Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Hemen kısırlık olarak düşünmeyin

  Konu, 'Kısırlık' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Erken yaşta evliliklerde hemen bebek sahibi olamamanın kısırlık olarak değerlendirilmemesi gerektiği ifade edildi.


  AA
  GAZİANTEP - Gazi üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mülazım Yıldırım, Kısırlık konusunda evli çiftleri, 20 yaşından önce, 20-35 yaş arası ve 35 yaştan yukarı olmak üzere üç ayrı kategoride incelemek gerekir. Erken yaşta evliliklerde hemen bebek beklenmemeli, sorun 35 yaş üstünde ortaya çıkmışsa kısırlık tedavisi için hiç zaman kaybedilmemeli dedi.
  Prof. Dr. Yıldırım, Türkiyede, özellikle de kırsal kesimde evliliklerin çok erken yaşta olduğunu belirtti. Kadının doğurma özelliğini belli bir yaşa geldiğinde tam olarak kazandığını ifade eden Prof. Dr. Yıldırım, şöyle devam etti:
  Kısırlık konusunda evli çiftleri 20 yaşından önce, 20-35 yaş arası ve 35 yaştan yukarı olmak üzere üç ayrı kategoride incelemek gerekir. Erken yaşta evliliklerde hemen bebek beklenmemeli. Bebek olmadı diye de doktor doktor dolaşmanın anlamı yok. çünkü bir genç kızın doğurma özelliğini tam olarak kazanması, yaklaşık 19 yaşında tamamlanıyor. Bu yaş grubunda gebelikler sadece yüzde 5 oranında gerçekleşir. O nedenle erken evlenenler sabırla 19 yaşını beklemeli, 19 yaştan sonra bir yıl içinde gebelik olmazsa doktora başvurmalıdır.

  Prof. Dr. Yıldırım, 20-35 yaş arası grupta çiftlerin evlendikten sonra bir yıl içinde kendi arzularına rağmen bebekleri olmamışsa bu durumda kısırlık söz konusu olabileceğini, bu yaş grubunda olan aileler arasında kısırlığın yaklaşık yüzde 10-15 arasında görüldüğünü belirtti.

  Prof. Dr. Yıldırım, 35 yaş üstü olan grupta ise çocuk olmadığı takdirde bir yıl beklenilmeden ve hiç zaman kaybetmeden kısırlığın nedenini araştırmak gerektiğini ifade ederek, Bu grupta bekleme süresi 3-5 ay olabilir. çünkü bu dönemde özellikle de yumurtaların kalitesinde bir düşme olacağından vakit kaybedilmeden tetkikler yapılmalı ve tedaviye geçilmelidir dedi.

  KISIRLIK TEDAVİSİ
  Prof. Dr. Mülazım Yıldırım, kısırlığın nedeninin hem erkekte hem de kadında araştırılması gerektiğini belirtti. Tedavi sırasında temel tanı yöntemlerinin eksiksiz uygulanması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
  Tetkik yapılırken, bir yerde bir sorun bulunduğunda, araştırma kesilmemeli. çünkü bir başka yerde bir başka sorun daha olabilir. çiftlerde kısırlık konusunda 4 temel araştırma şarttır. Erkekte sperm sayılması, kadında ilişki testi, yumurtlama testleri ve kanalların açık olup olmadığı tespit edilmelidir.

  Prof. Dr. Yıldırım, kısırlığın tam tanısı konulmadan tedaviye başlanmaması, sadece muayene edilerek tedavi düzenlenmesinin hastaya bir şey kazandırmayacağını, bunun sadece zaman kaybı ve gereksiz masrafa neden olacağını belirtti.

  KADINLAR SUçLANMAMALI
  Prof. Dr. Yıldırım, bebeği kadın dünyaya getirdiği için kısırlık konusunda hep kadınların sorumlu tutulduğunu belirtti. Kadına yönelik bu tür suçlamaların doğru olmadığını ve kadınların bu suçlamaların hiçbirini hak etmediğini ifade eden Prof. Dr. Yıldırım, şöyle konuştu:
  Kısırlık sorunuyla ilgili olarak hep kadın suçlanmıştır. Hatta daha ileri gidilerek, çocuğu olmayan kadın horlanmış, uğursuz sayılmış, kuruyan nehir ve yeşermeyen ağaç olarak nitelendirilmiştir. çocuğu olmayan kadına yönelik bu tip suçlamalar doğru değildir. çünkü kısırlık erkekten de kaynaklanabilir. Tıptaki gelişmelere paralel olarak kısırlıkta pek çok sorunun nedeni bulunmuştur. Evli çiftlerde çocuk olmadığı zaman, bunun sorumlusu kadın veya erkek olabilir. Hatta yüzde 40 oranında çiftlerin her ikisinde de bir sorun olmaktadır.   
Hemen kısırlık olarak düşünmeyin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hemen yaz Hemen Yolla Anında kazan!!!!

  Hemen yaz Hemen Yolla Anında kazan!!!!

  anında kazan anında para kazan yaz AHİRET yaz aralarda bir boşluk bırak AD SOYAD YAŞ ve YAŞADIĞIN YERİ yaz Turkcell 2222 ye yolla Cennete giden ilk 5000 kişi arasına katıl...:tea:
 2. kısırlık

  kısırlık

  Ulusal Üreme Tıbbı ve Tüp Bebek Cemiyeti Başkanı, Anatolia Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Yaralı, evli çiftlerin yüzde 10 ila 15'nde çocuk sahibi olamama probleminin baş gösterdiğini söyledi. Son 25 yıllık zaman diliminde kısırlık ve üreme alanlarında çok önemli teknolojik gelişmelerin yaşandığına dikkat çeken Prof. Dr. Yaralı, 1990'lardan sonra erkekten elde edilen tek bir...
 3. Kısırlık Tedavi Seçenekleri - Kısırlık

  Kısırlık Tedavi Seçenekleri - Kısırlık

  Temel prensip bulunan nedenin, hastalığın ortadan kaldırılmasıdır. Tanısal girişimlerin bir kısmının ( tüp filmi) tedavi edici olduğu da kabul edilmektedir. Öncelikli tetkikler Temel prensip bulunan nedenin, hastalığın ortadan kaldırılmasıdır. Tanısal girişimlerin bir kısmının ( tüp filmi) tedavi edici olduğu da kabul edilmektedir. Öncelikli tetkikler yapıldıktan sonra (HSG,Hormon Profili...
 4. Nasıl zayıflıyacağım diye artık düşünmeyin :)

  Nasıl zayıflıyacağım diye artık düşünmeyin :)

  izlanda yosunu kullanan varmı izlanda yosunu kullananlar kullanıcı yorumları Slm arkadaşlar :) artık nasıl zayıflarım diye kara kara düşünmeye son..ben bitkisel olan her şeyi severim biliyoruz ki herşeyin doğalı güzel... Radyo da tesadüf üzerine izlanda yosunu ürünü nü duydum nette araştırdım 1 aydan beri kullanıyorum 7 kilo verdim ... Yan etkisi yok bakanlık onaylı kilo verirken vücut...
 5. 2014 Yılbaşında Ne Giysem Diye Düşünmeyin!

  2014 Yılbaşında Ne Giysem Diye Düşünmeyin!

  2014 abiye kombinleri, 2014 abiye modelleri, yılbaşında ne giysem 2014 2014 Yeniyıla girmemize az bir zaman kala biz bayanların en çok kafasını karıştıran noktalardan biride giyim konusun da kararsızlıklarımızdır;) Yeniyılı farklı ve özel bir mekan da karşılamayı düşünenler için en gözde abiye ve şık giyim örneklerini sizlere seçenek olarak sunarken, "yılbaşın da ne giysem" diye...

Sayfayı Paylaş