1. GREY

  GREY Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2010
  Mesajlar:
  796
  Beğenilen Mesajlar:
  349
  Ödül Puanları:
  63

  Helyum Neden İnsan Sesini İnceltir?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

  Helyum neden insan sesini inceltir, nedeni nedir, ne şekilde gerçeklerşir, resimleri hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar.


  [​IMG]


  Hep Beyaz show da izlerdim eskiden helyum gazı yutarlardı ve sesleri incelirdi nedenini şimdi öğrenmiş oldum. Hep birlikte öğrenelim melekler.

  Sağda solda, televizyonda, şurda burda görüyoruz. Icine helyum çeken kişilerin sesleri çok komik bir sekilde ince çikiyor. Bunun arkasinda yatan sebep nedir?

  Bu durum, sesin helyum icinde daha hizli hareket etmesinden kaynaklaniyor. Bunun sebebi de gazlar icindeki sesin hizinin, gazin yogunlugu ile ters orantili olmasidir (Aslında, karaköku ile ters orantılı). Helyum da havadan çok daha az yogun bir gaz olmasından dolayı (uçan balonları düşünün), helyum icinde sesin hızı havadakine göre birkaç kat daha fazladir. Ses tellerini hava yerine helyumun titresmesi ve sesin helyum içinde daha hizli ilerlemesi nedeniyle, insan sesi daha tiz bir sekilde çıkar. Zaten, alınan helyum, tekrar verildikten sonra bu ses incelmesi hemen etkisini kaybeder.

  Benzer şekilde, yine inert ve zehirsiz olan SF6 gazini solumaniz durumunda ise, bu kez bu gazin havadan yaklasik 6 kat daha yogun olmasi ve bu nedenle sesin SF6 icinde havadakinden cok daha yavas ilerlemesinden dolayi, bu kez insan sesi kalin çıkmaktadir.

  Ancak bunu denemek isterseniz, sonrasinda yapmaniz gereken onemli birsey var ki, SF6'nin havadan yaklasik 5 kat daha yogun olmasindan dolayi, ciğerlerde kalmaması icin derin derin nefes alıp vermek gerekir (Helyuma gore ses degisikliginin daha uzun sürmesinin nedeni de bu). Unutmayin, CO2 de zehirli degil ama oksijen yerine baska bir gaz solumak, zehirli olmasa da bu kez oksijensizlikten dolayi rahatsız olmaniza neden olabilir.


   
Helyum Neden İnsan Sesini İnceltir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Neden´Se..

  Neden´Se..

  Nedeni bilindiği halde; bilinmiyormuş gibi davranılan bir çok neden...Bu nedenler; hep nedense diye geçiyor günlük yaşamımızda... Ve kişinin merak dürtüsünün başlangıcı gibi görünüyor... Bir türlü devamı da getirilemiyor... Bu anlayış; merak dürtüsünün kamçılanmadığı düşüncelerde; zamanla kişisel ve toplumsal yapımızı etkilediği gibi, varlığı hissedilmeyen bir tül oluşturuyor kişilerin...
 2. İnsanlar Neden Dondurularak Saklanamıyor?

  İnsanlar Neden Dondurularak Saklanamıyor?

  insanlar İnsanlar neden dondurulamıyor, nedeni nedir, zararları nedir konuları hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar. Aslında dondurulsa ve gelecekte bir zamanda çözülse insanoğlu yeni hayata yeni teknolojiye alışamaz diye düşünüyorum ben. Ama iyikide dondurulamıyoruz. Tedavisi günümüzde mümkün olmayan hastalan ölmeden önce dondurup, teknolojinin gelişip, tedavi imkanlarının...
 3. İnsanlar Neden Gülerler

  İnsanlar Neden Gülerler

  İnsanlar neden gülerler, nedeni nedir, ne şekilde gerçeklerşir, nefesin hızı, resimleri hakkında detaylı bilgi alalım. Gülmek çok güzel bir duygudur bence bakalım nedeni neymiş melekler :) İnsanlar Neden Gülerler / Carl Niemitz'e Göre İnsanların Gülme Nedenleri? Bebekler günde ortalama 300 kez gülüyor Yetişkinler 20'de kalıyor Yüzümüzden kaburga kaslarına 150 ile 200 arasında kas...
 4. İnsan Sesiyle Bardak Kırılır mı?

  İnsan Sesiyle Bardak Kırılır mı?

  insan sesiyle, bardak kırılır mı, olabilir mi, sebepleri, sonuçları, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Genekllikle komedi filmlerinde tanık olduğumuz bir manzaradır.Kadın vokalin sesi o kadar kötüdür ki ,şarkı söylerken masada ki bardaklar patlar.Peki bu gerçekte yapılabilir mi? Yapılabilir ve teorik olarak mümkündür. Hatta ünlü tenör Cruso'nun bunu...
 5. Helyum gazı nerde bulunur

  Helyum gazı nerde bulunur

  Helyum gazı nerde bulunur arkadaşlar merak ettim merakımı giderirseniz çok sevinirim.

Sayfayı Paylaş