Hem yiyip hemde zayıflamak isteyenler buraya

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Hem yiyip hemde zayıflamak isteyenler buraya
Hem yiyip hem de zayıflamak isteyenler, bunun için zayıflamayı ve yağ yakmayı destekleyen gıdalar tercih etmelir. Bu şekilde daha hızlı zayıflamak ve tok kalabilmek aynı anda mümkün olabilir. Bunun için de protein ve lif bakımından zengin gıdalarla beslenmek gerekir. Kilo verme sürecinde özellikle kilo vermeye yardımcı ve engelleyen besinler vardır. Beyaz un ile yapılan yiyecekler yerine tam buğday unu, kepekli ya da yulaflı besinler tüketilmelidir. Bunların yanı sıra fazla tuz tüketimi kas ve diğer dokularda su tutulmasına neden olacağından kilo verme yavaşlayabilir.

Öğün atlamamanız en önemli noktalardan biridir. Besin tüketimi zayıflama diyetleri içerisinde mutlaka ara öğünlerde oluşmalı, bunun yanı sıra sabah kahvaltısı en önemli öğündür ve çok tahıllı bir ekmekle birlikte yaptığınız yağsız peynirli kahvaltı, hem hafiftir hem de bağırsak hareketlerinizi çok düzenli şekilde çalıştırmaya başlar. Kahvaltıdan sonraki ara öğünde meyve veya badem, ceviz gibi kuruyemişlerden az bir miktarda tüketebilirisiniz.


9.jpg


Zayıflama diyetleri içerisinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri yağ seçimini çok dikkatli yapmaktır. Katı yağlardan uzak durmak, sıvı yağları dengeli ve az miktarda tüketmek de yarar var.

Öğlen yemeklerinde et ya da tavuk yenilirse akşam yemeğinde sebze ağırlıklı yemekler yenmelidir. Eğer her iki öğünde sebze yiyorsanız, günlük protein alımınız çok düşük olduğu için kilo verme tedaviniz istediğiniz durumda devam etmeyecektir.

Karbonhidrat, protein ve yağ dengesinin önemli olduğunu unutmamalıyız. Çünkü besin alımlarında sadece az yemek ya da düşük kalorili beslenmek önemli değildir. Besinlerin hangi içerikte olduğu ve seçimlerinizin ne olduğu çok önemlidir. Yüksek karbonhidratlı ve yüksek yağlı beslenmelerde mutlaka vücutta yağ oranı hızlı bir şekilde artabilir. Bu noktada önemli olan şudur. Protein, karbonhidrat ve yağ yüzdesini çok iyi dengeleyebilmek, özellikle proteini düşük bir diyetle asla beslenmemek. Kilo vermek için karbonhidrat, protein ve yağ oranlarının dengeli şekilde tüketilmesi gerekir.

Yoğurt: Yoğurt, hem tokluk süresini uzatan, hem antitoksidan özelliği olan, hem de metabolizmayı hızlandıran oldukça mucizevi bir gıdadır. 100 gram yoğurt tükettildiğinde yalnızca 50 kalori alınır. Bunun yanında metabolizmayı hızlandırdığı için de spor ile diyete destek verenlerin daha kolay ve daha hızlı sonuç almasını da sağlar.

Haşlanmış yumurta: Yumurta, kolestrolün yüksek olduğu bir gıda olarak uzak durulması gereken besinler listesinde yer alır. Ancak günümüzde yapılan bilimsel araştırmalarla bunun doğru olmadığı ortaya koyuldu. Haşlanmış yumurta, protein oranı yüksek bir gıdadır ve uzun süre tokluk hissi yaratır. Haşlanmış yumurtayı sindirmek için harcanan kalori, yumurtanın kalorisinden fazla olduğu için de zayıflamayı destekler.

Kivi: Kivi, yalnızca 45 kaloridir ve iştah kesici özelliği vardır. Bu sebeple uzmanlar zayıflamak isteyen kişilerin günde üç öğün, üç adet kivi yemesini önerir.

Yulaf: Yulaf tahılgillerdendir. İçerisinde yüksek oranda posa bulunur. Bunun dışında E vitamini, B vitamini, demir ve çinko bakımından da oldukça zengindir. Lif bakımından zengin olduğu için uzun süreli tokluk hissi sağlar.

Greyfurt: Greyfurt vitaminler bakımından oldukça zengin bir meyve olmasının yanında metabolizmayı da etkin bir şekilde hızlandırarak, zayıflamaya yardımcı olur.

Ton balığı: Sporcuların vazgeçilmez besin kaynağı ton balığında oldukça yüksek oranda protein mevcuttur. Bunun yanında kalorisi de oldukça düşüktür. Bu sebeple zayıflamak isteyenler, beslenme düzeninde ton balığına yer vermelidir.

Avokado: Avokadoda iyi yağlardan tekil doymamış yağ bulunur. Metabolizmanın hızlanmasını sağlarken sindirimi de kolaylaştırır. Bu sayede kilo vermek kolaylaşır.

Lahana: Lahana, lif bakımından oldukça zengin bir gıdadır. Bunun yanında yüksek oranda protein içerir. Düşük kalorili olduğu gibi besleyici de olan bu sebze; uzun süre tokluk hissi sağlar ve zayıflamaya yardımcı olur.

Fasulye: Fasulye, yağ yakımını hızlandıran bir besindir. Protein açısından oldukça zengindir ve uzun süre tokluk hissi sağlar.
 
Üst