?

  slm hcg 140 çıktı hamilemiyim adetim 8 gün geçti bu arada
 5. hcg testi sonucu hamilemiyim

  hcg testi sonucu hamilemiyim

  adetim 4 gün geçti test yaptım doktora göstermedim gebelik varmı acaba hcg 78

Sayfayı Paylaş