1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Hemogram Kan Tahlilindeki Kısaltmaların Anlamları

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  hemogram kan tahlilindeki kısaltmalar,hemogram kan tahlilindeki kısaltmaların anlamları,hemogram tam kansayımı tahlilindeki kısaltmaların anlamları < Konu Resmi..>


  Tam Kan Sayımı tahlili , diğer adıyla Hemogram Testi yaptıran bir çok ziyaretçimiz bu tahlili yaptırdıktan sonra sonuç kağıdındaki kısaltmaların anlamlarını merak edip bize başvuruyorlar.
  Sizler için Hemogram testinde kullanılan kısaltmalar ve anlamlarını derledik.

  Tam Kan Sayımı ( Hemogram Testi) Tahlilindeki Kısaltmaların Anlamları:

  RBC (red blood cells): Kırmızı kan hücreleri (Alyuvarlar) Oksijen taşıyan hücrelerin miktarını belirtir.

  Düşükse anemi (kansızlık) veya kan kaybı vardır. Yüksek olduğu durumlar ise :Yüksek rakımlı yerde yaşayanlar, KOAH(Kronik Obstruktif Akciğer Hastalıkları,astım ve bronşit gibi, böbrek hastalığı ve polisitemi hastalığıdır.

  MCV (mean corpuscular volume): Oksijen taşıyan hücrelerin ortalama büyüklüğüdür. MCV düşükse eritrositler daha ufaktır, yüksekse daha genişlemişlerdir.
  Demir eksikliği anemisinde eritrositler küçülür dolayısıyla mcv değeri düşük çıkar. B12 vitamini eksikliği anemisinde ise eritrositler büyümüştür, MCV yüksektir.

  Hb (Hemoglobin): Kandaki toplam hemoglobin miktarını gösterir. Anemilerde hemoglobin değeri düşer.

  MCH: Eritrositlerdeki hemoglobin miktarını gösterir.

  MCHC: Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration: Eritrosit hemoglobin konsantrasyonunun yüzde olarak ifadesidir.

  Hct (Hematokrit): Kandaki hemoglobin ve eritrosit miktarının bir ölçüsüdür. Anemi, lösemi, kan kaybı gibi durumlarda azalırken vücudun su kaybettiği durumlarda (örneğin ishal) veya polisitemi'de artar.

  PLT (Platelets): Trombositlerdir. Pıhtılaşmayı sağlayan hücerelerdir.

  WBC (White Blood Cells-Leukocytes): Beyaz kan hücreleri(Akyuvarlar) Vücudun savunma ve bağışıklık hücrelerinin yani lökositlerin toplamını gösterir. Enfeksiyon hastalığı veya lupus gibi kronik iltihabi hastalıklarda yükselir. Ayrıca lösemi'de yükselir. Düşük değerlerde çıktığında ise lökosit yapımını bozan ciddi bir hastalık vardır. Örneğin bazı kanserlerde, kemik iliği hastalarında, AIDS'te, viral enfeksiyonlarda lökosit miktarı (WBC) düşüktür.

  PNL: (Nötrofiller) Bakteriyel enfeksiyonlarda artar.

  Lymphocytes: (Lenfositler) Viral enfeksiyonlarda ve bazı kronik hastalıklarda artarken HIV enfeksiyonu yani AIDS'te düşer.

  Eosinophils: (Eozinofiller) Allerjide ve paraziter hastalıklarda yükselir.


   
Hemogram Kan Tahlilindeki Kısaltmaların Anlamları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kan tahliline göre hamilelik

  kan tahliline göre hamilelik

  kızlar selamlar, acaba kan tahliline göre hamileliğin kaç haftalık olduğu nasıl anlaşılıyor misal benim değer 3048 çıktı buna göre ben kaç haftalık hamileyim sizce bunun bir tablosu varsa paylaşırsanız sevinirim.
 2. Kan Tahlillerinde Kullanılan Kısaltmaların Anlamları

  Kan Tahlillerinde Kullanılan Kısaltmaların Anlamları

  Bu konu; Kan Tahlillerinde Kullanılan Kısaltmaların Anlamları hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, bir kontrol ya da rahatsızlık sebebiyle yaptırdığımız kan tahlilini şöyle bir elimize alıp baktığımızda bir yığın kısaltma ve değer görürüz. Ancak normal değerlerin yazması sebebiyle hangi değerin düşük hangi değerin yüksek çıktığını anladığımız bu testlerde düşük ya da yüksek...
 3. Kan Tahlili Sonucuna Göre Beta-Hcg Değerleri

  Kan Tahlili Sonucuna Göre Beta-Hcg Değerleri

  Bu konu kan tahliline göre beta hcg değerlerine yer vermektedir. En garanti gebelik testi kan yolu ile yapılan testtir. Kan testinde beta hcg değerlerine göre hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Aşağıda ki tablolarda haftalara göre beta hcg değerlerine yer verilmiştir.
 4. Kan Tahlili Nasıl Yorumlanır?

  Kan Tahlili Nasıl Yorumlanır?

  kan tahlili,kan tahlili neden yapılır,kan tahlili nasıl yorumlanır,kan tahlili sonuçları,kan tahlili nasıl yapılır, Kan tahlil sonuçları, uygun koşullar ve süreçte verilen tahlillerde en doğru şekilde yorumlanır. Bu konuda Tahlil Yaptırmadan Önce Uymanız gereken Altı Altın Kural size yol gösterici olacaktır. Lütfen bu altı kuralı uygulamaya dikkat edin. Temel kan tahlilinde...
 5. Hemogram Kan Tahlilindeki Kısaltmaların Anlamları

  Hemogram Kan Tahlilindeki Kısaltmaların Anlamları

  tam kan sayımı,hemogram testi,hemogram testi nasıl yapılır, tam kan sayımı nasıl yapılır, tam kan sayımı neden istenir,hemogram testi neden uygulanır,tam kan sayımındaki kısaltmaların anlamları,hemogram testindeki kısaltmalar ne anlama geliyor, Tam Kan Sayımı tahlili , diğer adıyla Hemogram Testi yaptıran bir çok ziyaretçimiz bu tahlili yaptırdıktan sonra sonuç kağıdındaki kısaltmaların...

Sayfayı Paylaş