1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Hdırellezi kutlamak caizmidir?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Dinimizde dilekler yalnızca Yüce Allah'tan dilenir. Çünkü dileğimizi yerine getirebilecek yegane kudret sahibi olan Yüce Allah'tır.
  "De ki: Allah'ım sen mülkün sahibi, sen dilediğine mülkü verirsin, dilediğinden mülkü alırsın, dilediğini yükseltirsin, dilediğini alçaltırsın. İyilik senin elindedir, sen her şeye kadirsin. " (Âli İmran, 3/26)

  Dileklerimizi öncelikle ve sadece Allah'tan dileriz. Çünkü her şey O'nun kudretindedir. O'nun izni ve haberi olmadan hiçbir şey meydana gelemez. Dileklerimizi arz ettiğimiz kulları ancak birer vasıta olarak görmeliyiz.

  "O'nun katında izni olmadan şefâat edecek (dilekleri yerine getirebilecek) kimdir?" (Bakara, 2/255)

  < Konu Resmi..>


  Ehl-i Sünnet itikadında tevessül, yani dualarımızda Allah katında makbul olduğu zannolunan kişilerin hürmetine Allah'tan istemek caizse de, bunda çok dikkatli olmak ve o kişide herhangi bir güç görmemek lazımdır. Dileğimizi, şahısların veya ölülerin yerine getirebileceğine inanmak bizi küfre ve şirke götürebilir.

  Bu sebeple türbelere gidip dilekte bulunmak veya dileklerimizi dile getirirken Allah ile birlikte, şahısları zikretmek hususlarında dikkatli olmak gerekir. Ayrıca türbelere dilek mumları dikmek, dilek taşı yapıştırmak, mukaddes sanılan türbelere adak adamak, çaput bağlamak bâtıl ve bid'at olan ve İslâm ile ilgisi bulunmayan şeylerdir. Bunlara inanarak ve bel bağlayarak yapmak kişiyi küfre götürebilir. (Şamil İslam Ans., DİLEK md.)

  Aynı şekide Hıdırellez'de de gül ağacına asılan dilek kağıtlarının bir manası yoktur. O günden veya gül ağacından medet ummak doğru değildir. Dinimiz bu gibi batıl inançları yasaklamıştır.
   
Hdırellezi kutlamak caizmidir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yeni yılı kutlamak günahmıdır?

  Yeni yılı kutlamak günahmıdır?

  Yılbaşı ile Noel birbirinden farklıdır; fakat Noel kutlamalarının devamı sayılabileceğinden yılbaşı gecesi onlar gibi eğlenmek, çam kesip evi çamla süslemek caiz olmaz. Çünkü bayramlarında onlar gibi eğlenmek, onlara benzemek olur. Din kitaplarında buyuruluyor ki: Noel günü ve gecesinde, kâfirlerin paskalya ve yortularında, onlar gibi bayram yapan küfre girer. Yılbaşı münasebetiyle...
 2. Yılbaşını kutlamak helalmi harammı ?

  Yılbaşını kutlamak helalmi harammı ?

  Her yılın sonun da , yeni yıla yaklaşırken aynı tartışmalar gündeme gelir . Yeni yılı kutlamak harammı, noeli kutlamak harammı ,yeni yıl kutlanırmı ,yılbaşında yiyip içmek eğlenmek günahmı ? Bu önemli soruların ayrıntılarını , makalemizin devamın da bulabilirsiniz. Öncelikle şunu belirtelim. Herkesin inancına, geleneğine göreneğine ,fikirlerine saygı duymak gerekir. Dinimiz islam hoş görü...
 3. Noel ve yılbaşı kutlamak helal mi haram mı aslı nedir

  Noel ve yılbaşı kutlamak helal mi haram mı aslı nedir

  Mensubu olmakla bizleri şereflendiren islamiyetin hiçbir kültüründe ve zemininde, ister hukuki ister ictimai olsun, yılbaşını ve noeli kutlamak yoktur. Mağlup milletler, galip gelmiş milletlerin adetlerini taklit ederler. Bir milletin kökü ve temeli, o ülkeye ait insanların milli-manevi değerleriyle beraber örf ve adetleri, cümlesi irfan ve ahlakıdır. Diğer ifadeyle “milli...
 4. Özel günleri kutlamak caiz mi?

  Özel günleri kutlamak caiz mi?

  Güzel ülkemiz de sayısız kutlanan günler vardır. Bu kutlamalarla ilgili çeşitli sorular almaktayım. Anneler gününü kutlamak caizmi, babalar gününü kutlamak caiz m? doğum gününü kutlama caizmi , evlilik yıl dönümünü kutlamanın sakıncası var mıdır . Madde madde bana gelen bu soruların yanıtını verecez inşallah. Anneler babalar gününü kutlamak haram mıdır? Dinimiz islam anne ve babaya hoş...
 5. Başka milletlerin bayramlarını kutlamakta mahzur varmı ?

  Başka milletlerin bayramlarını kutlamakta mahzur varmı ?

  Cahiliye dönemine ait bir bayram veya Batılıların kutladıkları özel günleri kutlamakta ne gibi mahzurlar var?

Sayfayı Paylaş